Kanal tedavisi

Kanal tedavisi, diş merkezindeki pulpa, yani diş özünün çıkartılıp, temizleme ve şekillendirme sonrasında yeniden doldurulması işlemlerini kapsayan bir tedavidir.

Kanal tedavisi ile, kaybedilmek üzere olan dişler kurtarılabilmektedir.

kanal tedavisi

Kanal tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Kanal tedavisi, birçok farklı diş sağlığı sorununu çözmek için uygulanabilen, başarı şansı yüksek ve dişlerin ömür boyu kullanılabileceği bir tedavidir. Aşağıdaki durumların söz konusu olduğu vakalarda, kanal tedavisi tercih edilebilir.

  • Darbe sonucunda dişlerde kök ya da kuron kırıklarının oluşması
  • Dolgu ve kuron sonucunda, hastanın şikayetlerinin sürmesi
  • Çiğneme alışkanlıkları ve diş gıcırdatma gibi hareketlerden ötürü, diş pulpalarının zarar görmesi
  • Derinleşmiş çürükler, daha önce yapılmış dolgu ve protezlerin altında süren çürükler
  • İlerlemiş diş eti problemleri ya da diş etinde yapılmış operasyonlarda pulpa dokusunun zarar görmesi
  • 20 yaş dişlerinin çekimi ya da çene kemiğinde kist yapılarının çıkartılması

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

kanal tedavisi

Kanal tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kanal tedavisinde operasyon süreci, duruma göre birkaç seans alabilmektedir. Kanal tedavisinin adımları şu şekildedir:
Dişin çevresindeki dokular, lokal anestezi ile uyuşturulur. Dolayısı ile operasyon esnasında ağrı hissedilmez.
Ön dişin arka kısmında ya da azı dişlerin kuronunda bir delik açılır.
Hastalıklı pulpa çıkartılır ve pulpa boşluğu ile kök kanalları temizlenir. Yapılacak işleme göre genişletilir ve kanal dolgusu operasyonu için şekillendirilir. Eğer seans sayısı birden çok olacaksa, açılan pulpa boşluğunu korumak için geçici dolgu yapılabilir. Gutta percha adlı kauçuk malzeme, kanallara sokulur ve yapışkan nitelikli madde ile yerine yapıştırılır.
Kanal tedavisinin en son adımında ise dişin üzerine kuron kaplaması yapılır. Bu şekilde diş, doğal görünümüne tekrar kavuşur. Eğer kırık bir diş söz konusuysa, kuronu yerleştirmeden evvel üzerine post uygulaması yapılır.

 

kanal tedavisi

Kanal tedavisi düşünen hastaların, tedavi süreci ve sonrası ile ilgili merak ettiği konulardan bir tanesi, “kanal tedavisi sonrasında dişler ne kadar süre kullanılabilir” sorusu. Tedavi edilen, onarılan dişler, eğer ağır ve diş bakımları düzenli ve etkili bir şekilde yapılırsa, hayat boyunca problemsiz şekilde kullanılabilir. Kanal tedavisi yapılan dişlerin, gelecekte çürüme riski ve bağlantılı olarak, farklı problemler yaratma riski söz konusudur. Bu yüzden ağız bakımına özen gösterilmelidir.

Pulpa adlı yapı dişi canlı tuttuğundan ötürü, kanal tedavisi ile pulpa alınacağından ötürü dişleriniz, eskisine göre daha hassas olacaktır. Tedaviden sonra dişe dolgu yaptırma ya da kuron uygulaması düşünürseniz, bu konu önem arz etmektedir.  

Kanal tedavisi sonrasında, operasyon başarısını net bir şekilde görmek için, operasyon öncesi ve sonrasındaki diş röntgenlerini karşılaştırmaktır. Kemik kaybının sürüp sürmediği bu şekilde görülebilir.

Tedavi edilmiş ve kanal tedavisi ile kurtarılmış dişleriniz, iyi bir bakım yaptığınız takdirde bir ömür boyunca problemsiz kullanılabilir duruma gelecektir. Ancak bazı bakım önerilerini dikkate almalı ve kanal tedavisi görmüş dişinizi dikkate alarak, bazı alışkanlıklar geliştirmelisiniz.

  • Ağız ve diş sağlığına eskisinden de fazla önem vermelisiniz. Dişlerinizi günde en az iki kere fırçalamalısınız ve en az bir kere diş ipi ile temizlerseniz, bu iyi bir bakım olacaktır.
  • Diş kliniklerini düzenli olarak ziyaret etmelisiniz.
  • Sert besinler tüketmekten, çiğnemekten kaçınmalısınız. Buz gibi sert yiyecekler tüketmek, dişlerinizin zarar görmesine neden olabilir, dişlerinizi kırabilir ve kanal tedavisi için zarar verici olabilir.

Kanal tedavisinden sonraki süreç

Kanal tedavisi sona erdikten sonra, doğal dokulardaki enflamasyon sürecinin tamamlanması esnasında, dişlerinizde ufak ağrılar hissedebilirsiniz. Dişinizin üzerine bastırdığınızda ağrı şikayetleriniz söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü, o bölgeye yüklenmemeniz gerekir. Şikayetler bir ölçüde ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla üstesinden gelinebilecek türdendir. Ancak ağrılarınız geçmezse ve artmaya devam ederse, mutlaka hekiminiz ile görüşmelisiniz.

Dişlerin altındaki pulpa yapısı alınacağından ötürü, dişlerinizin kanal tedavisinin ardından çok daha hassas olduğunu bilmelisiniz. Esnekliği azalan dişleriniz artık daha hassastır ve kırılma riski eskiye göre yükselecektir.

kanal tedavisi
kanal tedavisi

Kanal Tedavisi Yerine Diş Çektirilebilir Mi?

Kanal tedavisi genellikle hastaların endişe ettiği ve korktuğu tedavi yöntemlerinden biri oluyor. Bu nedenle kanal tedavisi yaptırmak yerine dişini çektirmek isteyen hastalarla da karşılaşabiliyoruz. Elbette kanal tedavisi yerine dişi çektirmek gibi bir seçeneğiniz de bulunuyor. Ancak diş hekimi olarak bu yöntemi önermiyoruz. Kurtarılabilecek durumda olan her diş için uygun olan tedavi yöntemleri tercih edilmeli ve diş kurtarılmalıdır. Şayet dişinizi çektirirseniz yerine implant tedavisi ya da köprü gibi yöntemlerle yeni bir diş konulmasını sağlamalısınız. Aksi halde çekilen dişin yanındaki dişler uzayacak ve yemek yerken, çiğnerken sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Ayrıca bu boşluk dişlerin kaymasına da neden olabiliyor. Her zaman kendi doğal dişinizi korumayı tercih etmelisiniz. Uygulanabilecek bir tedavinin olmaması ya da başka çare kalmaması gibi durumlar dışında dişinizi çektirmeyi düşünmeyin.

Son Kalıcı Tedavi Öncesinde Ne Kadar Beklemek Gerekiyor?

Kanal tedavisi bittikten sonra müdahale edilen bölgeye geçici olarak dolgu işlemi yapılır. Birkaç hafta sonrasında da geçici dolgu çıkarılarak kalıcı dolgu uygulaması gerçekleştirilir. Kanal tedavisi uygulanan dişin iyileşme süresine bağlı olarak geçici dolgu ile beklemeniz gereken süre değişebilir. Bu süre hakkında doktorunuz size bilgi verecektir. Bazı hastalarda bu süre 1 aya kadar uzayabilirken bazı hastalarda sadece 1 hafta ile sınırlandırılıyor.

kanal tedavisi fotoğrafı
kanal tedavisi görseli

Kanal Tedavisi Ağrı Yapar mı?

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi kanal tedavisinde de her aşamasında hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu nedenle herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmesi mümkün olmaz. Ancak tedaviden sonraki birkaç gün boyunca hafif düzeyde olmak kaydıyla ağrı ya da sızı hissedilmesi mümkün olabiliyor. Bu süre boyunca ağrı kesici ilaç kullanımı ile hastanın şikayeti minimal düzeye çekilebiliyor. Hafif şekilde ödem oluşması da gayet normal kabul edilen bir durumdur. Ödem birkaç gün sonrasında kendiliğinden dağılarak yok olur. Bu nedenle ödeme herhangi bir müdahalede bulunmaya gerek olmaz. Sadece kanal tedavisinin tüm aşamaları boyunca ağız  temizliğine maksimum düzeyde dikkat etmek ve doktor tarafından yapılan uyarılara, önerilere harfiyen uymak gerekiyor. Bu sayede kanal tedavisinin başarı oranı yükseltebilirsiniz.