PorselenLamine Nedir?

Dişlerin ön yüzlerinin sadece 0.3 ile 0.7 mm inceltilerek kesilme işlemi olmadan yapılan bir uygulama, yaprak porselen lamine uygulamasıdır. Bu yöntem, sağlam diş dokusunun minimum düzeyde kaybına neden olan bir prosedürdür. İnceltilmiş olan bölgeye, porselen diş lamineleri yapıştırılır.

Porselen lamine uygulaması şu durumlarda tercih edilir:

  1. Dişlerin ileri derecede renk bozukluğu varsa veya beyazlatma işlemleri sonuç vermiyorsa.
  2. Yapısal olarak iyi olmayan dişlerin şeklini düzeltmek için.
  3. Ağızdaki boşlukları kapatmak için, özellikle ayrık dişlerin birleştirilmesinde.
  4. Kırık veya aşınmış dişlerin onarılması için.
  5. Eskimiş dolguların veya dişlerin rengini ve yapısını düzeltmek için.
  6. Dişlerin eğri yapısını düzeltmek için. Bu gibi durumlarda, yaprak porselen lamine uygulaması yaygın olarak kullanılır.
Ankara Porselen Lamina
Ankara Porselen Lamina

Porselen Diş LaminelarıHangi Durumlarda Uygulanır?

Porselen lamine dişlerin uygulanması için çeşitli durumlar vardır. Bu durumların temel sebebi, kişinin sahip olduğu doğal dişin, hem estetik açıdan hem de diş sağlığı açısından yeterli olmamasıdır.

KronKaplama

Dişte yer alan koruyucu mine tabakasının çeşitli darbeler veya aşınma nedeniyle kırılması durumunda, çiğneme fonksiyonunda azalmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda, diş teknisyenleri hastanın alınan ölçülere dayanarak belirli kalıplar içinde oluşturulan suni yapıları sorunlu bölgeye uygularlar. Bu uygulamaya kron kaplama denir.

Yapay olarak üretilen kron, hastanın ağzına yerleştirilir. Çiğneme ve konuşma fonksiyonları ayarlandıktan sonra, kron dişe yapıştırılır. Kronun dişe yapıştırılabilmesi için, ilgili bölgeye kesim işlemi uygulanır. Kesim işlemi, kaplamanın yapılacağı dişlerin doğal dişlerle uyumlu olmasını sağlar.

Kesim işlemi, dişin doğallığını koruyarak estetik bir görünüm sağlar. İşlem sırasında hastada herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissedilmez. Lokal anestezi altında yapılan işlem sırasında hasta, herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermemelidir.

Ankara Porselen Lamina

Sıkça Sorulan Sorular

Dişlerde kesilme işlemi yapılmadan, sadece ön yüzlerinin 0.3 ile 0.7 mm kadar inceltme işlemi yapılmasıdır. Sağlam olan diş dokusunun, minimum şekilde kaybedilmesine neden olan bir uygulamadır.

Porselen lamine dişlerin uygulanması için farklı durumlar vardır. Bu durumların temel sebebi, kişinin sahip olduğu ana dişin, hem görüntü ve estetik anlamında hem de diş sağlığı anlamında yeterli olmamasıdır. Eğer bir kişinin ana dişinde aşınmalar, görüntü anlamında kalıcı olarak bulunan lekeler varsa bu durumda porselen lamine tedavisi uygulanır.

Zorunlu olmadıkça küçük yaş gruplarında uygulanmaz. Genel olarak kırk yaş üstü bireylere uygulanan bir tedavidir.

İletişime geçmek için 0 312 287 76 11 & 0 530 556 16 52 numaralı whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz. Çalışma Saatlerimiz Hafta içi ve Cumartesi 9:30 – 18:00

Close No menu locations found.