diş beyazlatma tekrarlanabilir mi

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, diş beyazlatma, lamine diş, zirkonyum kaplama ve diş eti estetiği gibi işlemler ile yapılmaktadır.

Kişinin yukarıdaki yöntemler ile daha sağlıklı, güzel ve doğal şekilde gülmesi sağlanmaktadır. Gülüş tasarımı(smile design) süreci bilgisayar destekli yapılmakta olup hastaya süreç sonrası kavuşacağı doğal gülümseme öncesinde gösterilir.

Porselen Dişler

Gülüş tasarımında son derece önemli olan faktörler arasında dişlerin kapanış ilişkisi ve rengi de bulunuyor. Bu nedenle porselen diş kaplama uygulamasından sıklıkla faydalanılıyor. Porselen diş kaplama en genel şekliyle dişin özel olarak hazırlanan bir materyal kullanılarak kaplanması ve bu sayede dişin çok daha beyaz ve estetik açıdan çok daha güzel bir görünüm kazanmasıdır.

Porselen diş uygulaması sadece dişi güzelleştirmekle kalmıyor aynı zamanda çok daha sağlam bir yapıya kavuşmasını sağlıyor. Anında gülüş transformasyonu elde etmeyi sağlayan bu uygulama esnasında diş yüzeyine ince yaprak formunda  kaplamalar yerleştiriliyor. Uygulamanın en önemli avantajlarından biri kişinin ağız fonksiyonlarında herhangi bir kayba sebebiyet vermiyor olmasıdır. Bu uygulama çok daha estetik bir gülüş yakalamayı sağlarken dişlerin tıpkı eskisi gibi kullanılabilmesi de mümkün oluyor.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

porselen dişler

Porselen Diş Kaplamada Kullanılan Materyaller

Doğal ve estetik açıdan çok daha güçlü  bir gülüşü temsil etmek amacıyla gerçekleştirilen porselen diş uygulamasında kullanılan tüm yapraklar kişiye özel olarak hazırlanıyor. Dişlerin hem doğal görünümüne hem de doğal rengine en yakın tasarımla hazırlanan kaplama yaprakları hazırlanmadan önce diş ölçüleri alınıyor. Ardından diş hekiminin önerdiği materyal kullanılarak kaplama yaprakları hazırlanıyor. Bu noktada karşımıza üç farklı seçeneğin çıktığını belirtebiliriz. Bunlar;  porselen, seramik ya da metal materyallerdir.

Her üç kaplamada da  ana madde porselen oluyor. Metal ya da seramik malzeme kaplamayı destekleyen materyal olarak kullanılıyor. Kaplamaya destekleyen materyal olarak hangi ürünün tercih edileceğini diş hekimi tarafından yapılan diş muayenesinden sonra karar veriliyor. Diş hekimi doğal dişlere en uygun materyali belirliyor ve ardından kaplama yaprakları söz konusu materyal kullanılarak hazırlanıyor.

Kimler Porselen Diş Kaplamadan Faydalanabilir?

 • Estetik açıdan çok daha güzel bir gülüş elde etmek isteyenler
 • Hafif ya da orta düzeyde çapraşık diş problemine sahip olanlar
 • Net bir şekilde görülebilecek diş kırığına sahip olanlar
 • Dolgu ile kapatılabilecek büyüklükte bir diş çürüğüne sahip olanlar
 • Dişlerindeki sarı renklenmeden rahatsız olanlar

Bu noktada belirtmek gerekiyor ki eğer diş eti hastalıklarına sahipseniz, kanal tedavisi gerektiren çürük dişiniz varsa ve dişlerinizde ciddi bir çürüme başlangıcı varsa porselen diş kaplama için uygun aday olmaktan çıkıyorsunuz.

porselen diş nedir
zirkonyum-kaplama

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Dişlerde renk kaybı ya da yapı kaybı meydana geldiğinde estetik açıdan daha güzel bir görünüm elde etmek amacıyla uygulanan kaplama yöntemlerinden bir diğeri de zirkonyum kaplama oluyor. Bu uygulamada beyaz renkli ve yarı şeffaf yapıda olan zirkonyum adlı madde kaplama malzemesi olarak kullanılıyor. Özellikle baskıya ve gerilime karşı son derece güçlü bir yapıya sahip olması bu maddenin diş hekimliğinde de kullanılmasını beraberinde getiriyor.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama uygulamasından faydalanabilmek için kişinin diş eti rahatsızlığına sahip olmaması gerekiyor. Bu nedenle öncelikle diş etleri muayene edilir ve şayet herhangi bir rahatsızlık varsa tedavisine başlanır. Diş etleri tedavisinin gerçekleştirilmesinin ardından zirkonyum kaplama aşamasına geçirebilir. Şayet hastanın gülme hattı yüksekse bu durumda diş eti hatlarına  basit bir müdahale yapılması gerekebilir ve gerekli seviyeleme çalışması tamamlanır.

Dişlerden özel materyaller kullanılarak ölçü alınır ve ardından zirkonyum kaplama malzemesinin hazırlanması için laboratuvar ortamında ölçüler ulaştırılır.  Zirkonyum diş kaplama uygulaması kişiye özel olarak hazırlanan kaplama malzemeleri ile gerçekleştiriliyor. Kullanılan kaplama malzemeleri bilgisayar ortamında dijital olarak tasarlanıyor. Gerekli kaplama malzemesinin hazırlanmasının ardından pürüzsüz bir yüzeye sahip olan bu kaplamalar kişinin dişlerinin üzerine  özel bir malzeme kullanılarak yapıştırılır.

zirkonyum nasıl yapılıyor
kanal tedavisi ne kada sürer

Zirkonyum Diş Kaplama Kaç Günde Tamamlanır?

Bu işlemin gerçekleştirilmesi için sosyal hayatınıza ya da iş hayatınızda uzun süre ara vermeniz gerekmiyor.  Zirkonyum diş kaplama işlemi 2 ila 7 gün arasında tamamlanan bir uygulamadır. Ayrıca dişlerin seviyelendirilmesi esnasında lokal anestezi uygulaması yapılır ve bu sayede  herhangi bir acı ya da sızı hissetmeniz mümkün olmaz.

Estetik Dolgu Bonding

Çok sayıda kişinin yeni tanıştığı bir kavram olan estetik dolgu bonding uygulaması pek çok farklı nedene bağlı olarak tercih edilebilen diş uygulamalarından biridir. Kompozit dolgu olarak da adlandırılan bu yöntem dişlerin rengini değiştirmek için tercih edilebildiği gibi şeklini değiştirmek amacıyla da devreye girebiliyor.  Bununla birlikte diş boşluklarını doldurmak amacıyla da  bu yöntemden istifade edilebildiğini belirtelim.

Estetik dolgu bonding uygulamasında mikrofil ajanlar kullanılıyor. Bu ajanlar dişin yüzeyine tutunabilme özelliğine sahip ve bu sayede dişin şeklinin değiştirtilmesini sağlayabiliyor. Aynı zamanda diş yüzeyinde meydana gelen renk değişimlerini gizlemek adına da rahatlıkla tercih edilebilen bir dolgu tekniğidir. Genellikle diş tedavilerinden sonra, en son aşamada uygulanıyor ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarından biri olarak değerlendiriliyor.

kimler estetik dolgu yaptirabilir
diş beyazlatma

Estetik Dolgu ile Amalgam Dolgu Arasındaki Fark Ne?

Kompozit dolgu malzemesi günümüzde amalgam dolgu malzemesinin yerini almış durumda da diyebiliriz. Çünkü artık beyaz bir dolgu malzemesi olan amalgam dolgulardan daha avantajlı olarak değerlendiriliyor. Sadece çürük dişlerin tedavisinde değil, kırılan ya da aşınmış olan dişlerin tedavisinde ya da diş aralarında boşluklar olduğunda da bonding uygulaması devreye girebiliyor ve estetik açıdan da harika sonuçlar doğurabiliyor.

Çok uzun yıllardır uygulanan amalgam dolgu metal karışımı bileşenlerden elde ediliyor ve son derece güçlü bir yapıya sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ancak amalgam dolgu estetik bakımdan hastaların çok da memnun kalmadığı bir görünüm sergiliyor. Oysa kompozit dolgu estetik açıdan da hastaların gayet memnun kaldığı bir dolgu malzemesi ile gerçekleştiriliyor. Tedavi sonrasında elde edilen hastaların tamamı memnun kalıyor.

Bundan kısa bir süre öncesinde civanın zararlarına dair spekülatif haberler yayınlanmıştı. Bu haberler amalgam dolguya sahip olan hastalarda çok ciddi bir tedirginlik yaratmıştı. Son dönemde kompozit dolguya ilginin büyük bir hızla artmasında bu spekülatif haberlerin de etkisinin olduğunu belirtebiliriz. Artık hastalarımız bu dolgunun daha güvenli olduğunu düşünüyor ve çok daha rahat bir şekilde çürük dişlerinin dolgu tedavisi ile kurtarılması için diş hekimlerine başvurabiliyor. Uygulamanın yapıldığı gün dişlerin beklemeden işlevlerini yerine getirebiliyor olmasının da bu ilgideki payı oldukça büyüktür.

Laminate Veneer

Estetik açıdan güzel ve etkileyici bir gülüş yakalamak için tercih edilebilen yöntemler arasında laminate veneer uygulaması da bulunuyor. Dişin doğal ve estetik görünümünü bozmadan gerçekleştirilen bu uygulamada öncelikle dişin ön bölümünde bulunan kötü görünümlerin düzeltilmesi gerekiyor. Bununla birlikte lekelenme, çarpıklık  ya da orantısız diş görünümü gibi çeşitli problemler varsa bu sorunların da giderilmesi önem taşıyor.

Dişlerde hem şekil hem de renk bozukluklarını gidermek amacıyla gerçekleştirilen laminate veneer uygulamasının pek çok farklı problemi  ortadan kaldırdığını belirtebiliriz.  Porselen materyal kullanılarak gerçekleştirilen işlem iki diş arasındaki boşlukları gidermek noktasında da son derece başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Sadece 7 ila 8 gün içerisinde tamamlanan bu uygulama sonrasında diş görünümünde estetik bakımdan belirgin bir düzelme elde edilebiliyor.

laminate veneer nedir
laminate veneer

Laminate Veneer Nasıl Yapılır?

Uygulamaya başlamadan önce mutlaka  diş ve dişeti sağlığınızın kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Ardından dişlerin ihtiyaçları belirleniyor ve sonrasında uygulama aşamasına geçilebiliyor. Tasarım etabından önce dişlerin ön bölümüne şekil verilir. Şekil verme işlemi tamamlandığında dişlerin ön bölümü artık kaplama uygulamasına hazır hale gelir. Ardından  lokal anestezi uygulaması yapılarak işlem esnasında herhangi bir acı, ağrı ya da sızı hissetmeniz engellenir.  Böylelikle son derece konforlu bir süreç eşliğinde bu uygulamadan faydalanmış olursunuz.

Frez adı verilen bir alet kullanılarak dişler ölçü alma işlemine hazırlanır ve ardından dişlerin kalıbı alınır.  Bunun için ağız içerisine konan bir materyalin bastırılması yeterli oluyor. Bu kadın kullanılarak laboratuvar ortamında dişleriniz ile birebir uyumlu olan laminate kaplamalar hazırlanır. Ancak laboratuvar ortamında  kaplama malzemelerinin hazırlanması 4 gün ila 5 günlük zaman dilimini gerektiriyor.

Bu süre boyunca geçici olarak bir kaplama malzemesi dişlerinize yerleştirilir. Gerçek laminate kaplamalar geldiğinde ise asıl uygulama yapılır ve böylelikle işlem tamamlanmış olur.  Muhteşem bir gülüş tasarımı yapabilmek için en çok tercih edilen uygulamalardan biri olan laminate veneer işlemi gün geçtikçe daha fazla popülerlik kazanmaya başladı.

Gülüş Tasarımında Mutlaka Diş Kaplaması Yaptırmak Gerekir Mi?

Elbette  zirkonyum kaplamaların her hasta için gerekli olduğunu söylemek mümkün değil.  Diş yapısı ile ilgili ya da diş rengi ile ilgili sorun yaşayan hastalarda zirkonyum kaplama tekniğini tercih ediyoruz. Bu sayede  dişlerin daha düzgün ve daha beyaz görünmesi mümkün oluyor ve sonuç olarak bu görünüm gülümsemeye de yansıyor. Pek çok hasta dişlerindeki kötü görünüm nedeniyle gülümsemekten çekinirken bu tedavi sonrasında rahatlıkla her ortamda gülebiliyor.

gulus tasarimi uygulamasi
pembe estetik uygulamasi

Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği) Nedir?

Diş etlerindeki estetik uygulamalara pembe estetik adı verilir. Diş estetiğini tanımlamak için bazı ögelerden yararlanılır. Bu ögeler arasında diş eti rengi, diş etinin dişle olan seviye durumu gibi ögeler bulunur. Diş etinin sağlıklı bir görüntüye sahip olabilmesi için diş etinin açık pembe renginde olması gerekir.

Bunun dışında diş etinin pütürlü ve parlak bir görünümde olmaması ve diş etinin dişe ya da kemiğe sıkı bir biçimde yapışık olması estetik uygulanmasını gerektirir. Bu tür estetiklerde belirlenen hedef, kusursuz bir gülümseme sağlamaktır. Bu estetik uygulaması sonucunda diş etleri sağlıklı bir hale kavuşturulup estetik açıdan güzel gülüşler meydana getirilir.

Pembe Estetiğe Yol Açan Sebepler

Pembe estetiğe yol açan bazı sebepler vardır.

Bu estetiğin uygulanmasına neden olan etkenler ise şunlardır:

 • Diş etlerinin fazla bir şekilde gözükmesi,
 • Diş etlerinden birisinin aşağıda dururken birisinin de yukarıda olması,
 • Diş eti çekilmeleri,
 • Diş uzamaları,
 • Dişlerin aralanması gibi durumlar diş eti estetiğine yol açan sebepler arasında gösterilir.
gulus tasarimi uygulamasi
gulus tasarimi uygulamasi

Gülüş Tasarımı Tedavisi İçin Kimler Uygun Aday?

Öncelikle bu tedavinin hamilelik ve emzirme döneminde yapılamadığını belirtmek gerekiyor. Bunun dışında dileyen herkes  bu tedavi için uygun bir adaydır.  Özellikle gülümsemesinden  kaynaklı olarak dişlerinin görüneceğinden endişe edenler en uygun adaylardır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerinde şekil bozukluğu olanlar,  dişin doğal beyazlığını kaybetmesinden kaynaklı olarak rahatsızlık duyanlar bu tedaviden faydalanabilir ve gülüş tasarımı ile çok daha güzel bir diş görünümüne sahip olabilir.

Diş Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Her insan sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmayı arzu eder. Çürükler, diş kaybı, renk değişikliği, ağız kokusu gibi birçok şikayet oluşabiliyor bazen. Bu rahatsızlıklara sebep olarak pek çok etken vardır. Günümüz teknolojisi ile artık bütün rahatsızlıkların tedavileri çok kısa bir zamanda yapılabilmektedir. Hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak birçok tedavi şekli mevcuttur.

gulus tasarimi uygulamasi
dis tedavi uygulamasi

Bu uygulamalar başlıca şöyledir:

 • Kompozit dolgular
 • Gülüş estetiği
 • Diş eti estetiği
 • Diş beyazlatma
 • Kompozit bonding
 • Porselen lamina
 • Full estetik porselen kuronlar
 • İmplant uygulamaları
 • Inley/onlay restorasyonlar
 • Lazer uygulamaları

Hastanın rahatsızlıkları göz önünde bulundurularak kendisine en uygun tedavi yöntemi tercih edilerek tedaviye başlanır. Her tedavi yönteminin farklı çeşitleri mevcuttur.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır & Planlanır?

Gülüşlerinden rahatsız olan ve diş şeklini beğenmeyen hastalar bir takım psikolojik sorunların oluşmasına kadar büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Bundan dolayı gülüş tasarımı yapmak veya planlamasının nasıl olduğunu öğrenmek hastanın kendine güven duymasına neden olur.

Dişlerinizin gülüş sırasında nasıl göründüğü, dişlerin şekli, diş etlerinizin duruşu veya rengine kadar bir dizi olasılık kontrol edilir. Bu durum gülüşünüze etki eden etmenlerin değerlendirilmesi olarak adlandırılabilir. Buna uygun ve istenen sonuçların alınması adına yapılması gereken işlemlere geçilir.

Dişin düzeltilmesi, beyazlatılması, şeklinin düzenlenmesi ve varsa çürük veya benzer işlemlerin yapılmasından sonra gülüşünüz değiştirilir. Gülüşünüzün değiştirilmesi bazen çene yapınızla da alakalı olabileceğinden sonuç alınıncaya kadar farklı işlemler yapılır.

gulus tasarimi planlama
gulus tasarimi tedavisi

Gülüş Tasarımı Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Gülüş tasarımı; kişiye özel estetik ve ideal bir gülüş kazandırılması için yapılan uygulamadır. Kişinin, yüz hatlarına dudaklarının şekline be kişinin beklentilerine göre gülüş formunun hazırlanmasıdır. Bu uygulama ile birlikte kişinin diş dokusu başarılı bir seviyeye getirilir. Sıklıkla tercih edilen gülüş tasarımı, özellikle gülüş esnasında meydana gelen estetik kaygılardan dolayı tercih edilir.

Gülüş tasarımıyla hata birçok avantaj elde eder;

 • Dişlerin çürümesi ve kırılmasının önüne geçilir.
 • Sağlıklı bir ağız hijyeni sağlanır. Düşlerin kapanışı düzenlenir. Çene sorunları giderilir.
 • Dişlerin renkleri dengelenir.
 • Hasta özgüven kazanır ve tüm estetik kaygılardan kurtulur.
 • Dişlerde kırıklar ya da çatlaklar varsa bu sorunlar ortadan kaldırılır.
 • En önemli avantajlarında biri ise hasta istediği gülüşe kavuşur.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Birçok insan dişlerinin ya da ağız yapısının görünümünden memnun değildir. Bu sebeple diş hekimlerine giden insanlara diş estetiği de denilen gülüş tasarımı uygulanmaktadır. Gülüş tasarımı öncesi diş hekimi dişin yapısını kontrol etmektedir. Dişlerin hangi yapıda hangi tonda düzenleneceğine genellikle kişi kendi karar verebilmektedir. Gülüş tasarımı genellikle dişe uygulanacak kaplama işlemi ile yapılmaktadır.

Kaplama ile bir parçası kesilen dişlerin üzerine gerekli malzemeler ve hazır kalıplarla oluşturulacak yeni diş takılır. Kişinin yeni dişlerine alışması için belirlenen bir süre vardır. Bu süre boyunca dişlerdeki şikayetlerin iyice belirlenmesi önerilmektedir. Zira gülüş tasarımı doğru yönergeler izlenmediği müddetçe kötü sonuçlar doğurabilir. Diş hekimi ancak dişin dış görünümünü belirleyebilir, dişlerin uygunluğuna kişi kendi karar verebilir. Diş hekimi bunu düzeltmekten sorumlu kişidir.

Gülüş Tasarımı Kaç Seansta Tamamlanır?

Gülüş tasarımı daha estetik ve sağlıklı bir gülüşe kavuşmak için yapılan bir uygulamadır.

Bu uygulama;

 • Diş eti estetiği (pembe estetik)
 • Dişlerin beyazlatılması
 • Ortodontik tedavi uygulamaları
 • Bonding
 • İmplant ve kaplama uygulamaları
 • Dudakların çevresinin düzenlenmesi gibi işlemlerle gerçekleştirilmektedir.

Gülüş tasarımı ortalama 5 seansta gerçekleşmekte, seans sayısı ağız ve diş yapısına göre değişebilmektedir. Seanslar, öncelikle yüz ve ağız içinin dijital olarak görüntülenmesi ile başlamaktadır. Daha sonra yapılacak işlemler, dijital ortamda hastaya gösterilerek onayı alınmaktadır. Gülüş tasarımını bozan sorunlar giderildikten sonra, estetik müdahaleler ile uygulama sonuçlanmaktadır. İşlemler kişinin gülüş pozisyonu ve mimikleri gibi tüm konular değerlendirilerek hassas bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Gülüş Tasarımı Hangi İşlemleri İçerir?

Diş denildiğinde hastalık ve tedavisi akla geliyor olsa da ağız ve diş estetiği son zamanlarda önemsenen konulardan birisi olmuştur. Gelişmekte olan bir toplum, sağlık eşiğinin artması ile estetiğe önem vermeye başlar. Türkiye’de de yaygınlaşan diş estetiğinde önemli bir alanı gülüş tasarımı oluşturur.

Gülüş tasarımı ile kişiler daha fotojenik yüze kavuşmak, etkileyici bir gülüşe sahip olmak mümkündür. Sosyal hayatı etkilenen kişiler diş estetiği konusunda kapsamlı bir araştırma yaparak gülüş tasarımı işleminden faydalanabilmektedir. Estetik, tıbbın bir alanı olarak sosyal ya da psikolojik desteği de içerisinde barındıran bir alandır.

Estetik, görünüşün yapaylaşması değil doğala daha fazla yaklaşabilmesi adına girişimlerde bulunulmasını tanımlar. Gülüş tasarımı işlemi meşakkatli ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Gülüş tasarımı ancak yetkin kişilerin elinde uzman bir anlayış kazanabilmektedir. Gülüş tasarımında ihtiyaca göre belirli bir yol planı izlenmektedir.

Bu yoldaki aşamalardan bazıları şunlardır:

 • Diş ve diş eti tedavisi
 • Gingivektomi
 • Bleaching (Diş Beyazlatma)
 • Protez/İmplant
 • Kaplama

Bu işlemler dışında da ihtiyaca göre oluşacak işlemler söz konusudur. Gülüş tasarımında önce patolojik olan durumlar tespit edilmeli ve sonrasında uygulamaya geçilmelidir. Estetik işlemlerde problem tespiti ve çözüm yöntemleri önemli konulardır. Estetik işlemlerinde yol haritasına bir hekim ile birlikte karar verilmesi büyük bir önem taşır. Gülüş tasarımı işleminde özel programlarla ölçümler yapılır ve hayali bir tasarım oluşturulur. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile gülüş estetiği adına büyük bir atılımın yaşandığını belirtmek gereklidir.

Bu bölümde Gülüş Estetiği üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, diş beyazlatma, lamine diş, zirkonyum kaplama ve diş eti estetiği gibi işlemler ile yapılmaktadır. Kişinin yukarıdaki yöntemler ile daha sağlıklı, güzel ve doğal şekilde gülmesi sağlanmaktadır.

Gülüş Tasarımı Tedavisi İçin Kimler Uygun Aday?

Öncelikle bu tedavinin hamilelik ve emzirme döneminde yapılamadığını belirtmek gerekiyor. Bunun dışında dileyen herkes  bu tedavi için uygun bir adaydır.  Özellikle gülümsemesinden  kaynaklı olarak dişlerinin görüneceğinden endişe edenler en uygun adaylardır.

Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği) Nedir?

Diş etlerindeki estetik uygulamalara pembe estetik adı verilir. Diş estetiğini tanımlamak için bazı ögelerden yararlanılır. Bu ögeler arasında diş eti rengi, diş etinin dişle olan seviye durumu gibi ögeler bulunur. Diş etinin sağlıklı bir görüntüye sahip olabilmesi için diş etinin açık pembe renginde olması gerekir. Bunun dışında diş etinin pütürlü ve parlak bir görünümde olmaması ve diş etinin dişe ya da kemiğe sıkı bir biçimde yapışık olması estetik uygulanmasını gerektirir. Bu tür estetiklerde belirlenen hedef, kusursuz bir gülümseme sağlamaktır.