Zirkonyum (Porselen Dişler)

Ağız ve diş sağlığında problemler yaşayan kişiler, dişlerinin duruşundan şikayet edebilirler. Bu durum, gülüşlerinden dolayı bir memnuniyetsizlik yaratabilir ve dolaylı olarak sosyal yaşantıda özgüven eksikliğine yol açabilir. Bu duruma karşı, zirkonyum, yani porselen dişler ile, istenen estetik ve güzel görüntüye kavuşmak mümkündür.

Zirkonyum, diş estetiği alanında uygulanan tedavilerde en çok tercih edilen malzemedir. Bunun nedeni, estetik açıdan en güzel malzemelerden olmasıdır. Zirkonyum porselen dişler, ışık sızdırabilme özelliğinin de olması ile, doğal dişlere çok yakın bir doku özelliği göstermektedir. Zirkonyum porselen diş, klasik protez ve köprü dişlerin bileşenlerinden olan gri metalin yerine tercih edilen, beyaz bir alaşım yapısıdır.

Zirkonyum (Porselen Dişler)

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

Zirkonyum porselen diş nerelerde kullanılır?

Zirkonyum yapılı porselen dişler, estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Diş beyazlatma işlemlerinde elde edilemeyen, daha ileri derecedeki renkleşmelere karşı da tercih edilen bir tedavidir. Kalıtsal yapı tedavilerinde, diastema gibi ayrıl ya da çapraşık dişlerde, dönüş ve rengi bozulmuş, yapısal problemler içeren dişlerde, yapısı bozulmuş dolgu dişlerde ve arka grup dişlerde zirkonyum kullanılabilmektedir. Ön grupta, implant üstü protez tedavilerinin ardından kullanılabilen zirkonyum porselen dişler, gülüş estetiği tedavilerinde de tercih edilmektedir.

Zirkonyum (Porselen Dişler)

Tüm kaplama diş tedavilerinde, geçerli olan bir yaş aralığı söz konusu değildir. Her yaşta tedavi mümkündür. Ancak 18 yaşına kadar yapılan tedaviler, gelişim döneminde olası çene büyümesine karşı çok fazla tavsiye edilmemektedir. Çene büyümesi sonucunda diş aralanmaları meydana gelebilir ve diş kaplamalarının yenilenmesi gerekebilir.

Diş eti hastalığı olan kişilerde, zirkonyum diş uygulaması yapılmadan önce, diş etinde mevcut olan hastalığın giderilmesi için çalışma yapılmaktadır. Tedavinin tamamlanmasının ardından, porselen diş uygulamasına geçilebilir.

Tedavi süresi ne kadardır?

Tedavi sürecinde en önemli faktör, hastanın diş etlerinin uygulama için herhangi bir problem oluşturup oluşturmamasıdır. Eğer diş etlerinizde bir problem mevcut değilse, zirkonyum porselen diş uygulamasının tedavi süreci bir hafta gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Ortaya çıkan sonucun ardından, hastanın talebine göre birkaç uygulama daha yapılabilmektedir.

Metal yapılı diğer porselen dişlere göre, diş eti ve ağız ile ahengi çok iyi olan zirkonyum porselen dişler, birçok avantaj taşımaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Alerjik bir duruma neden olmamaktadır. Diş etleri hastalıklarından ötürü oluşabilen morluklar, zirkonyum porselen dişlerden ötürü oluşmaz.
  • Klasik porselen diş yapılarında kullanılan metallere göre, zirkonyum porselen dişler daha canlı görünmektedir.
  • Dayanıklılık özelliği, diğer porselen dişlere göre oldukça yüksektir.
  • Sıcak ve soğuk duyarlılık oluşmasına olanak tanımaz.
  • Diş eti çekilmesi gibi problemlere neden olmaz.
  • Metal içermediği için, zirkonyum porselen diş kaplamaları, metale karşı alerjisi olan hastalar için de uygun bir tedavi yöntemidir.
  • Ağızda kötü bir kokuya neden olmadığı gibi, tat değişikliğine de sebebiyet vermez.
  • Zirkonyum dişler, renk değişikliği konusunda da avantaj sağlamaktadır. Kahve, sigara ve çay gibi dişlerin rengi üzerinde olumsuz etkilere neden olan alışkanlıklarda dahi, kaygan porselen yüzeyinden ötürü plak birikimine ve renk değişimine karşı etkili bir tedavidir. Rengi sabit kalan bir uygulamadır.
  • Dayanıklı olmasına karşın aynı zamanda, ışık sızdırabilecek düzeyde de narin diş yapılarıdır. Günümüz diş hekimliği teknolojisinde, zirkonyum porselen dişler en modern teknoloji ile geliştirilmiş, bu alanda en etkili madde kullanılarak uygulanan başarılı diş tedavileridir.

Zirkonyum porselen diş tedavisi nasıl uygulanır?

Porselen diş tedavisinde genel olarak ilk aşama, dişin ölçülmesi ve uygun formda, operasyona hazır hale getirilmesidir. Laboratuvar aşamasında zirkonyum porselen dişler, bilgisayar sistemi ile desteklenen makinelerde tasarlanmaktadır. Laboratuvar ortamında, dişin doğal rengine uygun bir formda geliştirilen zirkonyum porselen kaplama dişler, klinik ortamında dişe uyumlu hale getirilir. Uygulama için özel olarak kullanılan yapıştırıcılar aracılığıyla, dişe adapte edilir ve kaplamalarınızı ayırt dahi edemeden, doğal dişleriniz gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Operasyon sırasında ağrı hissedilir mi?

Zirkonyum porselen kaplama operasyonlarında, işlemler lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Ardından ise, diş rengi üzerinde uygulanan geçici bir kaplama ile dişlerin sıcak ve soğuk hassasiyetleri önlenir. Lokal ve çok az sızlamalar görülebilse de, operasyon ağrısız bir şekilde tamamlanır. Anestezi, operasyon esnasında ağrı hissetmenizin önüne geçer.

Zirkonyum (Porselen Dişler)
Zirkonyum (Porselen Dişler)

Uygulama sonrası süreç: Zirkonyum porselen dişlerin bakımı

Porselen diş tedavisinin tamamlanmasının ardından, dişlerinizi normalde olduğu gibi günde iki defa fırçalamanız yeterlidir. 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gelmeniz, meydana çıkabilecek diğer diş problemlerinin tespit edilmesi ve önleminin alınması açısından yeterli bir önlemdir.

Zirkonyum porselen dişlerin kullanımı çok uzun yılları kapsayabilir. Canlı diş dokularının zamanla aşınması ve şekillerinde değişiklikler olması, uzun vadede her zaman olası sonuçlardır. Zirkonyum kaplamalar, bu etkilere karşı yüksek direnç gücüne sahiptir ve kaplamalarda bir değişiklik olmaz. Ancak uzun yıllar sonucunda, porselen diş kaplamalarının ağzınızdaki uyumunu kaybetmemesi için, yenilenmesi gerekebilir. Zirkonyum kaplamalar çıkartıldığında, ağzınıda herhangi bir rahatsızlık hissetmeyeceğiniz gibi, doku kaybı gibi problemler de asla olmaz.