Zirkonyum (Porselen Dişler)

Ağız ve diş sağlığında problemler yaşayan kişiler, dişlerinin duruşundan şikayet edebilirler. Bu durum, gülüşlerinden dolayı bir memnuniyetsizlik yaratabilir ve dolaylı olarak sosyal yaşantıda özgüven eksikliğine yol açabilir. Bu duruma karşı, zirkonyum, yani porselen dişler ile, istenen estetik ve güzel görüntüye kavuşmak mümkündür.

Zirkonyum, diş estetiği alanında uygulanan tedavilerde en çok tercih edilen malzemedir. Bunun nedeni, estetik açıdan en güzel malzemelerden olmasıdır. Zirkonyum porselen dişler, ışık sızdırabilme özelliğinin de olması ile, doğal dişlere çok yakın bir doku özelliği göstermektedir. Zirkonyum porselen diş, klasik protez ve köprü dişlerin bileşenlerinden olan gri metalin yerine tercih edilen, beyaz bir alaşım yapısıdır.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

Zirkonyum porselen diş nerelerde kullanılır?

Zirkonyum yapılı porselen dişler, estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Diş beyazlatma işlemlerinde elde edilemeyen, daha ileri derecedeki renkleşmelere karşı da tercih edilen bir tedavidir. Kalıtsal yapı tedavilerinde, diastema gibi ayrıl ya da çapraşık dişlerde, dönüş ve rengi bozulmuş, yapısal problemler içeren dişlerde, yapısı bozulmuş dolgu dişlerde ve arka grup dişlerde zirkonyum kullanılabilmektedir. Ön grupta, implant üstü protez tedavilerinin ardından kullanılabilen zirkonyum porselen dişler, gülüş estetiği tedavilerinde de tercih edilmektedir.

Zirkonyum (Porselen Dişler)

Tüm kaplama diş tedavilerinde, geçerli olan bir yaş aralığı söz konusu değildir. Her yaşta tedavi mümkündür. Ancak 18 yaşına kadar yapılan tedaviler, gelişim döneminde olası çene büyümesine karşı çok fazla tavsiye edilmemektedir. Çene büyümesi sonucunda diş aralanmaları meydana gelebilir ve diş kaplamalarının yenilenmesi gerekebilir.

Diş eti hastalığı olan kişilerde, zirkonyum diş uygulaması yapılmadan önce, diş etinde mevcut olan hastalığın giderilmesi için çalışma yapılmaktadır. Tedavinin tamamlanmasının ardından, porselen diş uygulamasına geçilebilir.

Tedavi süresi ne kadardır?

Tedavi sürecinde en önemli faktör, hastanın diş etlerinin uygulama için herhangi bir problem oluşturup oluşturmamasıdır. Eğer diş etlerinizde bir problem mevcut değilse, zirkonyum porselen diş uygulamasının tedavi süreci bir hafta gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Ortaya çıkan sonucun ardından, hastanın talebine göre birkaç uygulama daha yapılabilmektedir.

Metal yapılı diğer porselen dişlere göre, diş eti ve ağız ile ahengi çok iyi olan zirkonyum porselen dişler, birçok avantaj taşımaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Alerjik bir duruma neden olmamaktadır. Diş etleri hastalıklarından ötürü oluşabilen morluklar, zirkonyum porselen dişlerden ötürü oluşmaz.
 • Klasik porselen diş yapılarında kullanılan metallere göre, zirkonyum porselen dişler daha canlı görünmektedir.
 • Dayanıklılık özelliği, diğer porselen dişlere göre oldukça yüksektir.
 • Sıcak ve soğuk duyarlılık oluşmasına olanak tanımaz.
 • Diş eti çekilmesi gibi problemlere neden olmaz.
 • Metal içermediği için, zirkonyum porselen diş kaplamaları, metale karşı alerjisi olan hastalar için de uygun bir tedavi yöntemidir.
 • Ağızda kötü bir kokuya neden olmadığı gibi, tat değişikliğine de sebebiyet vermez.
 • Zirkonyum dişler, renk değişikliği konusunda da avantaj sağlamaktadır. Kahve, sigara ve çay gibi dişlerin rengi üzerinde olumsuz etkilere neden olan alışkanlıklarda dahi, kaygan porselen yüzeyinden ötürü plak birikimine ve renk değişimine karşı etkili bir tedavidir. Rengi sabit kalan bir uygulamadır.
 • Dayanıklı olmasına karşın aynı zamanda, ışık sızdırabilecek düzeyde de narin diş yapılarıdır. Günümüz diş hekimliği teknolojisinde, zirkonyum porselen dişler en modern teknoloji ile geliştirilmiş, bu alanda en etkili madde kullanılarak uygulanan başarılı diş tedavileridir.

Zirkonyum porselen diş tedavisi nasıl uygulanır?

Porselen diş tedavisinde genel olarak ilk aşama, dişin ölçülmesi ve uygun formda, operasyona hazır hale getirilmesidir. Laboratuvar aşamasında zirkonyum porselen dişler, bilgisayar sistemi ile desteklenen makinelerde tasarlanmaktadır. Laboratuvar ortamında, dişin doğal rengine uygun bir formda geliştirilen zirkonyum porselen kaplama dişler, klinik ortamında dişe uyumlu hale getirilir. Uygulama için özel olarak kullanılan yapıştırıcılar aracılığıyla, dişe adapte edilir ve kaplamalarınızı ayırt dahi edemeden, doğal dişleriniz gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Operasyon sırasında ağrı hissedilir mi?

Zirkonyum porselen kaplama operasyonlarında, işlemler lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Ardından ise, diş rengi üzerinde uygulanan geçici bir kaplama ile dişlerin sıcak ve soğuk hassasiyetleri önlenir. Lokal ve çok az sızlamalar görülebilse de, operasyon ağrısız bir şekilde tamamlanır. Anestezi, operasyon esnasında ağrı hissetmenizin önüne geçer.

Zirkonyum (Porselen Dişler)
Zirkonyum (Porselen Dişler)

Uygulama sonrası süreç: Zirkonyum porselen dişlerin bakımı

Porselen diş tedavisinin tamamlanmasının ardından, dişlerinizi normalde olduğu gibi günde iki defa fırçalamanız yeterlidir. 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gelmeniz, meydana çıkabilecek diğer diş problemlerinin tespit edilmesi ve önleminin alınması açısından yeterli bir önlemdir.

Zirkonyum porselen dişlerin kullanımı çok uzun yılları kapsayabilir. Canlı diş dokularının zamanla aşınması ve şekillerinde değişiklikler olması, uzun vadede her zaman olası sonuçlardır. Zirkonyum kaplamalar, bu etkilere karşı yüksek direnç gücüne sahiptir ve kaplamalarda bir değişiklik olmaz. Ancak uzun yıllar sonucunda, porselen diş kaplamalarının ağzınızdaki uyumunu kaybetmemesi için, yenilenmesi gerekebilir. Zirkonyum kaplamalar çıkartıldığında, ağzınıda herhangi bir rahatsızlık hissetmeyeceğiniz gibi, doku kaybı gibi problemler de asla olmaz.

Zirkonyum Kaplama Dişlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Daha önce implant tedavisi yaptırmış olanlar da zirkonyum diş kaplama uygulamasından faydalanabiliyor.  Bu nedenle implant tedavisinden istifade etmiş olmanız zirkonyum kaplamanın sağladığı estetik görünümden mahrum kalacağınız anlamına gelmiyor. Zirkonyum kaplama sonrasında dişlerinizin bakımına maksimum düzeyde hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Günde 2 defa dişlerinizi fırçalamalı ve diş etlerinizi temizlemelisiniz.  Bununla birlikte diş ipi kullanarak diş aralarını da mükemmel bir şekilde temizlemeniz gerekiyor. Zirkonyum kaplama uygulamasının ardından 6 ayda bir rutin diş kontrollerine gitmeniz ağız ve diş sağlığınız açısından çok büyük bir önem taşıyor.

laminate veneer nedir

Zirkonyum Porselen Dişler Doğal Görünür Mü?

Zirkonyum tedavisinde en temel amaç hem dişlerin işlevini kaybetmemesi hem de son derece doğal bir görünüm yakalamaktır. Bu nedenle tedavi sonrasında estetik açıdan herhangi bir endişe yaşamanıza hiç gerek yok.  Doğal ve aynı zamanda ağız yapınıza uygun bir görünüm sergileyeceğinden emin olabilirsiniz. Bu tedavide kullanılan kaplamalar özel olarak hazırlanıyor ve hastaların diş yapısı dikkate alınarak üretiliyor. Bu nedenle yapay bir görünüm sergilemesi mümkün olmuyor.

Zirkonyum Kaplama Dişleri İleride Değiştirmek Gerekir Mi?

Kaplama dişlerde kırılma ya da çatlama gibi herhangi bir problem olmaması halinde değiştirilmesine gerek duyulmuyor. Ancak zirkonyum tedavisinin ardından dişlerinizi her gün düzenli olarak fırçalamanız gerektiğini unutmayın. Ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmeniz halinde çeşitli problemler yaşayabilirsiniz. Özellikle gün içerisinde çok sık çay ve kahve gibi dişlerde sararmaya sebebiyet verebilecek içecekler tüketenler için  diş sağlığının ve temizliğinin çok daha fazla önem taşıdığını belirtmeliyiz.

Zirkonyum (Porselen Dişler)
zirkonyum

Zirkonyum Tedavisinden Sonra Ne Zaman Kontrole Gitmeliyim?

Tedavinin  ardından 6 ayda bir diş kontrolü yaptırmanızda fayda var.  Sadece kaplamaların gözden geçirilmesi için değil dişlerinizin sağlığının incelenmesi ve değerlendirilmesi için de 6 ayda bir rutin kontrollerini aksatmamalısınız.  Diş kontrollerinin düzenli olarak yapılması diş sağlığı bakımından çok büyük bir önem taşıyor. Olası enfeksiyon ya da diş çürüklerine erken müdahale edilmesi diş kayıplarının önüne geçer.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Sizlere bu yazımızda zirkonyum diş kaplamanın avantajları hakkında bilgiler vereceğiz. Zirkonyum diş kaplamanın birçok faydaları bulunuyor.

Bu avantajları sizin için yazacağız;

 • Güzel bir gülüşe sahip olursunuz.
 • Dişlerinizi plak birikmelerine karşı korumuş olursunuz ve herhangi bir plak birikmesi olmaz.
 • Çay ve kahve gibi içecekler dişlerinizde sarartma yapmaz ve herhangi bir renk değişimine uğramaz.
 • Ağız kokusu olmaz.
 • En önemli avantajı ise düzenli bir şekilde kontrol yaptırılarak uzun süre kullanılır.

Birçok faydası bulunan zirkonyum diş kaplamasını sizde rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Tedavisi Süreci

Zirkonyum diş tedavisi süresi sanıldığı kadar uzun sürmüyor. Ağız içerisinde giderilmesi gereken başka bir sağlık problemi yoksa(diş taşı, çürük diş vs.) yaklaşık 5-7 gün içerisinde süreç tamamlanabiliyor.

Zirkonyum Kaplamayı Herkes Yaptırabilir Mi?

Zirkonyum diş kaplama türü, beyaz renkli, metale karşı alerjisi bulunan ve sıcağa dayanıklı insanlar için ideal bir diş tedavisidir. Zirkonyum diş kaplaması, ışık geçirgenliği sayesinde mat görüntüleri ortadan kaldırarak, doğal ve daha estetik bir görüntü imkanı sağlar.

Zirkonyum diş kaplaması kullanan kişilerde ısı hassasiyeti olmaz. Ayrıca metal kaplamalara nazaran dayanıklılığı daha uzun ömürlüdür. Estetik görüntüsü sayesinde en çok ön dişlerde tercih edilmektedir. Zirkonyum, sigara lekelerini en aza indirir, ağız kokusu yapmaz, diş eti sorunlarına ve ağızda oluşacak tat değişikliğine sebep olmaz.

Zirkonyum, dişlerin ömürlerini artırmak için, her yaşta insanda uygulanabilir. Ancak 20 yaşına kadar gelişim dönemi olması nedeniyle, 20 yaş üzeri bireylere önerilmektedir.

Zikronyum Kaplama Kullanım Süresi Ne Kadar?

Zikronyum kaplama diş, hasarlı olan dişler belli aşamalarda tedavileri yapıldıktan sonra zikronyum dişler yerleştirilecek ağız bölgesine bazı dişlerin kesilerek küçültmesi ile yapılan bir estetik diş tedavi yöntemlerindendir.

Büyük bir hassasiyetle damak ve diş ölçüsü alınarak zikronyum dişler hazırlanarak hastaya yeni kaplama dişler yapıştırılarak takılır. Zikronyum dişler gelişme çağındaki çocuklar için pek tavsiye edilen bir uygulama değildir. Sebebi ise gelişen ve büyüyen çene yapısıyla birlikte kaplamaların sürekli ağız yapısına göre değiştirilmesi gerekeceği için.

Fakat normal bir kişide ise ortalama 5 yıl ve 7 yıl arası çok rahat zikronyum dişler kullanılabilir. Sağlıklı ve sorunsuz diş etlerine sahip olan kişiler daha da uzun kullanabilmeleri mümkündür.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Neler Yiyemez?

Zirkonyum doğadan elde edilen beyaz renkli bir alaşımdır. Son yıllarda diş tedavisinde kullanılmasının en büyük nedeni, diş rengine benzerliği ile ağız içerisinde bir bütünlük sağlamasıdır. İçerisinde metal barındırmayan zirkonyum kaplama, metal alerjisi olanların da tercih sebebidir.

Metal içeriği olmaması sebebiyle ağızda tat değişikliğine neden olmaz. Bu nedenle yemek yeme esnasında lezzet bozukluğuna neden olmaz. Işık geçirgenliği ile doğal bir görünüm veren zirkonyum izolasyon özelliği ile soğuk ve sıcak hassasiyetine de neden olmaz.

Kaplama yapılan ilk günlerde hassasiyet yaşanabilir ama sonrasında bu olumsuz his ortadan kalkacaktır. Pürüzsüz yüzeyi ile üstünde plak barındırmayan zirkonyum çay, kahve ve sigara gibi diş sarartan etkenlerden de etkilenmez.