Sedasyon ile Diş Tedavisi

Halk arasında bayıltarak diş tedavisi olarak da adlandırılan sedasyon tedavisinin son dönemde daha fazla ilgi gördüğünü belirtebiliriz. Bu nedenle sedasyon yöntemi ile gerçekleştirilen diş tedavisi hakkında araştırma yapanların sayısı da artmaya başladı.  Özellikle diş tedavisi ile ilgili çeşitli psikolojik sıkıntılar yaşayanlar ve korku nedeniyle diş tedavisini sürekli olarak erteleyenler için bu yöntemin çok daha ideal bir seçenek olduğunu belirtebiliriz.

sedasyon tedavisi nedir

Sedasyon İle Diş Tedavisinde Hasta Konuşabilir mi?

Bu işlem sırasında hastanın bilinci açık olduğu için tedavi boyunca doktoru ile iletişim kurabilir. Aynı zamanda tedavi süresi boyunca hastanın nabzı ve tansiyonu kullanılan bir cihaz yardımı ile anlık olarak kontrol edilir. Bu yöntemde kullanılan ilaç nedeniyle hasta tedavi kapsamında ağız içerisinde yapılan işlemleri çoğunlukla hatırlamaz. Zira sedasyonla diş tedavisi yaptıranlar tedavi esnasında çıkan sesleri dahi hatırlamayabiliyor. Bu nedenle uygulanan tedavi hasta için travmatik bir durum kazanmıyor ve rahatlıkla sonraki tedavilerde hasta doktora gitmek konusunda bir korku yaşamadığı için zorlanmıyor.

Özellikle diş çekimi çok sayıdaki kişi için travmatik bir durum olabiliyor. Daha önce yaşadığı çeşitli sıkıntılar nedeniyle diş doktoruna gitme konusuna bir fobi gibi yaklaşan hastaların sayısı oldukça fazla!  Bu gibi durumlarda sedasyon yönteminin harika bir seçenek olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü diş tedavisi ve diş çekimi aksatılmaması gereken sağlık durumlarıdır ve yaşanan korku ya da endişe nedeniyle tedavinin aksatılması daha ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Oysa sedasyon yöntemi devreye girdiğinde  hastanın çok daha rahat bir şekilde tedavisini yaptırabildiğini ve tedavi sürecinin de hasta için çok daha konforlu bir şekilde tamamlandığını gözlemliyoruz.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

sedasyon ile diş çekimi

Sedasyon Nasıl Yapılır?

Bu noktada merak edilen unsur sedasyon nasıl yapılır  sorusu oluyor.  Genel anestezi uzmanı tarafından gerçekleştirilen bu işlemde bazı ilaçlar kullanılıyor ve kullanılan ilaçlar yardımıyla hastanın derin bir uyku halinde olması sağlanıyor.  Sedasyon yönteminin genel anestezi ile karıştırılmaması gerekir. Çünkü sedasyon yönteminde hastanın bilinci açık oluyor.  Genel anestezide ise hastanın bilinci kapalı olur.       

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Özellikle sedasyon diş çekimi  noktasında tercih edilen bir yöntem oluyor.  Çoklu diş çekim yerinde de rahatlıkla bu yöntemin sağladığı avantajlardan faydalanılabilir. Her türlü diş tedavisi esnasında ağrı eşiğini yükselten bu yöntem sayesinde hastanın işlem esnasında herhangi bir acı, ağrı ya da sızı hissetmesi mümkün olmuyor.

Yöntemin sadece hastalar açısından değil doktorlar açısından da cazip bir seçenek olduğunu belirtebiliriz.  Çünkü bu işlem sayesinde hastanın korku kaynaklı refleksleri ortadan kalkıyor ve doktor tedavi işlemini çok daha rahat bir şekilde yapabiliyor.

genel anestezi ile diş tedavisi
uyutarak diş tedavisi

Sedasyon Fiyatları

Merak edilen bir diğer unsur da sedasyon diş çekimi fiyatları  oluyor.  Ancak fiyat noktasında size net bir rakamdan söz etmemiz yanıltıcı olur.  Çünkü bu tedaviyi nerede yaptırdığınız, doktorun deneyimi, anestezi uzmanının ne oranda ilaç kullandığı ve yapılacak diş tedavisi gibi pek çok farklı unsur fiyatta belirleyici oluyor.

Sedasyon İle Diş Tedavisi Herkese Uygulanabilir Mi?

Sedasyon ile diş tedavisinde bazı ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçların kullanılması da herhangi bir sakınca bulunmayan hastaların tamamı bu işlemden faydalanabilir.  Bununla birlikte sedasyon ile diş tedavisinin hamilelik ve emzirme döneminde yapılamadığını da belirtmek gerekiyor.  Bu tedaviden faydalanabilmeniz için öncelikle emzirme döneminin de sona ermesini beklemeniz lazım. Sedasyon ile diş tedavisi  fobi derecesinde diş hekimliği müdahalelerinden korkanlar için ideal bir seçenek oluyor.

çocuk diş sağlığı

Sedasyonun Yan Etkileri Var Mı?

Yan etkileri son derece az olan bir işlem olduğunu belirtebiliriz. Sadece kullanılan ilaca bağlı olarak hafif düzeyde mide bulantısı yaşanabiliyor. Bazı hassas hastalarda mide bulantısına kusma da eşlik edebiliyor. Bununla birlikte  hafif düzeyde olmak kaydı ile baş ağrısı da yaşayabilirsiniz.  Bu yan etkiler genellikle sedasyonun uygulandığı gün ortaya çıkıyor ve ertesi gün kendinizi çok daha iyi hissedebiliyorsunuz. Yan etki yaşayan hasta sayısının son derece az olduğunu da belirtmek gerekiyor. Her hastada bu yan etkiler ortaya çıkacak şeklinde bir kaide yok.

Sedasyon İle Her Türlü Diş Tedavisi Yapılabilir Mi?

Sedasyon ile diş tedavisinde her türlü müdahale yapılabiliyor.  Özellikle uzun süren zorlu diş tedavileri için diğer seçeneklerden daha cazip olduğunu belirtebiliriz. Sadece diş hekimliği tedavilerinden korkanlar için değil  uzun süren diş tedavileri için de tercihinize sedasyon ile diş tedavisi yönünde kullanabilirsiniz.

sedasyon

Genel Anestezi ve Sedasyon Arasındaki Farklar

Sedasyon ve genel anestezi arasındaki farkları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sedasyonda hastanın bilinci açıktır, genel anestezide ise hastanın bilinci tamamen kapalıdır.
  • Hasta sedasyon etkisi altındayken, uyarılanlara tepki verebilir fakat genel anestezide hasta tamamen tepkisizdir.
  • Sedasyonda hasta kendi kendine solunum yapabilir fakat genel anestezide hasta solunum cihazlarına bağlıdır.
  • Sedasyonda hasta işlem bittikten kısa bir süre sonra kendine gelebilirken, genel anestezide hastanın kendine gelmesi çok daha uzun sürebilir.