Periodontoloji

(Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi)

Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert diş dokularının yapısını inceleyen ve bu dokulardaki hastalıkların tedavilerini kapsayan bir alandır.

Periodontoloji

Gingivitis

Gingivitis, diş eti hastalıklarının başlangıcı olarak kabul edilir. Diş etinin şişmesi, kızarması ve diş temizliği esnasında, fırçalama ya da diş ipi kullanılırken kanamaların meydana gelmesine neden olan bir hastalıktır. Sağlıklı bir diş eti pembe renkte, gül kurusu pembesine yakın bir tondadır. Diş eti hastalıklarının temel nedeni, diş eti çevresinde oluşan bakteri plağıdır. Bu plağın uzaklaştırılmaması, diş eti sağlığının bozulmasının yanı sıra birçok rahatsızlığa neden olabilir. Bakteri plağı uzaklaştırılmadığı takdirde diş etinin rengi kırmızılaşmaktadır ve hafif şişkinlikler görülür. Diş etleri, diş üzerindeki sıkı tutunma özelliklerini kaybetmeye başlar.

Diş eti hastalığını yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın en önemli bulgusu,  diş fırçalama esnasında oluşan kanamadır. Bunun dışında bazı gıdaları ısırırken yaşadığınız kanamalar da diş eti hastalığının bulgularından görülebilir. Bu durumda yapmanız gereken, mutlaka diş hekimine görünmektir.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

Periodontoloji

Periodontitis

Gingivitis, yani temel düzeydeki diş eti rahatsızlığı, iyi bir ağız bakımı ile düzelmektedir. Ancak bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde, belli bir süreç içinde periodontitis adı verilen, daha ileri bir rahatsızlığa dönüşmektedir. Periodontitis varlığında diş kökü ile çene kemiği arasındaki lifler erimeye başlar ve diş eti ile diş arasında bazı boşluklar oluşur. Bu boşluklara cep adı verilir. Bu ceplerde bakteriler, toksinler ve gıda artıkları birikebilir ve bu dokulara enfeksiyonların yayılmasına neden olabilir. Periodontal rahatsızlıklar, oldukça yaygındır. Yapılan araştırmalara göre, yetişkinlerdeki diş kayıplarının arkasında yüzde 70’e varan oranda periodontal kaynaklı hastalıklar karşımıza çıkmaktadır. Periodontal rahatsızlıklar, gözle görülür bulgular ortaya koymadan,hastada herhangi bir ağrı şikayeti oluşturmadan ilerleyebilir. Bu yüzden erken teşhis için önemlidir ve mutlaka bir dişeti hastalıkları uzmanı tarafından düzenli kontroller yapılmalıdır..

Periodontitis belirtileri nelerdir?

  • Diş etlerinin şişmesi ve kırmızılaşması
  • Diş etlerinin çekilme ve büyümelerin meydana gelmesi
  • Diş etlerinin daha hassas olması ve yer yer kanamaların yaşanması
  • Dişlerde aralanma meydana gelmesi
  • İltihap, sallanma, abse oluşumu, ağızda rahatsız edici bir koku ve diş kaybı

Giriş düzeyinde periodontitis, basit tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Ancak ileri düzeyde periodontitis, cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Periodontoloji
Periodontoloji

Ağız kokusu, diş eti hastalıkları arasında sosyal ve psikolojik anlamda problemlere yol açan bir rahatsızlıktır. İlerlemiş bir diş eti rahatsızlığı ve dikkate alınmayan ağız sağlığı neticesinde, ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

  • İlerlemiş bir diş eti rahatsızlığının olması, dişlerdeki çürükler ve diğer dental problemler
  • Sigara ve içki kullanımı
  • Antidepresan, ağır kuruluğuna yol açan antikolinenerjik, diüretik ve antiparkinson ilaçları
  • Şeker hastalığı, mide, karaciğer ve boğaz enfeksiyonları
  • Vitamin eksiklikleri

Diş taşları, diş düzeyine ait olmayan plaklar ve taşlar olarak ifade edilebilir. Diş taşları, diş kliniklerinde hızlı ve basit bir işlemle alınabilmektedir. Diş taşı alınması esnasında kullanılan cihazlar, diş düzeyinde asla bir çizilmeye ya da zarara neden olmaz. Diş hekimliği kapsamındaki tedaviler içinde, en ağrısız ve en basit tedavilerden birisi olan diş taşı temizliğinde herhangi bir anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
Neden diş taşlarınızı temizletmelisiniz?
Diş taşları, bir kozmetik operasyon değil, diş eti hastalıklarına yakalanmamak için uygulanan bir tedavidir. Periyodik olarak diş taşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşlarının temizlenmemesi diş eti hastalıklarına yakalanma riskinizi artırdığı gibi aynı zamanda diş eti çekilmesine, ağız kokusuna ve dişlerin uzun vadede dökülmesine dahi neden olabilir.

Periodontoloji

Diş eti hastalıklarına neden olan faktörler nelerdir?

Periodontal hastalıkların esas nedeni bakteri plağı olmakla birlikte, gündelik yaşamdaki birçok alışkanlık da bu diş eti hastalığının nedenleri arasında yer alabilir. Bu faktörler arasında sigara kullanımı, ilaç kullanımı, stres ve bazı hastalıklar, beslenme alışkanlıkları yer alır.

Sigara kullanımı

Sigara, diş eti hastalıkları için ciddi bir risk teşkil etmektedir. Yapılan araştırmalara göre, sigara kullanan insanlarda sigara kullanmayanlara göre çok daha yüksek oranda diş taşı oluşumu gözlenmiştir. Sigara içen insanlardaki diş eti ceplerinin daha derin olduğu, doku kayıplarının daha yüksek oranda olduğu tespit edilmiştir. Sigaranın yaydığı ısı ve içerdiği maddeler, diş eti iltihabına neden olabilmektedir.

Hamilelik ve menopoz

Menopoz ve hamilelik döneminde, gerçekleşen hormonal değişimlerin etkisi ile diş eti dokularında değişimler görülebilmektedir. Bu dönemlerde diş eti rahatsızlıkları riski daha yüksek olduğundan, günlük diş ve ağız temizliğine daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Diyabet

İnsülin hormonunun eksikliği, yokluğu ya da etkisini az göstermesi gibi nedenlerden ortaya çıkan diyabet hastalığında periodontal rahatsızlıkların görülme riski yüksektir. Diş eti hastalıkları, ortaya çıkan komplikasyonların etkisiyle daha kolay ilerleyebilir ve şiddetli sonuçlar ortaya koyabilir. Bu nedenle diyabet hastaları ağız ve diş sağlıklarına, ciddi şekilde dikkat etmelilerdir. Periyodik olarak diş hekimi kontrolü de, diyabet hastaları için önemlidir.

İlaç kullanımı

Bazı ilaçlar, içerdikleri kimyasal yapıların etkisiyle ağız içindeki dokuları etkileyebilmekte ve diş eti sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Bu ilaçlar arasında antidepresan ilaçlar, epilepsi, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, kalp ilaçları, astım ilaçları ve sprey olarak alınan bazı ilaçlar yer alır.

Stres ve yetersiz beslenme

Periodontitis, bünyenin stresli hissettiği dönemlerde daha hızlı gelişen bir rahatsızlıktır. Stres, diş eti enfeksiyonları ile mücadeleyi zorlaştıran bir faktördür ve stresli olmak, periodontal rahatsızlıklar için risklidir. Stres dışında diğer bir diş eti hastalıkları nedeni ise yetersiz beslenmedir. Ağız sağlığı için tehlike içermeyen ve sağlıklı besinler, düzenli ve yeterli şekilde alınmalıdır.

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti hastalıklarının başlangıç aşaması genellikle diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabı diş etlerinde ve dişlerin çevresinde oluşan yumuşak, yapışkan bir dokudur.  Ağız ve diş temizliğinin düzenli olarak yapılmaması hatta diş ipi kullanılmaması diş etlerinde iltihaplanmaya neden olabiliyor. Çünkü diş ipleri dişlerde oluşan plak adı verilen katmanın dişlerden uzaklaştırılmasını sağlıyor. Diş yüzeyinin diş plakları ile kaplanması durumunda diş etlerinde de iltihaplanma meydana geliyor. Bu nedenle diş eti iltihabının en temel sebebinin diş plakları olduğunu belirtebiliriz. Diş eti iltihabının tedavi edilmemesi durumunda dişlerde, diş etlerinde  hatta çene kemiğinde bile kalıcı zararlar meydana gelebilir.

diş eti iltihabı
diş eti iltihabı

Diş Eti İltihabı Nasıl Önlenir?

Ağız ve diş sağlığına dikkat ediyor olsanız dahi mutlaka düzenli aralıklarla diş hekimine gitmeniz lazım. Çünkü çok hasta dişlerini her gün fırçaladığını söylese de  yapılan muayene de çok sayıda diş plağı oluştuğunu görebiliyoruz. Diş plakları profesyonel bir teknikle diş hekimi tarafından temizlenmediğinde diş tartarlarına dönüşür. Diş tartarı diş fırçası ya da diş ipi kullanımı ile dişlerden uzaklaştırılamaz. Bu durumda mutlaka diş hekimi tarafından tartarın temizlenmesi gerekir. Diş eti iltihabının oluşmasını engellemek istiyorsanız ağız ve diş temizliğine maksimum düzeyde dikkat etmekle birlikte  mutlaka 6 ayda bir diş kontrolüne gitmelisiniz. Tütün ürünlerinin kullanımı tek başına diş eti iltihabının sebebi olabiliyor. Bu nedenle sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmamanız gerekir. Sadece diş sağlığı açısından değil, tüm vücudunuzun sağlığı bakımından bu konuya önem vermelisiniz.

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş eti hastalıkları 3 farklı aşamada değerlendiriliyor. Şayet ilk aşamadaysa tedavi daha kolay ve daha kısa süreli olur. Ancak ikinci ve üçüncü aşamada tedavinin süresi de daha uzundur ve daha meşakkatli bir süreç hastaları bekler. Tedavinin ne kadar süreceği hastalığı ne kadar ilerlediğine ve hastanın diş etlerinin durumuna bağlı olarak değişebiliyor. Sizlere net bir süre belirtmemiz bu nedenle yanıltıcı olabilir. Olabildiğince herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde diş doktorunuza giderek derhal diş eti hastalığına müdahale edilmesini sağlamanızda fayda var.