Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çürüyen ya da zarar gören dişlere yeniden  düzgün bir görünüm kazandırmak ve aynı zamanda fonksiyonlu kaybetmesini engellemek amacıyla yapılan işleme diş dolgusu denir. Dolgu işleminden önce alan hekim tarafından temizlenir. Ardından oluşan bu boşluk dolgu malzemesi ile kapatılır.  Böylelikle dişlerin yeniden eskisi gibi fonksiyonlarını yerine getirmesi mümkün hale gelir.

Diş dolgusu pek çok farklı materyal kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Bu materyaller;

  • Amalgam
  • Altın
  • Komposit reçine
  • Porselen
diş dolgusu nasıl yapılır

Hangi Dolgu Malzemesi Tercih Edilmeli?

Hangi dolgu malzemesinin kullanılması gerektiği konusunda kararı diş hekiminiz vermelidir.  Dişin yapısı, dişte ne kadarlık bir alanın temizlendiği gibi unsurlara bağlı olarak diş hekiminiz en doğru dolgu malzemesini tercih ederek işlemi gerçekleştirilecektir.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

amalgam dolgu

Amalgam Dolgu

Amalgam dolgu hem aşınmaya karşı yüksek mukavemet özelliği sergilemesi hem de daha ekonomik olması nedeniyle tercih ediliyor. Ancak koyu renkli olması nedeniyle özellikle ön dişlerde kullanımı pek tercih edilmiyor. Bu nedenle ön dişlerdeki çürükler için daha farklı dolgu malzemeleri tercih edilebilir. Ancak arka bölgelerde kalan ve özellikle çiğneme fonksiyonunda sık kullanılan dişler için amalgam dolgunun ideal bir seçenek olduğunu belirtebiliriz.

Altın dolgu

Altında dolgular laboratuvar ortamında hastaya özel olarak hazırlanıyor ve yapıştırma yöntemi ile uygulanıyor. 20 yıldan fazla bir süre kullanılabiliyor olması ve aynı zamanda çeşitli diş eti hastalıklarına karşı toleranslı olması bu dolgu malzemesinin avantajları arasında yer alıyor. Bazı çevrelerde altın dolgular en iyi dolgu malzemesi olarak değerlendirilebiliyor.  Ancak ekonomik bakımdan da diğer dolgu materyallerinden daha pahalıdır. Ayrıca birkaç seansta uygulanır.

altın dolgu nedir

Komposit reçine dolgu

Dişlerle aynı renkte olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bu dolgu malzemesi kullanım ömrünün diğerlerinden daha kısa olması ile de dikkat çekiyor. 3 ila 10 yıllık bir kullanım ömrüne sahip olan bu dolgu malzemesi aşınmaya karşı da çok dirençli değildir.

Porselen Dolgu

Lekelenmelere karşı dirençli olan porselen dolgular da laboratuvar ortamında hastaya özel olarak hazırlanıyor ve yine yapıştırma yöntemi ile uygulanıyor. Ekonomik açıdan altına yakın bir maliyete sebebiyet verebiliyor.

porselen-dolgu

Dişlerin Sağlıklı Olması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dişlerin sağlıklı olabilmesi için her gün düzenli olarak günde iki kez fırçalanmalıdır. Ayrıca yılda en az bir kere diş kontrolüne gidilmelidir.

Dolgu Hangi Dişlere Uygulanır?

Dolgu işlemi çürük, çatlak ve kırık dişlere uygulanır. Çoğu kişi diş doktoruna dişi ağrıdığında gider. Fakat bu durum yanlıştır. Her yıl düzenli olarak diş doktoruna kontrole gidilmelidir.

Dişe Uygulanan Dolgu Çeşitleri

Porselen, altın, reçine ve amalgam dişe uygulanan dolgu çeşitleri arasında yer alır. Bu dolgu çeşitleri kişinin isteğine ve diş yapısına göre uygulanır. En çok kullanılan dolgu çeşitleri arasında kompozit reçine ve amalgam gelir.

Diş Dolgusu Kimlere Yapılır?

Düzenli yapılmayan bakımdan dolayı dişlerde zamanla aşınma olmaktadır. Bu aşınma sonucunda diş çürümektedir. Çürükler ilerledikçe ağrılara, diş kırılmalarına ve incelen diş yapısının çatlamasına sebebiyet verdiği için bir an önce muayene olunmalıdır.

Çürük dişlerden ve ağrılardan kurtulmak için dolgu gerekmektedir. Diş dolgusu için öncelikle doktorunuz muayene ederek dişinize dolgu yapılıp yapılmayacağı hakkında size bilgi verir. Eğer dişinizde çürük, çatlak veya kırık var ise kesinlikle dolgu yapılması gerekmektedir.

Doktorunuz dişleriniz üzerinde gözlem yaparak ve daha sonra röntgen çektirerek nerelerde dolgu yapılması gerektiğini gözlemleyebilir. Bu sayede dişinizde oluşan çürüklere, çatlaklara eğer varsa kırık bölgenin onarılmasında dolgu sayesinde ağrılarınız dinecektir.

Dolgu Diş Kullanımı

Dolgu yapılan bir dişi kullanmak, kötü olacak bir dişin kurtarılması durumudur. Dişte bulunan çürük eğer sinirlere temas etmediyse o dişi çektirmeye ya da kanal tedavisi yaptırmaya gerek yoktur.

Bu diş dolgu ile kurtarılacak ve normal dişten hiçbir farkı olmadan kullanılmaya devam edecektir. Dişin dolgu yapılması çok zor bir işlem değildir. Korkulacak bir durum da yoktur. Diş doktoru çürük olan kısmın boyutuna göre dişi uyuşturma işlemi için anestezi uygulayabilir.

Beş dakika beklenildikten sonra diş içinde bulunan çürük bölge temizlenir. Sonrasında doktor ağzınızı çalkalamanız için su verecek ve ardından amalgam ya da reçine dolgu ile çürüğü temizlediği alanı kapatacaktır.