Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Inley Onley Diş Restorasyonu

Inley Dolgu
Dişlerdeki çürüklerin neden olduğu diş yapıları, dolgu yöntemi ile tamamlanmaktadır. Bazı durumlarda ise, dişin dolgu için yeterli yapısı olmayabilir, kronla kaplanması için de çok fazla kayıp bulunmayabilir. Bu durumlarda inley dolgu yapılmaktadır.

İnley dolgu uygulamasında öncelikle dişlerdeki çürükler temizlenerek, geçici dolgu yapılır. Gereken ölçümler alınıp laboratuvara gönderilir ve uygulanacak inley dolgu malzemesi hazırlanır. İkinci seansta diş hekimi inley malzemenin provasını yapar, sorun yoksa geçici dolgu çıkarılır ve inley dolgu yapıştırılır.

Düzeltme ve cilalama işleminden sonra da uygulama tamamlanır. İnley dolgunun ne kadar süre dayanacağı ise, malzemesinin kalitesine ve kullanım şekline bağlı olmaktadır. Sağlam bir malzemeden yapılan inley dolgular, düzgün kullanılır ve bakımı yapılırsa çok uzun yıllar dayanabilir.

Onley Dolgu
Bir diş restorasyon işlemi olan onley Dolgu, dolgu için yeterli seviyede diş dokusunun olmadığı veya herhangi bir zarar görmemiş olan bir diş yüzeyine estetik amaçlı uygulanan bir tedavi çeşididir.

Kanal tedavisi yapılan veya ileri seviye diş çürüklerinde, diş yüzeylerin temizlenmesinden sonra geriye kalan sağlıklı diş dokuları, estetik tedavilerin yapılmasına elverişli olmadığından müdahale edilemeyecektir. Bu da tedavi görecek diş ile komşu dişler arasında boşluk kalmasına neden olacaktır.

Bu boşluk nedeniyle hasta bir şey yediğinde yedikleri diş aralarına girecek ve diş eti problemlerine neden olacaktır. Onley dolgu bu soruna çözüm olacak niteliktedir ve yapılan uygulamada dişler arasındaki boşluklar giderilerek hastaya konforlu yemek yeme imkanı verecektir.

Inley ve Onley Arasındaki Fark Nedir?
İnley ve onley estetik diş hekimliğinde yer alan kaplama yöntemlerindendir. İnley ve onley tedavisinin yapılabilmesi için dişlerde dolgu yapılacak dokunun bulunmaması gerekir. Ayrıca bu uygulama zarar gören dişlerin kaplanarak güzel bir görünüm kazanması için yapılır.

Kaplamalarda kullanılan malzemeler ise porselen, kompozit veya doğal dişe uyumlu olan malzemelerdir. İnley ve onley arasındaki fark ise inley kaplamanın kişilerin dişlerindeki sivri bölümlerin içinin doldurulmasıdır. Bu sebeple de dolgu gibi düşünülebilmektedir. Onley kaplamada ise dişlerde bulunan oyukların tepelerinin kaplanması işlemidir. Bu işlemde dişlerin köşeleri de kapatılır.

Böylece onley kaplamalarda dişlerin daha çok bölümlerinin kaplama yapılması sağlanır. Her iki kaplamada uzun süreli kullanım sağladığı için estetik diş tedavilerinde tercih edilirler.

Inley ve Onley Neden Tercih Edilir?
Inley ve Onley diş problemlerinin tedavisinde kullanılan modern yöntemlerdir. Diş dolgusu ve diş kaplaması arasında kalan tedavi yöntemleri olarak tanımlanabilirler. Hastadaki diş dokusu kaybının dolgu yapılamayacak kadar fazla olduğu ya da dişdeki zararın kaplama yapmaya gerek görülmeyecek kadar az olduğu durumlarda tercih edilirler. Ayrıca Inley ve Onley’lerde kullanılan malzemelerin klasik dolgu malzemesinden daha sağlam ve aşınma, çürüme gibi problemlere karşı daha dirençli oluşu da tercih edilmelerinin sebeplerinden biridir. Estetik görünümlü ve uzun ömürlü olmaları, kalan sağlam diş dokularını korumaları ve yeni çürük oluşması riskini en aza indirmeleri de Inley ve Onley yöntemlerinin diğer avantajları olarak sıralanabilir.

İnley Onley’in Ömrü Ne Kadardır?
İnley Onley metodu kron kaplama yöntemi ile dolgu arasında bir metottur. İnley Onley yöntemi dolgu yapılabilecek kadar temel diş dokusunun olmadığı, kron kaplama yapılacak düzeyde bir hasarın söz konusu olmadığı durumlarda tercih edilir. Dişin yapısına bağlı olarak inley onley metodu tercih edilebilmektedir.

Bu yöntemde kullanılan malzeme, diş kullanım alışkanlıkları, özel rahatsızlıklar, diğer etkenler eşliğinde bir ömür belirtmek mümkündür. İnley Onley yapım kararı diş hekiminin insiyatifindedir. Deneyimi dahilinde yönteme karar veren diş hekiminin önerilerine kulak asılması gerekir. İnley onley metodunda dişin yapısı tamamlanarak kron ile dolgu arasında bir işlem uygulanmaktadır.

Inley Ve Onley Tedavi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Bu tip dolgular, dolgular ile inley ve onley arasında çözelti olarak kullanılan yöntem olarak bilinir ve tipik olarak büyük bir hasarın olmadığı veya diş dokusunun olmadığı durumlarda kullanılır. Fiber takviyeli veya seramik dolgularda bitişik dişleri doğal tutmak için uygun malzemeler de kullanılır. İnleyler ve onleyler bilgisayar destekli laboratuvarlarda hazırlandığı için kısa sürede 2 seansta yapılabilmektedir.

Sağlıklı dişlerin durumu, doktorun uygun yöntemi seçmesine yardımcı olur. İlk seansta diş ile ilgili sorun giderilir, çürükler temizlenir ve dişler ölçülür. Daha sonra dişler geçici bir malzeme ile kapatılır ve ölçümler çeşitli testler için laboratuvara gönderilir. İşlem yaklaşık 2 saatte tamamlanır. Bu arada ne istersen içebilirsin fakat bir şey yemek yasak. İnleyler ve onleyler yaptıktan sonra dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın; diş hekiminizi tekrar görmeli ve rutin kontroller yaptırmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular
  • Sıkça Sorulan Sorular Inley Dolgu Nedir?
  •  Dişlerdeki çürüklerin neden olduğu diş yapıları, dolgu yöntemi ile tamamlanmaktadır. Bazı durumlarda ise, dişin dolgu için yeterli yapısı olmayabilir, kronla kaplanması için de çok fazla kayıp bulunmayabilir. Bu durumlarda inley dolgu yapılmaktadır.
  • Sıkça Sorulan Sorular Onley Dolgu Nedir?
  •  Bir diş restorasyon işlemi olan onley dolgu, dolgu için yeterli seviyede diş dokusunun olmadığı veya herhangi bir zarar görmemiş olan bir diş yüzeyine estetik amaçlı uygulanan bir tedavi çeşididir.
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp