Kuron Diş Uzatma

Daha güzel bir gülüşe sahip olmanız için yapılan muayene sonrasında diş hekiminiz tarafından tercih edilebilecek diş estetiği yöntemlerinden biri de kuron diş uzatma oluyor. Bu yöntem çoğunlukla gülüş esnasında üst dişlerin üzerinde diş etlerinin çok fazla görüldüğü hastalarda tercih ediliyor.  Bununla birlikte dişlerin diş eti hizasında kırıldığı zamanlarda da  devreye kuron diş uzatma tekniği girebiliyor. Son yıllarda daha fazla uygulanmaya başlanan bu işlem hasta için gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor.

dis tedavisi
periodontoloji uygulamasi

Gingivektomi ve Gingivoplasti Nedir?

Bu uygulama esnasında gingivektomi işleminin yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Gingivektomi  en genel şekliyle cerrahi bir operasyon eşliğinde diş etinin kaldırılması işlemidir. Gingivoplasti ise diş etindeki yumuşak dokunun yeniden şekillendirilmesi işlemine verilen isimdir. Her iki yöntem gülüş esnasında estetik açıdan güzel bir görünüm elde etmek amacıyla uygulanan diş estetiği teknikleri  arasında yer alıyor.

Bu yöntemlere ihtiyaç duyulan durumlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Kemik üstünde oluşmuş olan yalancı ceplerin ortadan kaldırılması
 • Diş etlerinde meydana gelen asimetrik görünümü ortadan kaldırmak
 • Diş eti kenarlarında görülen form bozukluklarını gidermek
 • Diş etlerinde oluşan renk koyulaşması, yarık ya da krater gibi görünümleri gizleyerek gidermek
 • Yapılacak kuron işleminde tutuculuk düzeyini yükseltmek
 • Diş etlerinde meydana gelen fibröz ya da ödematöz büyümelerini ortadan kaldırmak
 • Kısa olan dişlerin boyunu uzatmak amacıyla diş etlerinin diş ile buluştuğu bölgeden bir miktar doku çıkarmak
dis tedavisi
kanal tedavi uygulamasi

Kimler Kuron Diş Uzatma Tekniğinden Faydalanabilir?

Bu yöntemin uygulanabilmesi için hastanın diş ve doku durumunun uygun olması gerekiyor. Aşağıdaki durumlar mevcut olduğunda maalesef kuron diş uzatma tekniğinden faydalanılması mümkün olmaz.

 • Yapışık diş eti sorununda bu diş etlerinin genişliği az olduğunda
 • Diş etinin altında kemiğin ideal orandan çok daha fazla kalın olduğu hastalarda
 • Hastada aşırı düzeyde diş hassasiyeti bulunuyorsa
 • Diş eti cep derinliğinin mukoza ile diş etlerinin birleştiği hat boyunca bu hattın çok altına kadar iniyorsa
 • Kişinin ağız bakımını uzun süredir ihmal ettiği durumlarda
 • Kemik içi defekte sorunu olduğunda
 • Diş etlerinde iltihap olduğunda
 • Diş etlerinde ödematöz dokular mevcut olduğunda

Kuron Boyu Ameliyatı Uzatma Sonrası

Kuron boyu uzatma ameliyatı sonrası hastanın; sert yiyeceklerden kısa süreli kaçınması gerekmektedir. Hastanın ayrıca; sıcak ve soğuk yiyeceklerden kısa süreli uzak durması gerekiyor. Hastanın, işlemden sonra; çok konuşması, gülmesi ve sakız çiğnemesi ameliyat sırasında oluşan geçici yaraların artmasına ve iltihap bağlamasına sebep olmaktadır.

Bu sebepten dolayı hastanın, diş etinde meydana gelen yaralarının iyileşene kadar; gülmesi ve çok konuşması engellenmelidir. Diş etinde meydana gelen bu yaraların ayrıca mikrop kapmaması adına, periodontal pat ile örtülmesi gerekmektedir.

Dişlerini doktorunun tavsiye ettiği şekilde temizlemesi gerekmektedir. Kendi başına yapılan temizlik, yine diş etinde iltihap oluşmasına sebep olmaktadır. Oluşan bu iltihapta diş etinde tekrardan şekil bozukluğuna sebep olabilir.

Gingivektomi Lazer

Gülümseme günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Ancak diş etlerindeki bir hastalıktan ya da diş etlerinin baskın görünümünden ötürü ne yazık ki gülümsemesini estetik bulmayan ve gülümsemekten çekinen insanlar da mevcut. Bu tür insanların imdadına gingivektomi lazer tedavisi yetişiyor.

Gingivektomi Lazer Tedavisi Nedir?

Gingivektomi lazer diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntemle hastalıklı veya baskın diş etleri yeniden şekillendirilerek hastalara sağlıklı diş etleri ve etkileyici bir gülümseme kazandırılır.

Nasıl Uygulanır?

Öncelikle hastanın diş taşları ve diş plakları temizlenir. Ardından diş etleri lokal anestezi ile uyuşturulur ve gingivektomi işlemi için özel hazırlanmış bir lazerle diş etlerine istenilen şekil verilir.

Kuron Boyu Uzatma Operasyonu Nedir?

Kron adı verilen dişin üst kısmı bazı kişilerde kısa olabilmektedir. Kron dişin görünen kısmını temsil eden tıp terimidir. Kron kısmı kısa olan, kırılmış ya da yıpranmış dişler sonucu kısalmış olan durumlar sık görülmektedir. Kron kısmını diğer dişleriyle aynı boya getirmek isteyen birçok hasta söz konusudur. Bilime konu olmuş kron boyu uzatma hakkında birçok araştırma yürütülmüştür.

Kron boyu uzatma işlemi ile dişin üst kısmı dolgu gibi tamamlanarak estetik olarak daha hoş bir görünüm sağlanabilmektedir. Var olan doku korunarak, ilgili dokudan temel alınmaktadır. Bu işlemde üstüne bir yapı ekleyerek dişin normal bir görünüme sahip olması sağlanabilmektedir. Kron boyundan şikayetçi olan kişiler ilgili düzenlemeyi gelişen tıp teknolojileri ve yöntemleri eşliğinde kolaylıkla sağlayabilmektedir.

Bu bölümde Kuron Diş Uzatma üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Kuron Diş Uzatma Nedir?

Daha güzel bir gülüşe sahip olmanız için yapılan muayene sonrasında diş hekiminiz tarafından tercih edilebilecek diş estetiği yöntemlerinden biri de kuron diş uzatma oluyor. Bu yöntem çoğunlukla gülüş esnasında üst dişlerin üzerinde diş etlerinin çok fazla görüldüğü hastalarda tercih ediliyor.  Bununla birlikte dişlerin diş eti hizasında kırıldığı zamanlarda da  devreye kuron diş uzatma tekniği girebiliyor.

Gingivektomi ve Gingivoplasti Nedir?

Gingivektomi  en genel şekliyle cerrahi bir operasyon eşliğinde diş etinin kaldırılması işlemidir. Gingivoplasti ise diş etindeki yumuşak dokunun yeniden şekillendirilmesi işlemine verilen isimdir. Her iki yöntem gülüş esnasında estetik açıdan güzel bir görünüm elde etmek amacıyla uygulanan diş estetiği teknikleri  arasında yer alıyor.

Kimler Kuron Diş Uzatma Tekniğinden Faydalanabilir?

Bu yöntemin uygulanabilmesi için hastanın diş ve doku durumunun uygun olması gerekiyor.