Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Kuron Boyu Uzatma

Kuron Diş Uzatma
Daha güzel bir gülüşe sahip olmanız için yapılan muayene sonrasında diş hekiminiz tarafından tercih edilebilecek diş estetiği yöntemlerinden biri de kuron diş uzatma oluyor. Bu yöntem çoğunlukla gülüş esnasında üst dişlerin üzerinde diş etlerinin çok fazla görüldüğü hastalarda tercih ediliyor.  Bununla birlikte dişlerin diş eti hizasında kırıldığı zamanlarda da  devreye kuron diş uzatma tekniği girebiliyor. Son yıllarda daha fazla uygulanmaya başlanan bu işlem hasta için gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor.

 
Gingivektomi ve Gingivoplasti Nedir?
Bu uygulama esnasında gingivektomi işleminin yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Gingivektomi  en genel şekliyle cerrahi bir operasyon eşliğinde diş etinin kaldırılması işlemidir. Gingivoplasti ise diş etindeki yumuşak dokunun yeniden şekillendirilmesi işlemine verilen isimdir. Her iki yöntem gülüş esnasında estetik açıdan güzel bir görünüm elde etmek amacıyla uygulanan diş estetiği teknikleri  arasında yer alıyor.

Bu yöntemlere ihtiyaç duyulan durumlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Kemik üstünde oluşmuş olan yalancı ceplerin ortadan kaldırılması
 • Diş etlerinde meydana gelen asimetrik görünümü ortadan kaldırmak
 • Diş eti kenarlarında görülen form bozukluklarını gidermek
 • Diş etlerinde oluşan renk koyulaşması, yarık ya da krater gibi görünümleri gizleyerek gidermek
 • Yapılacak kuron işleminde tutuculuk düzeyini yükseltmek
 • Diş etlerinde meydana gelen fibröz ya da ödematöz büyümelerini ortadan kaldırmak
 • Kısa olan dişlerin boyunu uzatmak amacıyla diş etlerinin diş ile buluştuğu bölgeden bir miktar doku çıkarmak


Kimler Kuron Diş Uzatma Tekniğinden Faydalanabilir?
Bu yöntemin uygulanabilmesi için hastanın diş ve doku durumunun uygun olması gerekiyor. Aşağıdaki durumlar mevcut olduğunda maalesef kuron diş uzatma tekniğinden faydalanılması mümkün olmaz.

Yapışık diş eti sorununda bu diş etlerinin genişliği az olduğunda
Diş etinin altında kemiğin ideal orandan çok daha fazla kalın olduğu hastalarda
Hastada aşırı düzeyde diş hassasiyeti bulunuyorsa
Diş eti cep derinliğinin mukoza ile diş etlerinin birleştiği hat boyunca bu hattın çok altına kadar iniyorsa
Kişinin ağız bakımını uzun süredir ihmal ettiği durumlarda
Kemik içi defekte sorunu olduğunda
Diş etlerinde iltihap olduğunda
Diş etlerinde ödematöz dokular mevcut olduğunda
Kuron Boyu Ameliyatı Uzatma Sonrası
Kuron boyu uzatma ameliyatı sonrası hastanın; sert yiyeceklerden kısa süreli kaçınması gerekmektedir. Hastanın ayrıca; sıcak ve soğuk yiyeceklerden kısa süreli uzak durması gerekiyor. Hastanın, işlemden sonra; çok konuşması, gülmesi ve sakız çiğnemesi ameliyat sırasında oluşan geçici yaraların artmasına ve iltihap bağlamasına sebep olmaktadır.

Bu sebepten dolayı hastanın, diş etinde meydana gelen yaralarının iyileşene kadar; gülmesi ve çok konuşması engellenmelidir. Diş etinde meydana gelen bu yaraların ayrıca mikrop kapmaması adına, periodontal pat ile örtülmesi gerekmektedir.

Dişlerini doktorunun tavsiye ettiği şekilde temizlemesi gerekmektedir. Kendi başına yapılan temizlik, yine diş etinde iltihap oluşmasına sebep olmaktadır. Oluşan bu iltihapta diş etinde tekrardan şekil bozukluğuna sebep olabilir.

Gingivektomi Lazer
Gülümseme günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Ancak diş etlerindeki bir hastalıktan ya da diş etlerinin baskın görünümünden ötürü ne yazık ki gülümsemesini estetik bulmayan ve gülümsemekten çekinen insanlar da mevcut. Bu tür insanların imdadına gingivektomi lazer tedavisi yetişiyor.

Gingivektomi Lazer Tedavisi Nedir?
Gingivektomi lazer diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntemle hastalıklı veya baskın diş etleri yeniden şekillendirilerek hastalara sağlıklı diş etleri ve etkileyici bir gülümseme kazandırılır.

Nasıl Uygulanır?
Öncelikle hastanın diş taşları ve diş plakları temizlenir. Ardından diş etleri lokal anestezi ile uyuşturulur ve gingivektomi işlemi için özel hazırlanmış bir lazerle diş etlerine istenilen şekil verilir.

Kuron Boyu Uzatma Operasyonu Nedir?
Kron adı verilen dişin üst kısmı bazı kişilerde kısa olabilmektedir. Kron dişin görünen kısmını temsil eden tıp terimidir. Kron kısmı kısa olan, kırılmış ya da yıpranmış dişler sonucu kısalmış olan durumlar sık görülmektedir. Kron kısmını diğer dişleriyle aynı boya getirmek isteyen birçok hasta söz konusudur. Bilime konu olmuş kron boyu uzatma hakkında birçok araştırma yürütülmüştür.

Kron boyu uzatma işlemi ile dişin üst kısmı dolgu gibi tamamlanarak estetik olarak daha hoş bir görünüm sağlanabilmektedir. Var olan doku korunarak, ilgili dokudan temel alınmaktadır. Bu işlemde üstüne bir yapı ekleyerek dişin normal bir görünüme sahip olması sağlanabilmektedir. Kron boyundan şikayetçi olan kişiler ilgili düzenlemeyi gelişen tıp teknolojileri ve yöntemleri eşliğinde kolaylıkla sağlayabilmektedir.

Kuron Boyu Uzatma Operasyonu Zararlı Mı?
Kuron boyu uzatma operasyonu, dişlerin uç kısmına eklemeler yapılarak ya da dişin üstüne gelen diş etleri alınarak yapılır. Bu işlem, estetik bir gülüş için çok önemlidir ve dişlerin eşit uzunlukta görünmesini sağlar. Özellikle fazlalık diş etinin alınması ile yapılan kuron boyu uzatma operasyonları daha estetik sonuçlar verir. Kuron boyu uzatma operasyonları, hangi yöntem uygulanarak yapılırsa yapılsın diş ve diş etlerine kesinlikle hiçbir zarar vermez. Ayrıca, bu operasyonun diş ve diş etlerine sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından faydası da bulunur. Diş etleri daha canlı olur ve altında çürük oluşumu varsa bu da ortaya çıkar.

Sıkça Sorulan Sorular
 • Sıkça Sorulan Sorular Kuron Diş Uzatma Nedir?
 •  Daha güzel bir gülüşe sahip olmanız için yapılan muayene sonrasında diş hekiminiz tarafından tercih edilebilecek diş estetiği yöntemlerinden biri de kuron diş uzatma oluyor. Bu yöntem çoğunlukla gülüş esnasında üst dişlerin üzerinde diş etlerinin çok fazla görüldüğü hastalarda tercih ediliyor. Bununla birlikte dişlerin diş eti hizasında kırıldığı zamanlarda da devreye kuron diş uzatma tekniği girebiliyor.
 • Sıkça Sorulan Sorular Gingivektomi ve Gingivoplasti Nedir?
 •  Gingivektomi en genel şekliyle cerrahi bir operasyon eşliğinde diş etinin kaldırılması işlemidir. Gingivoplasti ise diş etindeki yumuşak dokunun yeniden şekillendirilmesi işlemine verilen isimdir. Her iki yöntem gülüş esnasında estetik açıdan güzel bir görünüm elde etmek amacıyla uygulanan diş estetiği teknikleri arasında yer alıyor.
 • Sıkça Sorulan Sorular Kimler Kuron Diş Uzatma Tekniğinden Faydalanabilir?
 •  Bu yöntemin uygulanabilmesi için hastanın diş ve doku durumunun uygun olması gerekiyor.
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp