Pembe Estetik (Diş Eti Gülümsemesi)

Etkileyici ve güzel görünen bir gülümseme elde edebilmek için beyaz  ve muntazam görünen dişlere sahip olmanız yeterli olmuyor. Aynı zamanda diş etlerinizin de bu estetik gülüşü destekliyor olması gerekir. Diş etinin diş ile olan seviyesi, rengi ve sağlıklı olması estetik bir gülüşün olmazsa olmazları arasında yer alıyor.  İşte bu noktada devreye giren ve pembe estetik olarak da adlandırılan estetik uygulamalar diş estetiğini tamamlayan unsurlar oluyor.

Özellikle son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlanan kusursuz bir gülümseme tasarımı ancak pembe estetik uygulamalardan faydalanılarak gerçekleştirilebiliyor. Örneğin gayet yaygın bir şekilde görünen gummy smile  sorunu yani gülümseme esnasında diş etlerinin fazla görünmesi problemi pembe estetik ile ortadan kaldırılabiliyor. Bu işlem için öncelikle hastanın diş etlerindeki fazlalıklar belirleniyor ve hemen ardından ağrısız kanamasız bir şekilde  fazla diş eti dokuları çıkarılıyor. Böylelikle sadece tek bir uygulama ile çok daha güzel bir gülüş yakalanabiliyor.

gummy smile uygulamasi
diş eti gülümsemesi tedavisi

Pembe Estetik Yöntemleri Nelerdir?

Pembe estetik uygulamalar hastaya göre planlanıyor. En çok tercih edilen pembe estetik uygulamalara şu örnekleri verebiliriz.

Rejeneratif: diş eti hastalıkları kimi zaman dokularda hasara neden olabiliyor. Bu durumda vücudun kendi mekanizmaları uyarılıyor ve böylelikle yeniden yapılanmanın sağlanması amaçlanıyor.

Gingivektomi: diş etlerinde büyüme olduğunda tercih edilen bu yöntem diş etlerine ideal seviyenin kazandırılmasını amaçlar. Böylece estetik bir gülüş de yakalanmış olur.

Gingivoplasti: asimetrik görünümü düzeltmek amacıyla yapılan bu işlem aynı zamanda fazla diş eti görüntüsünü ortadan kaldırmak amacını da taşıyabiliyor. Porselen kaplama ya da zirkonyum kaplama gibi tamamlayıcı tedavilerin de tercih edilmesi ile birlikte mükemmel bir sonuç elde edilebiliyor.

Kron boyu uzatma: dişlerdeki doku kaybı durumunda devreye giren bu işlem fazla diş etinin çıkarılması ve beraberinde kemiğin de şekillendirilmesi prosedürü ile yapılıyor. Bu sayede dişlerde daha uzun bir görünüm elde edilebiliyor.

Diş etleri üzerinde gerçekleştirilen estetik müdahaleler diş kaybını engelleme gibi önemli avantajlar da sağlayabiliyor. Böylelikle hastanın bile farkında olmadığı diş eti problemleri diş hekimi tarafından fark ediliyor ve gerekli tedavi uygulanıyor. Ağız ve diş sağlığı açısından da  faydalı olan işlemlerdir.

Diş Eti Gülümsemesi (Gummy Smile)

Toplumlarda gülüş son derece önemlidir. Etkileyici, sevimli ve güzel bir gülüş toplumda kabul ettirecek ve ikna edici bir rol bile üstlenebiliyor. Bunun tam aksi yani estetik olmayan bir gülüş söz konusu olduğunda toplumda o kişinin mutsuz ve sinirli olduğu yönünde bir algı bile oluşabiliyor.  Sonuç olarak gülümseme sizin toplumdaki imajınız üzerinde de etkili olan ve son derece önem taşıyan faktörlerden biridir.

Diş Eti Gülümsemesi Nedir?

En genel şekliyle diş eti gülümsemesi gülme çizgisinin diş etinin üzerinde yer alması şeklinde tanımlanabilir. Yani diş eti gülümsemesi dediğimiz durumda diş eti dokusu gülüş esnasında olması gerekenden çok daha fazla miktarda görünüyor. Kişiye diş eti gülümsemesi tanısı konabilmesi için bazı kriterler bulunur. Gülüş sırasında diş etinin sınırının üst dudak sınırı ile arasındaki mesafenin 3 mm’den daha fazla görünmesi hastaya gummy smile tanısı konması için yeterli bir unsurdur.

gulus tasarimi uygulamasi
gummy smile uygulamasi

Diş Eti Gülümsemesi Neden Olur?

Gummy smile nedenlerine baktığımızda karşımıza pek çok farklı etmenin çıktığını görüyoruz. Diş eti gülümsemesi nedenlerine şu örnekleri verebiliriz:

  • Herhangi bir nedenle diş etlerinin büyümesi ve dişlerin üzerini olması gerekenden daha fazla kapatması
  • Maksilla olarak adlandırılan üst çene kemiğinin vertikal yönünde çok fazla büyümesi
  • Öndeki üst dişlerin olması gerekenden daha kısa boyutlara sahip olması
  • Kısa dudak ya da hiperaktif dudak durumu
  • Kısa ve hiperaktif dudak durumunun bir arada bulunması

Diş Eti Gülümsemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti gülümsemesi sorununun tedavisinin olduğunu belirtelim. Bu noktada devreye diş eti estetiği  uygulamaları giriyor. Nasıl bir tedavinin uygulanacağı ise kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.  Bunun için öncelikle hastadaki diş eti gülümsemesi nedeni belirleniyor ve ardından bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik olarak bir tedavi protokolü uygulanıyor. Diş etlerinin cerrahi bir operasyon ile azaltılması en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri oluyor. Aynı zamanda botulinum toksin uygulamaları ya da dudağın yeniden konumlandırılması gibi pek çok farklı diş eti estetiği tekniklerinden faydalanılabiliyor.

gummy smile uygulamasi
dis eti gulumsemesi

Diş Eti Kesimi Fiyat

Ağız ve diş sağlığı alanında uygulanan birçok tedavi şekli bulunuyor. Diş eti sağlığında sorun olan kişilere, alanında uzman hekimler ile tedavi hizmeti veriliyor. Diş eti çekilmesi tedavisi olmak isteyen hastalar, çeşitli soruları merak ediyor.

Basit bir tedavi süreci olan diş eti kesimi uygulamalarındaki fiyatlar çeşitli etkenlere göre değişiklik gösteriyor. Diş eti tedavilerinin yanında alınacak hizmetlere ve operasyonun türüne göre fiyatlarda değişiklik olabiliyor. Ayrıntılı ve etkili ağız ve diş bakımı tedavisi almak isteyen hastalar, sunulan profesyonel hizmetlerden yararlanabiliyor.

Diş eti tedavileri hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler, farklı iletişim kanalları üzerinden ulaşım sağlayabiliyor. Uzman hekimler tarafından profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen tedavilerden uygun fiyatlarla yararlanılabiliyor.

Diş Eti Gülüşü (Gummy Smile) Nasıl Bir Sorun Teşkil Eder?

Diş eti gülüşü, sık karşılaşılan bir sorundur. Mimik kaslarının fazla çalışması ya da yapısal problemleri sebebiyle gülüşte diş etinin fazla görülmesi Gummy Smile olarak bilinir. Üst dudağın gülüş esnasında çok fazla yukarı çıkması bu tip gülüşü oluşturur. Estetik açıdan problem olan gülüşün patolojik herhangi bir etkisi söz konusu değildir.

Yani mimik kaslarında oluşan ve gülüşün o şekilde olmasına yol açan bir problem olması dışında herhangi bir problemle karşılaşmak mümkün değildir. Ancak sosyal anlamda kişileri etkileyen bir gülüş olması kişinin rahatsız olmasına yol açabilir. Botoks uygulanması ile 4-6 aylık bir süreç içerisinde kas faaliyetlerine yönelik girişim sonucunda normal bir gülüşe sahip olmak mümkündür.

Diş eti gülüşü sorunu sık yaşanabilmektedir. Diş eti gülüşünden kurtulmak isteyen kişiler kısa süreler içerisinde bu sorundan tamamen kurtulabilmektedirler.

Bu bölümde Pembe Estetik üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Pembe Estetik Nedir?

Diş etinin diş ile olan seviyesi, rengi ve sağlıklı olması estetik bir gülüşün olmazsa olmazları arasında yer alıyor.  İşte bu noktada devreye giren ve pembe estetik olarak da adlandırılan estetik uygulamalar diş estetiğini tamamlayan unsurlar oluyor.

Diş Eti Gülümsemesi (Gummy Smile) Ne Demek?

En genel şekliyle diş eti gülümsemesi gülme çizgisinin diş etinin üzerinde yer alması şeklinde tanımlanabilir. Gülüş sırasında diş etinin sınırının üst dudak sınırı ile arasındaki mesafenin 3 mm’den daha fazla görünmesi hastaya gummy smile tanısı konması için yeterli bir unsurdur.

Diş Eti Gülümsemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti gülümsemesinde nasıl bir tedavinin uygulanacağı ise kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.  Bunun için öncelikle hastadaki diş eti gülümsemesi nedeni belirleniyor ve ardından bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik olarak bir tedavi protokolü uygulanıyor.