Diş Beyazlatma Uygulaması

Diş beyazlatma işlemi, dişlerin sık fırçalanmasına rağmen, istenildiği kadar beyaz olmadığı durumlarda, dişlerdeki renklenmeler ve lekelerin yok edilmesi işlemidir. Diş beyazlatma işlemlerinde beyazlatıcı diş macunları başta olmak üzere, lazer teknolojisinin de dahil olduğu birçok yöntem uygulanmaktadır. Peroksitli maddelerin kullanıldığı ve Bleaching adı verilen diş beyazlatma uygulaması, en iyi beyazlatma uygulamaları arasında yer almaktadır.

Diş beyazlatma Ankara uygulaması ile dişlerinizin doğal görünümüne ulaşmanız mümkün oluyor. Diş beyazlatmak için ne yapılır sorunuza bu yazımızda yanıt vereceğiz.

Diş beyazlatma

Dişlerde neden koyu renkte olur?

Dişlerde koyu renkli bir görünüm oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenler arasında öne çıkan bazıları şu şekildedir:

  • Dişleri sıkmaktan kaynaklı olarak diş sinirlerinin canlılığını kaybetmesi
  • Flor oranı yüksek besinlerin tüketilmesi
  • Çay, kahve kola gibi içeceklerin aşırı düzeyde tüketilmesi
  • Yaşam boyunca devam eden fizyolojik diş renklenmesi
  • Bebeklik döneminde antibiyotik ilaçların kullanılmış olması
  • Amalgam dolgu yapıldıktan sonra ortaya çıkan renklenme

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

Diş beyazlatma

Diş beyazlatma uygulaması kimlere yapılabilir?

Beyazlatma tedavisi, yetişkin ve genç her hasta için uygundur. Eğer dişlerde farklı bir problem söz konusuysa, ilk önce bu problemin çözülmesi ise daha uygundur. Diş hassasiyeti sorununun yaşanmaması için, beyazlatma işleminden önce dişteki mevcut sorunun, uygun tedavi modeli ile çözülmesi daha uygundur.

Diş Beyazlatma Kaç Yaşında Yapılabilir?

18 yaşından büyük herkes için diş beyazlatma tedavisi uygulanabilir. İstisnai olarak, dişlerde kaplama olup olmadığı önceden kontrol edilmelidir. Süt dişlerine beyazlatma işlemi yapılamadığı gibi, hamileler için de diş beyazlatma işlemi uygun değildir.

Beyazlatma tedavisi, yetişkin ve genç her hasta için uygundur. Eğer dişlerde farklı bir problem söz konusuysa, ilk önce bu problemin çözülmesi ise daha uygundur. Diş hassasiyeti sorununun yaşanmaması için, beyazlatma işleminden önce dişteki mevcut sorunun, uygun tedavi modeli ile çözülmesi daha uygundur. 18 yaşından büyük herkes için, diş beyazlatma tedavisi uygulanabilir. İstisnai olarak, dişlerde kaplama olup olmadığı önceden kontrol edilmelidir. Süt dişlerine beyazlatma işlemi yapılamadığı gibi, hamileler için de diş beyazlatma işlemi uygun değildir.

Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Diş beyazlatma uygulamasında ilk olarak, doğal dişlerin tam renginin saptaması yapılır. Bu saptama ile, uygulama sonrasında dişlerin ne ölçüde beyazladığı net bir şekilde tespit edilebilir. Klinikte, beyazlatıcı madde dişlerin üzerine sürülmektedir ve 10-15 dakikalık bir süre boyunca, ışınlanma ile bu madde sertleştirilmektedir. Bu işlem birkaç kere tekrarlanır.

Muayenede kullanılan beyazlatıcı maddeler, peroksit oranı yüksek maddeler olduğu için beyazlatma işlemi hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır ve kalıcılık açısından, daha etkin bir tedavidir.

Diş beyazlatma
Diş beyazlatma

Kahve, çay ve sigara gibi kullanımları yoğun şekilde yapan ve dişlerinde ciddi bir renk rahatsızlığı olan kişilerde, rengin açılması çok daha rahat olmaktadır. İlaç kullanımı ve flor kaynaklı renklenmeler için yapılan işlemlerde ise, aynı başarı düzeyi söz konusu olmamaktadır. Diş beyazlatma işlemindeki başarı oranına, dişlerin ana rengi de etki etmektedir. Dişlerin ana rengi sarıysa beyazlatma başarılı olmakla birlikte, kahverengi tona sahip dişlerdeki beyazlama oranı daha düşük olmaktadır. Dişin beyazlama derecesi, sarı tonlu dişlerde 2 ton ile 6 ton arasında değişmekle birlikte, gri tonlu dişlerde, işlem sonrasında beyazlama derecesi diğer tondaki dişlere göre daha düşüktür.

Diş beyazlatma işleminde yapılan uygulamalar, daha önce diş tedavisi kapsamında yapılmış dolguların ve kaplamaların renklerine ise etki etmemektedir.

Diş beyazlatma işleminin ömrü, dişlerin renklenme nedenlerine, diş beyazlatan kişinin beslenme alışkanlıklarına ve doğal diş rengine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Diş beyazlatma işlemi sonrasındaki beyazlık, 3-4 ay sürebildiği gibi, 3-4 sene boyunca devam da edebilmektedir.

Burada önemli olan faktörler arasında çay, kahve ve sigara alışkanlığının olup olmaması yer almaktadır. Eğer yoğun şekilde kahve, çay ve sigara tüketiliyorsa, beyazlatılan dişlerin ana renginin yüzde 30’u geri dönebilmektedir. Ancak bu tip tüketim alışkanlıklarınız yoksa, renklerin geri dönüşleri en fazla yüzde 20 oranında olmaktadır.

Diş beyazlatma işlemlerinin yan etkisi var mı?

Diş beyazlatma operasyonlarında kullanılan ilaçların, dişlerde birtakım değişikliklere yol açtığı ve hassasiyet yarattığı söylenebilir. Özellikle bu tedavide, dişlerde soğuk ve sıcağa karşı olan hassasiyet ciddi bir düzeye çıkabilir. Ancak bu hassasiyet, 1-2 hafta içinde geçmektedir.

Kullanılan beyazlatıcıların diş etlerine temas etmesi, kısa süreli ve lokal yanmalara neden olabilmektedir.

Diş beyazlatma işlemlerinden sonra, ilk 1-2 haftalık süreç içinde, beyazlatılan dişlere kaplama ya da dolgu gibi işlemler yapılmamaktadır. Beyazlatıcı ilacın etkisi, bir iki hafta kadar sürdüğünden ötürü, yapılan dolgu ve kaplama gibi işlemlerin tutuculuk düzeyi çok fazla yüksek olmayacağı için, etkili bir tedavi olmama riski söz konusudur.

Diş beyazlatma işlemi, süt dişlerinde yapılmamaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde de diş beyazlatma işlemi yapılmamaktadır.

Diş beyazlatma
diş beyazlatma

Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Nelerden Uzak Durmak Gerekiyor?

Renk veren her türlü yiyecek ve içecekten uzak durmalısınız. Domates, şarap, kahve, sigara, çay, kola gibi yiyeceklerden kaçınmanız gerekiyor. Yaklaşık 2 gün boyunca bu tür yiyecek ve içecekler tüketmeyin. Aynı zamanda dişlerinizde bir hassasiyet oluşmaması için tüm yiyecekleri oda ısısında tüketmenizde fayda var. Soğuk ya da sıcak yiyecek ve içecekler dişlerde hassasiyete ve hafif düzeyde de olsa sızlamalara neden olur. Olabildiğince açık renkte gıdalar tüketmelisiniz. Bu sayede dişlerinize kararma ya da sararma olmasını engellemiş olacaksınız.

Diş Beyazlatma İşleminin Yapılması İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekiyor?

Bu işlem için 16 yaşın üzerinde olmak gerekiyor. Bu yaşın altında olan hastalara diş beyazlatma işleminin yapılması önerilmiyor. Ancak çok ciddi bir diş sararması ya da benzer bir sıkıntı mevcut olduğunda dişlerde beyazlama etkisi gösteren ve daha hafif olan yöntemlerin uygulanması mümkün olabilir. Bu konuda diş hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Çok zorunlu ya da çok sıkıntılı bir süre olmadıkça 16 yaşına kadar beklemenizde fayda var.

diş beyazlatma işlemi
diş beyazlatma işlemi

Diş Beyazlatma Ağrıya Neden Olur mu?

Diş beyazlatma işlemi kesinlikle ağrıya  ya da sızıya neden olmaz. Hasta için son derece konforlu bir süreçte diş beyazlatma işlemi gerçekleştiriliyor. Bazı hastalarda birkaç seans uygulamaya gerek duyulabilirken bazı hastalarda tek bir seans uygulama  istenen diş beyazlığı elde etmek için yeterli oluyor. Birden fazla seansta gerçekleştirilen diş beyazlatma işleminin de herhangi bir ağrı ya da sızıya neden olmadığını belirtelim. Sadece dişlerde 1 ila 2 gün boyunca sürebilecek bir hassasiyet meydana gelebiliyor. Bu hassasiyet nedeniyle yiyecek ve içeceklerin oda ısısında tüketilmesi ve asitli içeceklerden uzak durulması gibi önlemler alınabiliyor. 1 ila 2 gün sonrasında zaten hassasiyet kendiliğinden ortadan kalkıyor ve hasta çok daha konforlu bir şekilde beslenebiliyor.

Fazlasıyla Diş Beyazlatma Diye Bir Şey Var Mı?

Diş beyazlatma konusunu takıntı haline getirmiş olan hastalarımız olabiliyor. Her ne kadar önermiyor olsak da haftada bir diş beyazlatan ve bu nedenle diş minesine ciddi düzeyde zarar verebilen diş beyazlatma bağımlıları ender de olsa karşımıza çıkabiliyor. Ancak elbette sürekli olarak diş beyazlatmak ve sağlığı açısından asla önermediğimiz bir durumdur.

diş beyazlatma işlemi
diş beyazlatma tekrarlanabilir mi

Diş Beyazlatma Tekrarlanabilir mi?

Dişlerde beyazlatma işleminin yapılmasının ardından çay kahve ya da sigara tüketimi gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak zamanla yeniden sararma meydana gelebilir. Özellikle  ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği durumlarda dişlerde sararma çok daha belirgin bir hızlı bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Bu durumda diş beyazlatma işleminin tekrarlanması mümkündür. Diş beyazlatma işlemi tekrarlanabilen bir uygulamadır ve yeniden yapılmasında herhangi bir sakınca  bulunmuyor. Önemli olan bu işlem için profesyonel bir kliniği tercih edilmesidir. Bununla birlikte ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi ve mutlaka dişlerin doğru yöntemle fırçalanması gerekiyor. Böylelikle dişlerde yeniden sararma meydana gelme sürecini uzatabilir ve diş beyazlatma işlemini yeniden çok daha uzun süre sonra yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Diş Beyazlatmada Herkes İçin Aynı Sonuç mu Alınır?

Diş beyazlatma işlemi ile her hastada aynı sonucu almak mümkün olmaz. Öncelikle diş beyazlatma işleminin yapıldığı yöntemin önem taşıdığını belirtmek lazım. Bununla birlikte hastanın yaşı, mine tabakasının kalınlığı gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak diş beyazlatma işleminden  alınan sonuç değişebilir.  Bu konuda en çok merak edilen unsur diş beyazlatma işlemi ile dişlerin ne kadar beyazlatılabileceği oluyor.  Kişinin mevcut diş rengi ve uygulama için tercih edilen yöntem gibi faktörlere bağlı olarak bu sorunun yanıtı da değişebiliyor. Ancak kişinin gerçek doğal diş renginin koyu tonlarda olması durumunda çok açık bir beyaz tonun yakalanması zorlaşabilir.

çocuklarda diş kontrolü