Diş Taşı Temizliği

Diş eti sorunlarına sebebiyet veren unsurların başında  diş yüzeylerinde biriken plaklar geliyor. Dişlerde plak oluşumunu engellemek için günde en az 2 defa ve doğru yöntemlerle fırçalanması gerekir. Ancak çoğu zaman diş fırçalamak diş plaklarının oluşumunu engellemeyebiliyor. Bunun nedeni fırça ile dişlerin tüm yüzeylerine tamamen ulaşamamaktır. Özellikle ulaşılması zor olan yerlerde biriken diş plakları zamanla diş taşlarına dönüşüyor.

Diş taşları ise plaklardan farklı olarak  dişlerin fırçalanması ile uzaklaştırılabilen bir oluşum değildir. Mutlaka profesyonel olarak diş taşı temizliğinin yapılması gerekiyor. Çünkü diş taşları temizlenmezse daha fazla plak oluşumuna sebebiyet veriyor ve dolayısıyla hem dişlerde hem de diş etlerinde çeşitli sağlık sorunları baş göstermeye başlıyor. Diş taşı temizliğinin kesinlikle diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmek lazım.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliğinin öncelikle diş taşlarının kazınması ile başladığını belirtelim. Kimi zaman ultrasonlu cihazlar da diş taşı temizliğinde kullanılabiliyor. Sonrasında ise dişlere daha pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor ve dişler aynı zamanda parlatılıyor. Bu esnada diş yüzeyinde ya da diş aralarında kalan plaklar da temizleniyor. Böylelikle diş taşı temizliği işlemi tamamlanmış oluyor. Diş taşı temizliğinin herhangi bir acı ya da ağrıya sebebiyet vermediğini belirtmemiz gerekiyor. Bu konuda hastaların endişe içerisine girmesine hiç gerek yok. Diş taşı temizliği işlemini son derece konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

diş taşı

Diş Taşı Temizliğinden Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle diş taşı temizliği yaptırmış olmalı dişlerinizi fırçalamanıza engel değildir. Dişlerinizi düzenli olarak günde 2 defa fırçalamaya devam etmelisiniz. Diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra 24 saat boyunca sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından diş etlerinde çok hafif düzeyde sızı hissetmeniz ben gayet normal bir durumdur ve bu sızı birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Bununla birlikte 6 ayda bir yapılan rutin kontrollerini aksatmamalısınız.  Doktorunuz diş taşı temizliğini ne kadar sürede bir yaptırmanız gerektiği konusunda size bilgi verecektir. Diş taşlarının düzenli olarak temizlenmesi diş eti rahatsızlıklarının önüne geçilmesi bakımından çok büyük bir önem taşıyor.

Diş Taşlarının Hastalıklara Etkisi Nedir?

Diş taşının başka bir adı da tartardır. Tartar, tükürüğümüzde meydana gelen minerallerin ve diş üzerinde birikmiş olan plakların meydana gelmesiyle oluşur. İnsanlar 6 ayda bir düzenli bir şekilde diş taşı temizliği yaptırmalıdır. Aksi durumlarda bu durum diş eti hastalıklarına yol açar. Diş taşı temizliği ise diş hekimliğinin periodontoloji bölümünde gerçekleşir.

Diş Taşlarının Oluşma Sebepleri

Diş taşlarının oluşmasına neden olan etkenler şunlardır:

  • Düzenli bir şekilde diş bakımının gerçekleşmemesi
  • Diş ipinin kullanımı yapılmaması,
  • Karbonhidratlı ve şekerli gıdaların çok fazla tüketimi
  • Tükürük yapısı

Ağız içi ve diş arkalarının fırçalanmaması gibi nedenler diş taşları oluşumunu hızlandıran sebepler arasındadır.

Diş Taşlarının Yol Açtığı Sorunlar

Diş taşları beraberinde birçok sorunu da beraberinde getirir.

Diş taşlarının oluşmasıyla gerçekleşen bazı sorunlar ise şunlardır:

  • Diş çürüklerinin artmasına sebep olurlar.
  • Diş eti taşlarının diş çekilmelerine sebep olmasıyla birlikte dişlerde boşluklar meydana gelir ve bu kısımlarda diş taşıyla kaplanır.
  • Diş taşları diş eti iltihaplarına da yol açar.
  • Dişlerdeki kemiklerde kayıplar meydana gelir.