Periodontoloji

(Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi)

Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert diş dokularının yapısını inceleyen ve bu dokulardaki hastalıkların tedavilerini kapsayan bir alandır.

Periodontoloji

Gingivitis

Gingivitis, diş eti hastalıklarının başlangıcı olarak kabul edilir. Diş etinin şişmesi, diş eti kızarması ve diş temizliği esnasında, fırçalama ya da diş ipi kullanılırken kanamaların meydana gelmesine neden olan bir hastalıktır. Sağlıklı bir diş eti pembe renkte, gül kurusu pembesine yakın bir tondadır. Diş eti hastalıklarının temel nedeni, diş eti çevresinde oluşan bakteri plağıdır. Bu plağın uzaklaştırılmaması, diş eti sağlığının bozulmasının yanı sıra birçok rahatsızlığa neden olabilir. Bakteri plağı uzaklaştırılmadığı takdirde diş etinin rengi kırmızılaşmaktadır ve hafif şişkinlikler görülür. Diş etleri, diş üzerindeki sıkı tutunma özelliklerini kaybetmeye başlar.

Diş eti hastalığını yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın en önemli bulgusu,  diş fırçalama esnasında oluşan kanamadır. Bunun dışında bazı gıdaları ısırırken yaşadığınız kanamalar da diş eti hastalığının bulgularından görülebilir. Bu durumda yapmanız gereken, mutlaka diş hekimine görünmektir.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

Periodontoloji

Periodontitis

Gingivitis, yani temel düzeydeki diş eti rahatsızlığı, iyi bir ağız bakımı ile düzelmektedir. Ancak bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde, belli bir süreç içinde periodontitis adı verilen, daha ileri bir rahatsızlığa dönüşmektedir. Periodontitis varlığında diş kökü ile çene kemiği arasındaki lifler erimeye başlar ve diş eti ile diş arasında bazı boşluklar oluşur. Bu boşluklara cep adı verilir. Bu ceplerde bakteriler, toksinler ve gıda artıkları birikebilir ve bu dokulara enfeksiyonların yayılmasına neden olabilir. Periodontal rahatsızlıklar, oldukça yaygındır. Yapılan araştırmalara göre, yetişkinlerdeki diş kayıplarının arkasında yüzde 70’e varan oranda periodontal kaynaklı hastalıklar karşımıza çıkmaktadır. Periodontal rahatsızlıklar, gözle görülür bulgular ortaya koymadan,hastada herhangi bir ağrı şikayeti oluşturmadan ilerleyebilir. Bu yüzden erken teşhis için önemlidir ve mutlaka bir dişeti hastalıkları uzmanı tarafından düzenli kontroller yapılmalıdır.

Periodontitis belirtileri nelerdir?

 • Diş etlerinin şişmesi ve kırmızılaşması
 • Diş etlerinin çekilme ve büyümelerin meydana gelmesi
 • Diş etlerinin daha hassas olması ve yer yer kanamaların yaşanması
 • Dişlerde aralanma meydana gelmesi
 • İltihap, sallanma, abse oluşumu, ağızda rahatsız edici bir koku ve diş kaybı

Giriş düzeyinde periodontitis, basit tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Ancak ileri düzeyde periodontitis, cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Periodontoloji
Periodontoloji

Ağız kokusu, diş eti hastalıkları arasında sosyal ve psikolojik anlamda problemlere yol açan bir rahatsızlıktır. İlerlemiş bir diş eti rahatsızlığı ve dikkate alınmayan ağız sağlığı neticesinde, ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

 • İlerlemiş bir diş eti rahatsızlığının olması, dişlerdeki çürükler ve diğer dental problemler
 • Sigara ve içki kullanımı
 • Antidepresan, ağır kuruluğuna yol açan antikolinenerjik, diüretik ve antiparkinson ilaçları
 • Şeker hastalığı, mide, karaciğer ve boğaz enfeksiyonları
 • Vitamin eksiklikleri

Diş taşları, diş düzeyine ait olmayan plaklar ve taşlar olarak ifade edilebilir. Diş taşları, diş kliniklerinde hızlı ve basit bir işlemle alınabilmektedir. Diş taşı alınması esnasında kullanılan cihazlar, diş düzeyinde asla bir çizilmeye ya da zarara neden olmaz. Diş hekimliği kapsamındaki tedaviler içinde, en ağrısız ve en basit tedavilerden birisi olan diş taşı temizliğinde herhangi bir anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
Neden diş taşlarınızı temizletmelisiniz?
Diş taşları, bir kozmetik operasyon değil, diş eti hastalıklarına yakalanmamak için uygulanan bir tedavidir. Periyodik olarak diş taşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşlarının temizlenmemesi diş eti hastalıklarına yakalanma riskinizi artırdığı gibi aynı zamanda diş eti çekilmesine, ağız kokusuna ve dişlerin uzun vadede dökülmesine dahi neden olabilir.

Periodontoloji

Diş eti hastalıklarına neden olan faktörler nelerdir?

Periodontal hastalıkların esas nedeni bakteri plağı olmakla birlikte, gündelik yaşamdaki birçok alışkanlık da bu diş eti hastalığının nedenleri arasında yer alabilir. Bu faktörler arasında sigara kullanımı, ilaç kullanımı, stres ve bazı hastalıklar, beslenme alışkanlıkları yer alır.

Sigara kullanımı

Sigara, diş eti hastalıkları için ciddi bir risk teşkil etmektedir. Yapılan araştırmalara göre, sigara kullanan insanlarda sigara kullanmayanlara göre çok daha yüksek oranda diş taşı oluşumu gözlenmiştir. Sigara içen insanlardaki diş eti ceplerinin daha derin olduğu, doku kayıplarının daha yüksek oranda olduğu tespit edilmiştir. Sigaranın yaydığı ısı ve içerdiği maddeler, diş eti iltihabına neden olabilmektedir.

Hamilelik ve menopoz

Menopoz ve hamilelik döneminde, gerçekleşen hormonal değişimlerin etkisi ile diş eti dokularında değişimler görülebilmektedir. Bu dönemlerde diş eti rahatsızlıkları riski daha yüksek olduğundan, günlük diş ve ağız temizliğine daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Diyabet

İnsülin hormonunun eksikliği, yokluğu ya da etkisini az göstermesi gibi nedenlerden ortaya çıkan diyabet hastalığında periodontal rahatsızlıkların görülme riski yüksektir. Diş eti hastalıkları, ortaya çıkan komplikasyonların etkisiyle daha kolay ilerleyebilir ve şiddetli sonuçlar ortaya koyabilir. Bu nedenle diyabet hastaları ağız ve diş sağlıklarına, ciddi şekilde dikkat etmelilerdir. Periyodik olarak diş hekimi kontrolü de, diyabet hastaları için önemlidir.

İlaç kullanımı

Bazı ilaçlar, içerdikleri kimyasal yapıların etkisiyle ağız içindeki dokuları etkileyebilmekte ve diş eti sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Bu ilaçlar arasında antidepresan ilaçlar, epilepsi, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, kalp ilaçları, astım ilaçları ve sprey olarak alınan bazı ilaçlar yer alır.

Stres ve yetersiz beslenme

Periodontitis, bünyenin stresli hissettiği dönemlerde daha hızlı gelişen bir rahatsızlıktır. Stres, diş eti enfeksiyonları ile mücadeleyi zorlaştıran bir faktördür ve stresli olmak, periodontal rahatsızlıklar için risklidir. Stres dışında diğer bir diş eti hastalıkları nedeni ise yetersiz beslenmedir. Ağız sağlığı için tehlike içermeyen ve sağlıklı besinler, düzenli ve yeterli şekilde alınmalıdır.

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti hastalıklarının başlangıç aşaması genellikle diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabı diş etlerinde ve dişlerin çevresinde oluşan yumuşak, yapışkan bir dokudur.  Ağız ve diş temizliğinin düzenli olarak yapılmaması hatta diş ipi kullanılmaması diş etlerinde iltihaplanmaya neden olabiliyor. Çünkü diş ipleri dişlerde oluşan plak adı verilen katmanın dişlerden uzaklaştırılmasını sağlıyor. Diş yüzeyinin diş plakları ile kaplanması durumunda diş etlerinde de iltihaplanma meydana geliyor. Bu nedenle diş eti iltihabının en temel sebebinin diş plakları olduğunu belirtebiliriz. Diş eti iltihabının tedavi edilmemesi durumunda dişlerde, diş etlerinde  hatta çene kemiğinde bile kalıcı zararlar meydana gelebilir.

diş eti iltihabı
diş eti iltihabı

Diş Eti İltihabı Nasıl Önlenir?

Ağız ve diş sağlığına dikkat ediyor olsanız dahi mutlaka düzenli aralıklarla diş hekimine gitmeniz lazım. Çünkü çok hasta dişlerini her gün fırçaladığını söylese de  yapılan muayene de çok sayıda diş plağı oluştuğunu görebiliyoruz. Diş plakları profesyonel bir teknikle diş hekimi tarafından temizlenmediğinde diş tartarlarına dönüşür. Diş tartarı diş fırçası ya da diş ipi kullanımı ile dişlerden uzaklaştırılamaz. Bu durumda mutlaka diş hekimi tarafından tartarın temizlenmesi gerekir. Diş eti iltihabının oluşmasını engellemek istiyorsanız ağız ve diş temizliğine maksimum düzeyde dikkat etmekle birlikte  mutlaka 6 ayda bir diş kontrolüne gitmelisiniz. Tütün ürünlerinin kullanımı tek başına diş eti iltihabının sebebi olabiliyor. Bu nedenle sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmamanız gerekir. Sadece diş sağlığı açısından değil, tüm vücudunuzun sağlığı bakımından bu konuya önem vermelisiniz.

Diş Eti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş eti hastalıkları 3 farklı aşamada değerlendiriliyor. Şayet ilk aşamadaysa tedavi daha kolay ve daha kısa süreli olur. Ancak ikinci ve üçüncü aşamada tedavinin süresi de daha uzundur ve daha meşakkatli bir süreç hastaları bekler. Tedavinin ne kadar süreceği hastalığı ne kadar ilerlediğine ve hastanın diş etlerinin durumuna bağlı olarak değişebiliyor. Sizlere net bir süre belirtmemiz bu nedenle yanıltıcı olabilir. Olabildiğince herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde diş doktorunuza giderek derhal diş eti hastalığına müdahale edilmesini sağlamanızda fayda var.

diş eti kanaması

Sağlıklı Diş Etinde Kanama Olur mu?

Bazı hastalar dişlerini fırçalarken  diş etlerinde hafif bir kanama olduğunu fark edebiliyor. Bu durumda akıllara sağlıklı diş etinde kanama  olur bu sorusu geliyor. Net bir şekilde belirtebiliriz diye sağlıklı bir diş etinde kanama meydana gelmez. Diş etlerinde kanama olması kesinlikle ciddiye alınması gereken durumların başında geliyor. Diş eti kanaması pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenle diş eti kanamasına sebep olan unsurun belirlenebilmesi ve uygun tedaviye hemen başlanması için mutlaka zaman kaybetmeden bir diş hekiminden randevu almalısınız.  Diş etlerinde çekilme ya da iltihaplanma gibi pek çok farklı durum diş etlerinde kanamaya sebebiyet verebiliyor. Önlem alınmadığında ve tedavi edilmediğinde bu durum diş kaybına neden olabilir.

Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi Var mı?

Diş eti çekilmesi diş kaybı ile sonuçlara bildiği için üzerinde mutlaka durulması gereken sağlık sorunlarından biridir. Diş eti  çekilmesine müdahale edilebilmesi için öncelikle nedeninin araştırılması gerekiyor. Geceleri diş gıcırdatmak ya da yanlış diş fırçalama yöntemleri gibi pek çok farklı unsura bağlı olarak diş eti çekilmesi meydana gelebilir. Bu nedeni tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması ile diş eti çekilmesinin durdurulması amaçlanır. Bunun yanı sıra yapılan muayene sonrasında damak bölgesinden alınan diş eti greftleri ile diş eti çekilmesinin üzerinin örtülmesi gibi farklı tedavi yöntemleri de denenebilir. Ancak bu ve benzeri tedavilerin kişiye uygun olup olmadığının belirlenmesi için mutlaka öncelikle muayene olmanız gerekiyor.

diş eti çekilmesinin tedavisi
diş eti tedavilerinde yaş sınırı

Diş Eti Tedavilerinde Yaş Sınırı Var mı?

En çok merak edilen konulardan biri de diş eti hastalıklarının tedavisinde belirli bir yaş sınırının olup olmadığıdır.  Diş eti hastalıkları ile ilgili tedaviler her yaşta uygulanabilir.  Ancak tedavi süresinin ilerleyen yaşlarda daha uzun olduğunu belirtmek gerekiyor. Doku iyileşmesi gibi pek çok unsur yaş ilerlediğinde yavaşladığı için haliyle diş eti hastalıkları ile ilgili uygulanan tedaviler de bir sonuç elde etmek için daha uzun süre beklemek gerekebiliyor.  Bununla birlikte 18 yaşın altında diş eti hastalıkları ile ilgili tedaviler uygulanabilir. Herhangi bir yaş sınırı olmadığı için diş etiniz ile ilgili bir sorun olduğundan şüphelenirseniz hiç zaman kaybetmeden bir diş hekiminden randevu almanızda fayda var.

Pembe Estetik (Diş Eti Gülümsemesi)

Etkileyici ve güzel görünen bir gülümseme elde edebilmek için beyaz  ve muntazam görünen dişlere sahip olmanız yeterli olmuyor. Aynı zamanda diş etlerinizin de bu estetik gülüşü destekliyor olması gerekir. Diş etinin diş ile olan seviyesi, rengi ve sağlıklı olması estetik bir gülüşün olmazsa olmazları arasında yer alıyor.  İşte bu noktada devreye giren ve pembe estetik olarak da adlandırılan estetik uygulamalar diş estetiğini tamamlayan unsurlar oluyor.

Özellikle son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlanan kusursuz bir gülümseme tasarımı ancak pembe estetik uygulamalardan faydalanılarak gerçekleştirilebiliyor. Örneğin gayet yaygın bir şekilde görünen gummy smile  sorunu yani gülümseme esnasında diş etlerinin fazla görünmesi problemi pembe estetik ile ortadan kaldırılabiliyor. Bu işlem için öncelikle hastanın diş etlerindeki fazlalıklar belirleniyor ve hemen ardından ağrısız kanamasız bir şekilde  fazla diş eti dokuları çıkarılıyor. Böylelikle sadece tek bir uygulama ile çok daha güzel bir gülüş yakalanabiliyor.

diş eti gülümsemesi nedir
diş eti gülümsemesi tedavisi

Pembe Estetik Yöntemleri Nelerdir?

Pembe estetik uygulamalar hastaya göre planlanıyor. En çok tercih edilen pembe estetik uygulamalara şu örnekleri verebiliriz.

Rejeneratif: diş eti hastalıkları kimi zaman dokularda hasara neden olabiliyor. Bu durumda vücudun kendi mekanizmaları uyarılıyor ve böylelikle yeniden yapılanmanın sağlanması amaçlanıyor.

Gingivektomi: diş etlerinde büyüme olduğunda tercih edilen bu yöntem diş etlerine ideal seviyenin kazandırılmasını amaçlar. Böylece estetik bir gülüş de yakalanmış olur.

Gingivoplasti: asimetrik görünümü düzeltmek amacıyla yapılan bu işlem aynı zamanda fazla diş eti görüntüsünü ortadan kaldırmak amacını da taşıyabiliyor. Porselen kaplama ya da zirkonyum kaplama gibi tamamlayıcı tedavilerin de tercih edilmesi ile birlikte mükemmel bir sonuç elde edilebiliyor.

Kron boyu uzatma: dişlerdeki doku kaybı durumunda devreye giren bu işlem fazla diş etinin çıkarılması ve beraberinde kemiğin de şekillendirilmesi prosedürü ile yapılıyor. Bu sayede dişlerde daha uzun bir görünüm elde edilebiliyor.

Diş etleri üzerinde gerçekleştirilen estetik müdahaleler diş kaybını engelleme gibi önemli avantajlar da sağlayabiliyor. Böylelikle hastanın bile farkında olmadığı diş eti problemleri diş hekimi tarafından fark ediliyor ve gerekli tedavi uygulanıyor. Ağız ve diş sağlığı açısından da  faydalı olan işlemlerdir.

Diş Eti Gülümsemesi (Gummy Smile)

Toplumlarda gülüş son derece önemlidir. Etkileyici, sevimli ve güzel bir gülüş toplumda kabul ettirecek ve ikna edici bir rol bile üstlenebiliyor. Bunun tam aksi yani estetik olmayan bir gülüş söz konusu olduğunda toplumda o kişinin mutsuz ve sinirli olduğu yönünde bir algı bile oluşabiliyor.  Sonuç olarak gülümseme sizin toplumdaki imajınız üzerinde de etkili olan ve son derece önem taşıyan faktörlerden biridir.

Diş Eti Gülümsemesi Nedir?

En genel şekliyle diş eti gülümsemesi gülme çizgisinin diş etinin üzerinde yer alması şeklinde tanımlanabilir. Yani diş eti gülümsemesi dediğimiz durumda diş eti dokusu gülüş esnasında olması gerekenden çok daha fazla miktarda görünüyor. Kişiye diş eti gülümsemesi tanısı konabilmesi için bazı kriterler bulunur. Gülüş sırasında diş etinin sınırının üst dudak sınırı ile arasındaki mesafenin 3 mm’den daha fazla görünmesi hastaya gummy smile tanısı konması için yeterli bir unsurdur.

diş eti gülümsemesi resmi

Diş Eti Gülümsemesi Neden Olur?

Gummy smile nedenlerine baktığımızda karşımıza pek çok farklı etmenin çıktığını görüyoruz. Diş eti gülümsemesi nedenlerine şu örnekleri verebiliriz:

 • Herhangi bir nedenle diş etlerinin büyümesi ve dişlerin üzerini olması gerekenden daha fazla kapatması
 • Maksilla olarak adlandırılan üst çene kemiğinin vertikal yönünde çok fazla büyümesi
 • Öndeki üst dişlerin olması gerekenden daha kısa boyutlara sahip olması
 • Kısa dudak ya da hiperaktif dudak durumu
 • Kısa ve hiperaktif dudak durumunun bir arada bulunması

Diş Eti Gülümsemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti gülümsemesi sorununun tedavisinin olduğunu belirtelim. Bu noktada devreye diş eti estetiği  uygulamaları giriyor. Nasıl bir tedavinin uygulanacağı ise kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.  Bunun için öncelikle hastadaki diş eti gülümsemesi nedeni belirleniyor ve ardından bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik olarak bir tedavi protokolü uygulanıyor. Diş etlerinin cerrahi bir operasyon ile azaltılması en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri oluyor. Aynı zamanda botulinum toksin uygulamaları ya da dudağın yeniden konumlandırılması gibi pek çok farklı diş eti estetiği tekniklerinden faydalanılabiliyor.

diş eti gülümsemesi tedavisi

Dudak Konumlandırma

Çok yeni bir kavram olması nedeniyle halk arasında pek bilinmeyen dudak konumlandırma işlemi aslında dudak bölgesine bir müdahale yapılmasını kapsamıyor.  Gülüş esnasında diş etlerinin aşırı düzeyde görünmesinden şikayetçi olan hastaların diş etlerine yapılan müdahale ile söz konusu probleminin ortadan kaldırılması dudak konumlandırma uygulaması olarak adlandırılıyor. Bu işlem günümüzde  çok sayıda kişinin faydalandığı pembe estetik uygulamalarından yani diş eti estetiklerinden biridir.

Kimler Dudak Konumlandırma Uygulamasından Faydalanabilir?

Doğal dental estetik uygulamalar arasında yer alan dudak konumlandırma işleminden diş etlerinin aşırı görünmesinden rahatsız olan her birey faydalanabilir.  Ancak öncesinde diş etlerinin detaylı bir muayeneden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü bu uygulamanın yapılabilmesi için diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Diş etleri ile ilgili herhangi bir problemin tespit edilmesi durumunda öncelikle söz konusu sağlık sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik tedavinin uygulanması gerekiyor. Tedavinin tamamlanmasından ve diş etlerinin sağlıklı bir forma kavuşmasının ardından dudak konumlandırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Dudak Konumlandırma Nasıl Yapılır?

Lip repositioning yani dudak konumlandırma lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir.  Bu sayede hasta açısından son derece konforlu bir süreç eşliğinde uygulama tamamlanabiliyor. Uygun esnasında yapılan müdahalelerin hiçbirinde  hastanın acı, hızı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmuyor. Dudak konumlandırma uygulamasının ne kadar sürede tamamlandığı hastadan hastaya farklılık gösterdiği için net bir süreden söz edemiyoruz. Ancak genel olarak iş hayatınıza ya da sosyal hayatınıza uzun süre ara vermenizi gerektirecek bir işlem olmadığını belirtebiliriz.

Öncelikle yapılan muayene esnasında diş etlerinin yeniden seviyelendirilmesi için  ne kadar dişeti dokusunun çıkarılacağı planlanıyor. Sonrasında gülüş esnasında diş etlerinin görünen fazla kısmı  ağrısız ve kanamasız yöntemler eşliğinde çıkarılıyor ve böylelikle estetik açıdan çok daha güçlü bir gülüş elde edilebiliyor.  Bu işlem sonrasında dişlerin daha uzun bir görünüm kazanması da mümkün hale geliyor. Dolayısıyla gülüş esnasında dudakların bittiği yerde hafif bir diş eti görünümünün de eşlik ettiği diş görünümü başlıyor. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz ve aynı zamanda muayene için hemen randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Koyu Kırmızı Diş Eti Nedir?

Dişler fırçalanırken diş etleri koyu kırmızı bir görünümde oluyorsa bu diş eti sorununuzun olduğunu gösterir ve bu sorunun da diş kayıplarına yol açtığı bilinmelidir. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında mutlaka bir diş hekimine gidilmesi gerekir.

Koyu Kırmızı Diş Etlerini Önleme Yöntemleri

Diş etlerinin bu görüntüye sahip olmaması için şu adımlara dikkat etmek gerekir:

Dişlerin günde iki defa en az iki dakika boyunca parodontax günlük uzman diş macunuyla fırçalanması gerekir. Parodantax günlük uzman diş macunu, sıradan bir diş macununa göre plakların önlenmesinde 4 kat daha fazla bir etkiye sahiptir.

 • Fırçalama işlemi diş eti çizgisine dikkat edilerek yapılmalıdır ve küçük bir başlığı yumuşak kılları mevcut olan bir fırça tercih edilmelidir.
 • Dişler arasındaki plakların temizlenmesi için diş ipi kullanılmalıdır.
 • Günlük gargara kullanımı yapılmalıdır.
 • Bir belirti oluşmasa bile düzenli olarak diş hekimi ziyareti yapılmalıdır.

Kuron Diş Uzatma

Daha güzel bir gülüşe sahip olmanız için yapılan muayene sonrasında diş hekiminiz tarafından tercih edilebilecek diş estetiği yöntemlerinden biri de kuron diş uzatma oluyor. Bu yöntem çoğunlukla gülüş esnasında üst dişlerin üzerinde diş etlerinin çok fazla görüldüğü hastalarda tercih ediliyor.  Bununla birlikte dişlerin diş eti hizasında kırıldığı zamanlarda da  devreye kuron diş uzatma tekniği girebiliyor. Son yıllarda daha fazla uygulanmaya başlanan bu işlem hasta için gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor.