Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Kanal Tedavisi Neden Yenilenir?

Dişlerin çekilmekten kurtaran en doğru karar kanal tedavisidir. Dişlere yeniden hayat veren tedavi yöntemi olarak bilinir. Bu yöntemin önemli özelliklerinden biri de gerek duyulduğu zamanlarda yenilenebilir olmasıdır. Kanal tedavisi yönteminde bu yenileme işine endodontik retreatment adı verilir. Sıklıkla uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Bireylerin tedavi sürecine girmeden merak ettikleri konu kanal tedavisi neden yenilenir? Sorusudur.

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Yenilenmeli?

Kanal tedavisinde dolumun iyi yapılmadığı durumlarda bunun yanı sıra kanal tedavisinin üstünde mevcut olan restorasyonun sızdırması ile enfekte olan durumlarda kanal tedavisinin yenilenmesi şarttır. Önceki tedavilerde ortaya çıkan lezyonun iyileşmediği durumlarda veya yapılan kanal tedavisi sonu yeni oluşan lezyonlarda kanal tedavisinde yenilenmeye gidilmelidir.

Kanal Tedavili Gören Dişler 6 Ayda Bir Kontrol Ettirilmeli

Kanal tedavi uygulaması yapılan dişlerin her ne kadar iyi bir şekilde yapılmamış olmasına rağmen ağrı vermeyebilir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmak gerekir. Bu gibi durumlarda olan dişlerin 6 aylık sürelerde diş hekimine kontrol ettirilmesi diş sağlığı açısından önemlidir. Dental ve radyografik muayeneler sonucunda ortaya çıkan olumsuz bir durum çıktığında giderilmesi daha kolay olacaktır. Yapılacak olan kanal tedavisi yenileme işi köprüden önce son çıkış olabilir. Dişlerin kurtarılması için tek seçenek sayılır.

Kanal Tedavisi Yenileme Nasıl Bir Prosedürdür?

Yenileme işlemi önceden yapılmış olan kanal tedavisi işlemi ile aynıdır. Tüm aşamalarında benzerlik gösterir. Yenileme işleminde dişin kanalı yeniden açılarak önceden konulmuş olan kanal içi dolgu malzemesi çıkarılır. Enfeksiyona maruz kalabilecek ek bir kanal veya ulaşılamayan bir bölgenin olup olmadığının kontrol edilmesi önemlidir. Sonraki aşamada kanal temizliği yapılır. Modern aletler ile yapılan dezenfekte işlemleri ile diş kanalı içi temizlenmiş olur. Temizleme işleminden sonra geçici veya daimi dolgu malzemesi ile diş kapatılır. Bazı durumlarda ise diş kaplaması yapılır. gerçekleştirilen tüm işlemlerde lokal anestezi uygulamasından dolayı her hangi bir şekilde ağrı veya sızı hissedilmez. Sonradan oluşabilecek hafif sızılar 3 günlük süre sonunda son bulur.

Kanal Tedavisinin Yenilenme İşlemleri

Yenileme işlemi önceden yapılmış olan kanal tedavisi ile aynı yapılır. İlk seanslarda kanallarda mevcut olan kök kanal dolgu malzemeleri çıkarılır. Bakterilerin yok edilmesinde kullanılan özel ilaçlar yerleştirilerek geçici dolgu malzemesi ile kapatılır. 10 günlük gibi bir sürede ilaçlar çıkarılarak kanalların temizliği yapılır. Temizlik aşamasından sonra dolgu işlemi gerçekleşir. Kanal tedavilerinde bazen çeşitli nedenler ile başarısız olunabilir. Nedenleri şunlardır;
  • Kök kanal sisteminde mevcut olan bakteri varlığı
  • Kök kanal tedavisinde yapılmış olan hatalı işlemlerin mevcut olması
  • Alet kırılma sorunları
  • Perforasyon
  • Taşan dolgu sorunları
  • Kök kanallarda kısa kalmış olan kanal dolguları
  • Kanallarda oluşan basamaklar
  • Kanal tedavisi sonucunda dişlerin üzerinde yapılan yenileme durumları
Bu sıralanan sorunlar sebebi ile tedavi sürecinde ya da tedavi sonrasında başarısız olunabiliyor.
Blog
Ağız Kokusunu Tetikleyen Sebepler Nelerdir?
İmplantın Kaynadığı Nasıl Anlaşılır?
Lamine Kaplama Hangi Durumlarda Yapılır?
Gülerken Diş Eti Gözükmesi Nasıl Geçer?
İmplant Vida Takıldıktan Diş Fırçalanabilir Mi?
Diş Taşı Oluşumu Nasıl Engellenir?
Diş Kisti Olan Diş Çekilir Mi?
Diş Kesilmeden Kaplama Yapılır Mı?
Kanal Tedavisi Yapılan Diş Neden Ağrır?
Her Dişe Dolgu Yapılır Mı? Nasıl Yapılır?
Gömülü Diş Nasıl Tedavi Edilir? Çekilmeli Mi?
Diş Eti Kesimi Acıtır Mı? Kaç Günde İyileşir?
Ön Dişlere Dolgu Yapılabilir Mi?
Kanal Tedavisi Yapılan Diş Çürürse Ne Olur?
Tırnak Yemek Dişlerde Bozukluğa Neden Olur Mu?
Kanal Tedavisi Neden Yenilenir?
Zirkonyum Diş Çürüme Yapar Mı? Doğal Durur Mu?
Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Neden Olur? Dindirmek İçin Ne Yapılmalı?
Gülerken Diş Etinin Görünmemesi İçin Neler Yapmalı?
Dişler Neden Renk Değiştirir? Diş Sararmasını Engellemek İçin Ne Yapmalı?
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp