Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

3D Görüntüleme ve Tomografi

3D Görüntüleme ve Tomografi
Çene ve diş hastalıklarında kullanılan 3D görüntüleme ve tomografi işlemi, ağız içindeki gömülü dişlerin yanı sıra diş kanallarının yapısını inceleyebilmek için başvurulan yöntemdir. Bu yöntemde diğer tomografi türlerine göre daha az radyasyona maruz kalınırken, ayrıca çene kemikleri, gömülü dişlerin yapısı ve aranan bulgular 3D, yani üç boyutlu olarak görüntülenir.

3D görüntüleme ile birlikte gömülü dişlerin çıkarılabilmesi, ameliyat ile alınabilmesi ya da bölgeye uygulanacak implant gibi tedaviler için çenenin değerlendirilmesi daha kolay bir hal alır. Alt çene içerisindeki sinir ve damarlar, üst çene içerisindeki sinüs boşlukları ve benzeri tüm unsurlar, 3D görüntüleme sayesinde tedaviye yardımcı olmaktadır.

3d Çene ve Diş Tomografilerinde Radyasyon Fazla Mıdır? Zarar Verir Mi?
Diş tomografilerinde elbet ki herkes radyasyona maruz kalır. Önemli olan konu ise bu radyasyonun fazla olup olmadığı ve zarar verip vermemesidir.Bu konuda diş hekimliğinde uzman olmuş kişiler kesinlikle böyle bir durumun olmadığını ve hiçbir sorun çıkmayacağını belirtmiştir.

Böyle bir durumla karşı karşıya olan kişilerin görüşlerinin yanlış olduğu da defalarca kez kanıtlanmıştır.Diş tomografilerinde maruz kalınan radyasyonun yalnızca koruma amaçlı belirtilen tedbirlerin yapılmaması sonucu oluştuğu gözlenmektedir.Bilgisayar tomografisi yönteminde yararlanılan radyasyonun karakteri iyonlayıcı olduğundan hastalar ve çalışanlar için belli bir radyasyon söz konusudur. Ancak bu radyasyon çok fazla değildir. Kalınan radyasyon çok büyük bir tehlike taşımamaktadır.

3 Boyutlu Tomografinin Avantajları
Bilgisayarlı Tomografi (BT) 3 boyutlu kesitlerin elde edildiği tomografi türüdür. Radyoloji uzmanları tarafından çekilen BT hastalıklara tanı koymak amacıyla kullanılmaktadır. BT’de vücudun görüntü alınmak istenen bölgesi X-ray ışınları ile taranmaktadır. Özellikle acil durumlarda kullanımı hayat kurtarıcı olmaktadır. 3 boyutlu tomografi çekimi en az birkaç dakika en fazla ise genellikle 1 saat sürmektedir. 3 boyutlu tomografi çekilecek hasta çekimden birkaç saat önce yeme içmeyi keser.

Çekim esnasında hastanın hareket etmeden sabit bir pozisyonda durması gerekmektedir. Hastaya ilaç verilerek çekilen tomografiler de vardır. Söz konusu ilaç hastaya ağızdan ya da damar yolundan verilmektedir. Eğer hastaya ilaçlı tomografi uygulanmışsa hasta birkaç saat hastanede gözlem altında tutulmaktadır. Hızlı bir şekilde yapılabilmesi ve röntgene göre hastanın işlem sırasında aldığı radyasyonun düşük olması avantajları arasında sayılabilir.

Tomografi Yanlış Sonuç Verir Mi?
Bazı hastalıkların teşhisinde sadece tahliller yeterli olmayabilir. Tahlillerin yeterli olmaması durumunda, teşhisin netlik kazanabilmesi adına doktorlar, hastalarını tomografiye yönlendirebilirler. Genellikle iç hastalıkları ve kanser hastalıkları ile ilgili net bir sonuca ulaşabilmek adına kullanılan tomografi, cihazda herhangi bir problem olmaması durumunda %100 doğru sonuç vermektedir.

Doğru sonuç çıkmasına rağmen şüphede kalan kişiler ikinci kez tomografi yaptırabilir. Bunun asıl amacı, tomografi cihazında bir arıza olup olmadığını saptamaktır. Arızalı olan tomografi cihazları, doktorları yanılgıya düşürebilir. Hasta olduğundan şüphe duyulan kişi hasta çıkmayabilir ya da tam tersi hasta olan bir kişi sağlıklı çıkabilir. Yanlış teşhis sonucunda gerekli önlemlerin alınamaması, çok daha büyük problemlere yol açmaktadır. Bu sebeplerden dolayı tomografi cihazının arızalı olmadığından emin olunmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular
  • Sıkça Sorulan Sorular 3D Görüntüleme ve Tomografi Nedir?
  •  Çene ve diş hastalıklarında kullanılan 3D görüntüleme ve tomografi işlemi, ağız içindeki gömülü dişlerin yanı sıra diş kanallarının yapısını inceleyebilmek için başvurulan yöntemdir. Bu yöntemde diğer tomografi türlerine göre daha az radyasyona maruz kalınırken, ayrıca çene kemikleri, gömülü dişlerin yapısı ve aranan bulgular 3D, yani üç boyutlu olarak görüntülenir.
  • Sıkça Sorulan Sorular 3D Görüntüleme ve Tomografinin Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?
  •  3D görüntüleme ile birlikte gömülü dişlerin çıkarılabilmesi, ameliyat ile alınabilmesi ya da bölgeye uygulanacak implant gibi tedaviler için çenenin değerlendirilmesi daha kolay bir hal alır. Alt çene içerisindeki sinir ve damarlar, üst çene içerisindeki sinüs boşlukları ve benzeri tüm unsurlar, 3D görüntüleme sayesinde tedaviye yardımcı olmaktadır.
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp