Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği, yani pedodonti uygulamaları çocukların duygusal ve fiziksel gelişimlerini baz alarak, uygun psikolojik yaklaşımlar ile çocukların ve bebeklerin tüm diş ve ağız muayenelerinin, özel uygulamalar ile gerçekleştirildiği tedavileri kapsamaktadır.

Yetişkinlik dönemindeki diş sağlığına karşı bir önlem almak adına, çocukluk döneminde diş sağlığına dikkat etmek önem taşıyan bir konudur. Yapılan araştırmalar, 12 yaşa gelene kadarki süreçteki çürük görülme vakalarının %90 düzeyine yaklaştığını ortaya koymuştur. 7-11 yaş arası çocuklarda ise çürük görülme sıklığı %92-95 aralığına kadar çıkmıştır.

çocuk diş sağlığı

Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı

Bebeklerde ağız ve diş sağlığı konusundaki koruyucu yaklaşımlar, dişlerin henüz yeni çıkma aşamasında uygulanmaya başlanmalıdır. Diş etlerinin üzerinde kalan bakteri birikintileri, asit salgılamaktadır ve dişlerin çürümesine neden olabilir. Bunun için yumuşak fırçaların yardımı ile diş ve diş etleri üzerindeki plaklar temizlenmelidir. Bu temizlik çok hafif bir şekilde yapılmalıdır. Zira basınç uygulandığı takdirde diş etlerinde ağrı hissedilebilir. Doğru bir basınç uygulanırsa, bebek için bu işlem bir masaj etkisi de yaratabilir ve rahatlamasını sağlayabilir. Temizleme işlemleri, ilk bir-iki yıl bu şekilde sürebilir. 3 yaşından sonra ise, günde iki defa dişler fırçalanmalıdır.

4 yaşına kadar, diş fırçalanırken macun kullanılmamalıdır. Ancak biberon çürüğü riskinin söz konusu olduğu durumlarda, macun kullanılabilir. Bu durumda, yetişkinlerin kullandığı macunları değil, bebekler için özel üretilmiş, bebeklere özel macunların kullanımı tercih edilmelidir.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

çocuk diş sağlığı

Biberon Çürüğü

Biberon çürüğü, erken çocukluk döneminde sıkça görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Mamaların gece uykusu sırasında alınması, annenin bebeğini gece boyunca emzirmesi gibi nedenlerden ötürü oluşan biberon çürüğü, emzirme noktasında laktoz isimli şekerden kaynaklanmaktadır. Laktoz, çürük yapıcı özelliğine sahip karyojenik bir maddedir. Emzirme kaynaklı biberon çürüklerinin oluşmasını engellemek için, emzirmeyi akşam uykusuna yatmadan evvel uygulamak gerekmektedir.

Biberon çürüğünün diğer bir nedeni de, ilk dişlerin oluşum esnasında karbonhidrattan zengin sıvı besinlerle beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bu durum, dişlerin hızla çürümesine neden olabilmektedir.

çocuk diş sağlığı

Çocuklarda, süt dişi düşmesi gereken yaştan önce düştüğü takdirde, yer kaybı problemi yaşanmaması adına yer tutucu kullanılır. Yer tutucular kullanılmadığı takdirde, ağızlarda diş bozukluğuna neden olabilir. Diş tutucular, beklenen diş gelene kadar ağızda kalır ve yer kaybını engeller.

Sabit ve hareketli yer tutucu olarak iki farklı tutucu modeli mevcuttur. Diş üzerine uygulanan tutucu, süt dişinin yerine sürekli diş geldiğinde ağızdan çıkartılır ve dişlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesinde katkı sağlar.

Dişler, doku canlılıklarını kaybettikleri takdirde çeşitli ağrı ve şişlikler yaşanabilmektedir. Diş çürüğü ya da dişi de etkileyen bir travma, buna neden olabilir. Diş enfeksiyonları hem sürekli dişlerde, hem de süt dişlerinde görülebilir. Bu durumlarda dişin çekilmesinden önce antibiyotik kullanımı gerekebilir ya da kanal tedavisi uygulanabilir. Dişlerde bir çürükten ya da yaralanma gibi vakalardan şüphe duyulduğu takdirde, en kısa süre içinde diş hekimi ile iletişime geçilmelidir.

Dişin Tamamen Yerinden Çıkması

Çocuklarda, şiddetli bir travma dişlerin yuvasından çıkmasına neden olabilir. Bu vakalar, genellikle çocukların fiziksel aktiviteleri çok sık yaptığı okullar, parklar gibi yerlerde yaşanmaktadır. Bu duruma karşı önlem almak için araçlarda mutlaka çocuklara emniyet kemeri takılmalı, spor yaparken dişler için koruyucu dişlik kullanılmalı, bisiklet kullanılıyorsa kask takılmalıdır.

Dişlerin tamamen yerinden çıktığı durumda yapılması gereken, çıkan diş sürekli bir dişse dişi alıp, diş köküne kesinlikle dokunmadan süt gibi ya da serum gibi bir sıvının içine koymalı ve diş hekiminize ulaştırmalısınız. Tamamen çıkmış dişler, doğru şartlar altında kliniğe ulaştırılırsa, bir operasyonla başarılı bir şekilde yuvalarına tekrar yerleştirilebilmektedir fonksiyonel şekilde kullanılmaya devam edilebilir.

çocuk diş sağlığı
çocuk diş sağlığı

Ağız ve diş sağlığı için, çocuğun beslenmesinde nelere dikkat edilmeli?

Ebeveynlerin, çocukların beslenme alışkanlıkları konusunda dikkatli olması, erken yaşta oluşacak çürükler ve diğer diş sağlığı problemlerinin önünün alınmasında etkilidir. Bu anlamda, her ebeveyn sorumluluk taşımaktadır.

Doğru beslenme için, asitli ve yapışkan gıdaların kullanımına dikkat edilmelidir. Besinlerin içerdiği şeker oranları dişler için zararlı olduğu gibi, ağızda kalma süreleri de önem taşımaktadır. Yapışkan gıdalar, diş yüzeylerinde uzun süre kalabildiği için bu gıdaların tüketilmesinden sonra kesinlikle ağız çalkalanmalı, diş fırçalanmalıdır. Ara öğünlerde besleyici gıdalar tüketilmelidir ancak bu gıdaların şeker oranı düşük olanları tercih edilmeldir. Sebze ve meyve tüketimi bu anlamda önemlidir.

Ağızda kalan artıklar, ağız pH’ında düşmeye neden olmaktadır. Oluşan asidik ortam, dişlerin çürüme riskini yükseltmektedir. Bu yüzden, temel olarak en çok dikkat edilmesi gereken konu, gıdaların seçimi ve bu gıdaların ağızda kalma sürelerinin dikkate alınarak, temizliğin periyodik şekilde yapılmasıdır.

Çocuklarda Diş Hekimi Fobisi

Çocuklarda diş kliniklerine gitme, diş muayenesi yaptırma korkusu çok yüksek oranda görülen bir davranıştır. Çocukların yüzde doksanına yakınında bu korku mevcuttur. Bunun bir nedeni, ilk muayenenin aksatılmasıdır. Aksatılan muayene ise, biberon çürüğü olarak adlandırdığımız çürüklerin oluşumu için zemin hazırlar.

İlk muayenenin bebeklik döneminde bile olsa, erken dönemde yapılması, çocuğun diş kliniğini korkulacak bir yer olarak değil, güzel bir ortam olarak aklına kazıması önemlidir ve diş hekimi fobisini yenmesini sağlayabilir.

Diş çürükleri için restorasyonlar

Süt dişlerindeki çürük lezyonlarda dişin düştüğü yaş, oluşan çürüğün derinliği ve diş etlerinde yaşanan doku kaybı düşünülerek, yapılacak tedaviye karar verilir. Dolgu maddeleri ile ya da paslanmaz çelik kuronlar ile dişlerin restore edilebilmesi mümkündür.

çocuk diş sağlığı
çocuklarda diş çürümesi

Çocuklarda Diş Çürüğü Neden Olur?

Çocuklarda da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi ağız içerisindeki bakteriler zamanla plak adı verilen bir yapıya dönüşür. Bu plaklar temizlenmediğinde tüm dişi kaplayabilir. Sonraki süreçte çocuklar yemek yedikçe plakta bulunan bakteriler asit oluşturmaya başlar. Bu asitte dişlerdeki mine adı verilen tabakayı aşındırır ve diş çürükleri oluşmaya başlar. Çocuklarda da ağız ve diş temizliği çürük oluşumunu engelleme konusunda büyük önem taşıyor. Yemeklerden sonra dişlerin mutlaka düzenli olarak fırçalanması gerekiyor. Çocuklarda diş çürükleri kendini ağızda kötü koku oluşması, ağrı ya da sızı hatta sadece dişlerde hassasiyet şeklinde belli edebilir. Her durumda mutlaka diş hekimine danışmanız gerekir. Diş yüzeyinde tebeşirimsi bir görünüm şeklinde diş çürükleri kendini belli edebiliyor. Böyle bir tabaka oluşumu gördüğünüzde yine diş hekiminize başvurmanız lazım.

Çocuklarda Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Diş çürüklerini önlemenin ağız ve diş temizliği ile çok yakından ilgisinin olduğunun unutulmaması gerekir. Ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi durumunda çocuklarda diş çürükleri meydana gelmez. Aynı zamanda diş çürüklerini önlemenin beslenme ile de yakından ilgisi bulunuyor. Şekerli, nişastalı, asitli yiyecek ve içecekler çocuklar tarafından sıklıkla tüketiliyor. Ancak bu yiyecek ve içecekler de çocukların dişlerinde diş plakları oluşmasına neden oluyor. Çocukların bu tür yiyecekler yerine sebze ve meyve tüketerek beslenmesi diş çürüklerini önlemek adına büyük önem taşıyor.

çocuklarda diş çürümesi
çocuklarda diş çürümesi

Çocukların Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar sert cisimleri ağızlarına götürme ve ısırma eğilimi gösterirler. Bu davranıştan kaçınmaları için çocuklarınızı sıklıkla uyarmalısınız. Aynı zamanda her yemekten sonra bol su içilmesi ve ağzın mutlaka çalkalanması da çok büyük önem taşıyor. Sadece meyve tüketildiğinde bile ağzın bol su ile çalkalanması çocuklar tarafından bir alışkanlık haline getirilmelidir.  Günde 2 defa dişlerin düzenli olarak fırçalanması da yine büyük önem taşıyor. Çocuklar genellikle diş ipi kullanımından kaçınırlar. Ancak diş plağı oluşmaması için diş diplerinin de mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekiyor. Çocukluk döneminde kazanılan alışkanlıklar yetişkinlik döneminde de devam ettiği için çocuklarınıza bu yönde eğitim vermeniz çok önemlidir.

Diş Hekimine İlk Defa Ne Zaman Gidilmeli?

Toplumda diş hekimine kontrol amaçlı olarak sadece yetişkinlerin gitmesi gerektiği düşünülür. Oysa çocuklarında diş sağlığının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi çok büyük bir önem taşıyor. Bu noktada akıllara gelen soru çocukları diş hekimine ilk defa ne zaman götürmek gerektiği oluyor. Çocukların süt dişlerinin ilk defa sürmeye başladığı dönemde mutlaka kontrol amacıyla diş hekimine götürmeniz gerekiyor. Bu süre bazı çocuklarda 6 aylıkken bazı çocuklarda 1 yaşına kadar uzayabiliyor. Çocuğunuzun süt dişi çıkmaya başladığında diş hekimine gitmeniz durumunda beslenme alışkanlıkları ile ilgili bazı öneriler de alabilirsiniz. Aynı zamanda 6 ayda bir çocuğunuzun diş sağlığının kontrolü için diş hekimine gitmeniz gerektiğini de unutmayın.

çocuklarda diş kontrolü
çocuklara diş fırçalama eğitimi

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Ne Zaman Kazandırılmalı?

Ailelerin tereddütte kaldığı konulardan biri de çocuklara ne zaman dişlerini fırçalamaya başlaması gerektiğidir. Çocukların dişleri çıkmaya başladığında beslenme saatlerinin ardından nemli bir bez ya da parmak fırçalar kullanılarak dişlerin temizlenmesi gerekiyor. Özellikle gece saatlerinde süt ya da mama verdikten sonra mutlaka çocukların dişlerini bu yöntemlerle temizlemelisiniz. Böylelikle mama ya da süt artıklarının dişlerden uzaklaşmasını sağlamış olacaksınız. Çocukların diş fırçalama alışkanlığı kazanması için dilediğiniz zaman diş fırçası kullanmasına izin verebilirsiniz. Ancak mutlaka ailelerin çocukların ardından dişleri yeniden fırçalaması gerekiyor. Çünkü küçük yaşlardaki çocuklar dişlerini tam olarak temizleyemeyebilir. Çocukların fırçalamasının ardından ailelerin yeniden çocukların dişlerini temizlemesinde fayda var.

Çocuklar İçin Ne Zaman Diş Macunu Kullanılabilir?

Öncelikle çocuklarınızın diş fırçalama alışkanlığı kazanması için diş fırçasını hafifçe ıslatarak vermenizde fayda var. Çok erken dönemlerde diş macunu kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bunun en önemli nedeni çocuklarda 3 yaşına kadar tükürme fonksiyonlarının tam olarak gelişmemiş olmasıdır. 3 yaşından önce çocuklara üzerine diş macunu konulmuş bir diş fırçası verdiğinizde bu macunun büyük bir bölümünü yutacaktır ve  bu durum asla istenmez. 3 yaşına gelmelerinin ardından çocukların tükürme fonksiyonunun kontrol edilmesi gerekiyor. Şayet tükürme fonksiyonu gelişmişse bir nohut tanesi kadar olmak kaydıyla az miktarda diş macunu kullanılabilir. Çocuklar 6 yaşına geldiğinde iki ya da üç nohut tanesi kadar diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

çocuklar için diş macunu