Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Sinüs Lifting

Üst çenemizin üstünde bulunan maksiller sinüs adı verilen anatomik boşluklar, genel olarak diş kayıpları sebebiyle aşağıya doğru sarkmasıyla beraber kemik hacminde kayıplara neden olur. Sinüs tabanında oluşan çöküklük, implantın başarılı olarak entegre edilmesi amacıyla gerekli bulunan kemik yüksekliğini azaltabilir.

Bu durumda implant tedavisine gereksinimi olan hastalarda, üst çenede yer alan premolar ve molar dişler kısmında gerekli görülen vertikal mesafe yeterli olmazsa kemik yüksekliğini arttırmak için sinüs yükseltme işlemi yapılır.

Sinüs yükseltme, sinüs lifting ya da sinüs kaldırma uygulamadan önce, doktor aracılığıyla hastanın genel durumu kontrol edilir. Mevcut olan maksiller sinüsün boyutu, maksiller alveolar kemiğin genel yüksekliği, sinüs tabanı septumlarının tespiti, sinüs maksillaris patolojileri, mandibulanın antero-posterior ve maksilla ilişkisi çeşitli radyografik ve klinik teknikler uygulanarak araştırılır.

Lokal anesteziyle gerçekleştirilen sinüs lifting işlemi 15 ya da 20 dakika kadar süren bir işlemdir. Operasyon sonrasında hastaya düzenli antibiyotik ve ihtiyaç duyulursa analjezik verilir.

İyileşme döneminde ise düzenli bir şekilde alınan radyografiler sayesinde kemiğin yüksekliğine ve genişliğine hastanın kendine ait olan kemiğiyle aynı yoğunlukta bulunup bulunmadığına bakılır.Sinus lifting, yani sinus yükseltme, kaldırma operasyonu; genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Standart diş doktoruna gidilerek, yapılan bir cerrahi müdahaledir. Sinus bölgesi gerekli olan seviyede kaldırılmaktadır.

Sinus kaldırma operasyonu sırasında, lokal anestezi ve genel anestezi uygulanır. Sinusün içini kaplamakta olan sinus membranında gerekli olan oranda yükselme yapılmaktadır. Daha sonra ise, meydana getirilen boşluğa kemik tozu ve greftleme işlemi yapılmaktadır. Sinus lifting operasyonu sonrasında, oluşan yara bölgesini korumak amacıyla, bir gün boyunca diğer taraf ile yemek yenmelidir.

Ameliyat sonrası iki saat süresince herhangi bir şey yenilmemelidir. Sinus kaldırma işleminin ardına, burun temizliği yapılırken asla basınç uygulanmamalıdır. Ayrıca hapşırırken ağız açık tutulması gerekir.Sinüs lifting, bir başka deyişle sinüs kaldırma ameliyatları, azı dişlerinin eksikliğinden dolayı oluşan sinüs sarkmalarını tedavi için yapılmaktadır. Yaklaşık 2 saat civarında gerçekleşen ameliyatta, oluşan boşluklara kemik tozları doldurularak sarkması engellenmektedir. Kemik tozunun kemiklere kaynaması ise, yaklaşık altı ay sürmektedir.

Ameliyat sonrasında başlıca şu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir;

  • Ağız içerisine yerleştiren tamponlar, en az 45 dakika sıkıca ısırılmalı, daha sonra buz uygulamasına geçilmelidir. Bu uygulama, gece yatana kadar yapılmalıdır.
  • Kesinlikle tükürülmemelidir, ayrıca burun temizlemesi veya ağız çalkalanması da en az 2 gün yapılmamalıdır.
  • İlk gün banyo yapılmamalıdır
  • En az iki gün sıcak içecek ve yiyecekler tüketilmemelidir.

Ameliyattan sonra dikişler, hastanın durumuna göre 7 ile 10 gün içinde alınmaktadır. Bu süre içinde spor yapılmamalı, deniz ve havuza girilmemelidir.Sinüsler, maksiller sinüs olarak adlandırılan ve azı dişlerde bulunan anatomik boşluklardır. Bu boşluklar sesin oluşmasını ve başın ağırlığını azaltmakla görevlidir. Zaman içerisinde sinüs boşlukları aşağıya doğru sarkar. Bu sarkma kemik hacminde kayıplara neden olur. Hareketli protez kullanmak istemeyip sabit protez tercih edenler için bu kayıplar problem yaratır.

Problemi ortadan kaldırmak için kullanılan yöntem ise sinüs lifting (sinüs yükseltme, kaldırma) operasyondur. Bu uygulamada amaç sağlıklı bir implant uygulamasının yapılabilmesi için gerekli olan kemik hacmini elde etmektir. Sinüs lifting, lokal anestezi ile yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamada gerekli bölgelere kemik tozu ve greftleme yapılır ve ardından o bölge dikiş atılarak kapatılır. Böylece implant için gerekli kemik artışı sağlanmış olur.

Sıkça Sorulan Sorular
  • Sıkça Sorulan Sorular Sinüs Yükseltme İşlemi Nedir?
  •  Üst çenemizin üstünde bulunan maksiller sinüs adı verilen anatomik boşluklar, genel olarak diş kayıpları sebebiyle aşağıya doğru sarkmasıyla beraber kemik hacminde kayıplara neden olur. Sinüs tabanında oluşan çöküklük, implantın başarılı olarak entegre edilmesi amacıyla gerekli bulunan kemik yüksekliğini azaltabilir. Bu durumda implant tedavisine gereksinimi olan hastalarda, üst çenede yer alan premolar ve molar dişler kısmında gerekli görülen vertikal mesafe yeterli olmazsa kemik yüksekliğini arttırmak için sinüs yükseltme işlemi yapılır.
  • Sıkça Sorulan Sorular Sinüs Yükseltme İşlemi Ne Kadar Sürer?
  •  Lokal anesteziyle gerçekleştirilen sinüs lifting işlemi 15 ya da 20 dakika kadar süren bir işlemdir. Operasyon sonrasında hastaya düzenli antibiyotik ve ihtiyaç duyulursa analjezik verilir.
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp