İmplant Tedavisi

Eksik dişleri telafi etmek amacıyla, günümüzde en yaygın kullanılan diş tedavilerinden birisi diş implantlarıdır. Diş implantları, sonuç bakımından en başarılı ve diş sağlığını koruyucu tedavilerden bir tanesi olarak, tercih edilen tedavilerin başında gelir. Temel olarak implant tedavisi, lokal anestezi uygulanarak, çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış suni diş kökleridir. Operasyon sonucunda çene kemiğine yerleşen implantlar, kemik ile hücresel düzeyde bir bağlantı kurmakta ve vücudun normal bir parçası haline gelmektedir.

Ankara İmplant Fiyatları

İmplant, birçok farkı malzemeden üretilebilmektedir. Nispeten uzun bir tedavi süreci olan implant fiyatları çok kullanılan malzemenin fiyatına, bulunduğunuz şehre ve hekime göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Ankara implant tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kimlere implant tedavisi uygulanabilir?

İmplant tedavisi, hemen her yaştan kişiye uygulanabilmekle birlikte, yalnızca gelişmekte olan çocuklar için uygun değildir. Bunun dışında genç, orta yaş ve ileri yaştaki herkese başarı ile implant tedavisi uygulanabilir. Diyabet ve yüksek tansiyon hastalıkları söz konusuysa, implant tedavisinde bazı önlemler alınmaktadır ancak başarılı ile tüm işlemler uygulanabilir ve eksik dişler giderilir.

Diş veya dişeti problemi bulunan, diş çürüğü ve benzer sebeplerle diş eksikliği yaşamış her hasta implant tedavisi alabilir.  

Hareketli ya da sabit protez kullanan hastalarda implant tedavisi, protezlerin sabitlenmesi amacıyla kullanılabilmektedir. İmplantlar, sabit köprülerin yerine de uygulanabilmektedir.  

İmplant tedavisinde sigara tüketimi, tedavinin başarısını düşüren faktörlerdendir. Ancak implant tedavisinin uygulanabilirliğini ortadan kaldırmamaktadır. Sigara içen ve diş kaybı olan hastalara da rahatlıkla implant tedavisi uygulanabilmektedir.

  Fiyat Al

  İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

  Adınız ve Soyadınız

  Telefon

  Mesajınız


  implant

  İmplant tedavisi, hangi durumlarda uygulanmaktadır?

  Eksik dişler için uygulanan tedaviler arasında, en çok tercih edilen tedavi türlerinden olan implant tedavisi, aşağıdaki durumların geçerli olduğu vakalarda sıkça uygulanmaktadır. Tek diş eksikliği olan durumlarda bu tedavi tercih edilmektedir. İmplant tedavisine alternatif olan köprü tedavisi ile arasında bazı farklar vardır. İmplant tedavisinde eksik dişlerin komşu dişlerinin kesilmesine gerek yoktur. Çürüme riski söz konusu değildir ve doğal diş görünümüne en yakın olan tedavi, implant tedavisidir. Birden fazla sayıda diş eksikliği durumunda da implant tedavisi uygulanabilmekedir. Fazla sayıda diş eksikliği durumunda implantlar, hareketli protezlere göre daha iyi sonuç vermektedir. Hareketli protez tedavilerinde kemik erimesi riski söz konusu olabilmektedir. Hareketli protez tedavisinde dişlere yerleştirilen kroşeler, yani tutucu parçalar dişlere yük binmesine neden olarak zayıflatır. İmplant tedavisinde böyle bir durum söz konusu değildir.

  implant

  İmplant tedavisi, diş eksikliklerinin tedavisinde en iyi tedavi yöntemidir. Diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında, birçok avantaja sahiptir. Tek diş eksikliklerinde, köprü gibi yöntemlerde komşu dişlerin kesimi esnasında dişlerin koruyucu tabakası olan mine dokusu zarar görebilmekte, bundan ötürü sinirlerde çeşitli hasarlar meydana çıkabilirdi. İmplant tedavisinde böyle bir durum asla söz konusu değildir.

  İmplant tedavisi, ilerleyen süreçte diş temizliği anlamında en iyi tedavidir. Porselen altında kalan kesilmiş çürük dişlerin olduğu diğer tedavilerde, diş temizliği problemleri yaşanabilmektedir. İmplant tedavisinde ise böyle olumsuz bir durum söz konusu olmamaktadır.

  Doğal dişler kaybedildiği gibi implantlar da kaybedilebilir. Sağlık anlamındaki hiçbir teknik yüzde 100 başarılı değildir. Dünyada implantın ağızda kalma oranı yüzde 95-98 arasındadır. İyi bir tedavi planlanması ve uygun kemik hacmi ile implantların ortalama 10 yıl süre ile ağızda kalması başarı olarak görülmektedir.  Bazı tedavilerde, uygulamanın gerçekleştiği 5 yılın ardından diş kayıpları yaşanabilmektedir. Hareketli protez uygulamalarında, 5 yılın ardından %30’a varan diş kaybı olasılıklarının bulunduğu, çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

  İyi planlanmış birçok implantta bu süreler artış göstermektedir.Hatta düzenli hekim kontrolleri ve iyi bir ağız hijyeni ile ömür boyu kullanan hastalar da mevcuttur. Önemli olan konusunda uzman ve tecrübeli bir hekimden bu konuda yardım almaktır.

  Çene kemiğinde, uygun bir yere yerleştirilen implantlar, gündelik yaşamda sizi asla rahatsız etmeyecek yapılardır. Lokal anestezi ile implantlar yerleştirildikten sonra, operasyon sonrasında yalnızca hafif şişmeler meydana gelmektedir ve yaşam kalitenizi olumsuz olarak etkilemez. Tedavi sürecinde, implantlar iyileşme sürecinde diş etinin altında bekletilir. İyileşme sürecinin tamamlanması ile birlikte, implantın üzerine iyileşme başlığı adı verilen küçük bir metal parça takılmaktadır. Bir hafta ile on gün arasında değişen iyileşme süresinin ardından, diş etleri protez diş için hazır hale gelir ve implantların üzerine protezin yapımına geçilir.

  İmplant tedavisinin süresi, hastanın durumu ve uygulanacak implant sayısına göre değişmektedir. Operasyon 10 dakika sürebildiği gibi, birkaç saat de sürebilmekedir. Lokal anestezi ile yapılan implant tedavisi işlemlerinde, çok fazla korku ve endişe hisseden hastalarda genel anestezi de uygulanabilmektedir. Anestezi uygulandığından dolayı, hastalar implant işlemlerinde herhangi bir ağrı hissetmemektedirler. Dolayısı ile impant, zorlu ve ağrılı bir tedavi değildir. Operasyon sonrasında yaşanan ağrılar, ağrı kesiciler kullanılarak kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Bir haftalık süre içerisinde, olumsuz bir durum yaşanmadığı takdirde dikişler alınmaktadır ve uygulanan implantın kemikle birleşme süreci beklenmektedir.

  İmplant türleri nelerdir?

  Tercih edilen tedavi modeline göre, farklı implant uygulamaları söz konusudur.

  Endosteal implantlar

  Cerrahi yolla çene kemiğine yerleştirilen implantlardır. İmplantların yerleştirilmesinden sonra, diş eti dokusunun iyileşmesi beklenir. Ardından ikinci bir işlem ile diş eti şekillendirilir ve son aşamada yapay dişler, köprü ya da protez formunda implanta bağlanır. En çok kullanılan implant şeklidir.

  Subperiosteal implantlar

  Diş eti dokusunun alt kısmında, çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeve ile uygulanan implant tedavisidir. Diş eti iyileştikten sonra metal çerçeve çene kemiğine sabit duruma gelir. Çerçevede bulunan yapılar diş etlerinden dışarı çıktığında ise, implantlar monte edilir. En çok kullanılan endosteal, vida şeklinde olanlardır.

  implant
  implant

  İmplant tedavisi uygulandıktan sonra nasıl avantajlarınız olur?

  • Eksik dişler için en iyi tedavi yöntemleri içinde yer alan implant uygulamasının ardından, ağız ve diş sağlığınız için son derece önemli avantajlarınız olacaktır.
  • Eksik dişleriniz tamamlanacağı için, yemek yerken daha iyi çiğneyebilir ve istediğiniz her gıdayı tüketebilirsiniz.
  • Her şeyi tüketebileceğiniz için, daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.
  • Daha estetik ve güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz.Diş eksikliği kaynaklı özgüven eksikliğini yenerek, sosyal hayatınızda daha mutlu olabilirsiniz.

  İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  İmplant tedavisi detaylı bir şekilde ağız içi muayenesi yapılması ve radyolojik muayene ile başlar.Ardından uygun olan kemik bölgesine implant tedavisinde kullanılan ve vida şeklinde dizayn edilen materyaller yerleştiriliyor. Bu işlem lokal anestezi altında yapıldığı için hastanın herhangi bir ağrı ya da sizin hissetmesi mümkün olmuyor. 1 hafta sonrasında hem dikişlerin alınması hem de genel kontrolün yapılması için yeniden doktora gidilmesi gerekiyor. Şayet istenen iyileşme gerçekleşmişse geçici protezler yerleştiriliyor. Geçici protezler 3 ay boyunca hastanın rahatlıkla istediği yiyeceği tüketebilmesi için kullanılıyor. 3 aylık sürenin sonunda geçici protezler çıkarılarak asıl implantlar uygulanıyor. Ancak hastanın kemik yapısı nedeniyle kemik tozu uygulaması durumunda bu sürenin 6 aya kadar çıkabildiğini belirtelim.

  implant tedavisi
  implant görseli

  İmplant Uygulanırken Acı Verir mi?

  İmplant uygulamasının tüm aşamaları lokal anestezi altında gerçekleştirilir.  Bu nedenle hastanın acı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz. Ancak uygulama sonrasında hafif düzeyde de olsa bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı ya da sızı da ağrı kesici ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabiliyor. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca hafif düzeyde bir ödem oluşması da normal kabul ediliyor. Bu ödem zamanla kendiliğinden dağılıyor ve herhangi bir müdahaleye gerek kalmıyor. İmplant tedavisi ağrı ya da sızı endişesi nedeniyle korkulacak bir tedavi yöntemi değildir. Son derece konforlu bir süreçte tedavi tamamlanabiliyor.

  İmplantın Ömrü Ne Kadar?

  İmplant tedavisinde kullanılan materyallerin 30 yılı aşkın bir kullanım ömrü olduğunu belirtelim. Yapılan araştırmalar da 30 yılı aşkın bir süre boyunca implantların ağızda sağlıklı bir şekilde kalabildiğini ortaya koydu. Ayrıca bazı markaların ürünleri ömür boyu garanti de sunabiliyor. Şayet ömür boyu garanti sunan bir markanın implantı tercih edildiyse  kullanım ömrü konusunda da bir sıkıntı yaşanmasına gerek kalmıyor.

  implant sagliga zararli mi
  implantı vücut kabul eder mi

  İmplantların Vücut Tarafından Kabul Edilmeme Riski Var Mı, Bazen Vücut Kabul Etmiyormuş Doğru Mu?

  Dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. İnsan vücuduna son derece biyo uyumlu olan titanyum, her hangi bir alerji riski yaratmayan, toksik olmayan kıymetli bir metaldir.

  Yüzey özellikleri konusunda yapılan araştırmalar, titanyumun doku dostu olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, implant üretiminde uzun süredir titanyum kullanılmaktadır. İmplantın vücut tarafından reddedilmesi, söz konusu değildir. Fakat, iyileşme döneminde gelişen enfeksiyonlar ve hastalar tarafından ağız hijyenine dikkat edilmemesi, fazla alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler; implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilir. Buna bağlı olarak implant kaybedilebilir. Düzenli diş hekimi kontrolleri ve iyi bir ağız hijyeni sayesinde implantlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

  İmplant Tedavisi Anlaşılır mı?

  İmplant tedavisi  ile ilgili hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri de bakıldığında implantın anlaşılıp anlaşılamayacağı oluyor.  Bu tedavide hastanın gerçek dişlerine en uygun renk tonuna sahip olan diş protezleri kullanılıyor. Dolayısıyla profesyonel bir klinikte   implant tedavisi yaptırmanız durumunda dışarıdan bakıldığında bu tedavinin anlaşılması mümkün olmayacaktır.  Bununla birlikte implant tedavisinde dışarıdan görülebilen herhangi bir materyal kullanılmıyor. Gülümserken, yemek yerken ya da konuşurken bazı dişlerinizin protez olduğunun anlaşılmasından  endişe etmenize gerek yok. Önemli olan bu tedaviyi profesyonel bir klinikte yaptırmanız ve kaliteli implant çeşitlerinin kullanılmasını sağlamanızdır.

  implant tedavisi
  her dişe implant yapılabilir mi

  Her Diş İçin Bir İmplant Gerekli midir?

  Hastaların büyük bir bölümü her diş için bir implant kullanılması gerektiğini düşünüyor. Oysa hastanın ağız yapısına bağlı olarak her diş için mutlaka bir implant kullanılması gerekmez. Şayet hastanın ağız yapısı buna uygunsa implantlar köprü şeklinde de kullanılabiliyor ve böylelikle her diş için ayrı bir vida yerleştirilmesine gerek kalmıyor. Ancak bunun için implantın ağızdaki diş eksikliğini giderecek çapta ve uzunlukta olması gerekiyor. Tek bir implant ile eksik dişleri gidermek her ağız yapısında ve her diş eksikliğinde  kullanılabilecek bir yöntem olmayabilir.  Bunun için öncelikle muayene olmanız gerekiyor.  İmplant tedavisinde gerçek dişlere asla protez bağlanmadığını belirtmek gerekiyor.  Bu nedenle hastanın ağız yapısı ve eksik dişlerin hangileri olduğu önem taşıyor.

  Diş Çekildiğinde Hemen İmplant Yapılabilir mi?

  Diş eksikliği özellikle gülümseme esnasında görülen dişler söz konusu olduğunda hastalarda bir paniğe ve endişeye neden olabiliyor. Bu nedenle dişin çekildiği gün hemen implant tedavisinin uygulanması talebi ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Ancak implant tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikle kemiğin yeterli olması gerekiyor. Bununla birlikte çevredeki dokuların sağlıklı olması da son derece önemli bir kıstastır. En önemli unsur ise çekilen dişte bir enfeksiyon olmamasıdır. Şayet bu koşullar mevcutsa dişin çekildiği gün implant tedavisine başlanabilir.

  İmmediat implant yöntemi ,Çekim boşluğunun ossifikasyonu (kemikleşmesi) için gereken bekleme süresinin eliminasyonu, daha az cerrahi işleme gerek duyulması, hastanın dişsiz kalma süresinin kısaltılması, alveol kemiğinin dikey ve yatay boyutunun korunarak optimal implant boyutunun yerleştirilmesine olanak sağlanması, toplam tedavi maliyetinin düşürülmesi gibi avantajları oral implantolojiye kazandırması sebebiyle, son dönemde çok yoğun ilgi görmektedir ve bir çok araştırmacı tarafından immediat implantasyon yöntemi kullanılarak çok sayıda klinik ve deneysel çalışmalar yapılmaktadır. Bu klinik ve deneysel çalışmalarda elde edilen başarılı sonuçlar, immediat implantasyon yönteminin oral implantolojide bir tedavi metodu olarak kabul görmesini sağlamıştır.

  implant tedavisi
  immediat implant uygulamasi

  İmmediyat İmplantın Avantajları Nelerdir?

  Normal koşullarda diş çekiminden 1,5 ila 2 ay bekleme süresinden sonra implant yapılır. Ama bazı uygun koşullar olduğunda diş çekimi ile aynı zamanda implantlar yerleştirilebilir. Cerrahi uygulama diğer implant uygulamalarına benzerdir.

  İmmediat implantın avantajlarının başında zaman gelir. Bu teknik sayesinde diş çekiminin iyileşme süresi beklenmez. Aynı anda olması hastanın ikinci bir cerrahi işleme bağlı sıkıntısının oluşmasını da önler. Ayrıca çoğu zaman hastaya İmmediat implantın üstüne geçici sabit diş yapıldığı için hasta dişsiz de kalmaz. Unutmayın ki bu teknik hassastır ve tek farkı tecrübe gerektirmesidir.Bu sebeple bu alanda uzman kişilerden yardım almanız çok önemlidir.

  İmplant Tedavisi İçin En Doğru Adaylar Kimler?

  Bu tedaviden dileyen herkesin faydalanabileceğini belirtmek gerekiyor.  Eksik diş yapısına sahip olanlar için mevcut tedaviler arasında en doğru seçenek implant tedavisidir. Bu tedaviden faydalanabilmek için mutlaka belirli bir yaşta olmanız ya da belirli kıstaslara sahip olmanız gerekmiyor. Ağız ve kemik yapınızın uygun olması durumunda rahatlıkla implant tedavisi ile eksik dişlerin tamamlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Ancak hamilelikte emzirme döneminde implant tedavisinin uygulanamayacağı belirtmek isteriz.

  implantlar

  İmplant Öncesinde Anestezi Yapılıyor Mu?

  Bu tedavi için genel anestezi uygulanmasına asla gerek olmaz.  Ancak işlemi esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemeniz için müdahale edilecek bölgenin uyuşturulması gerekiyor.  Bu nedenle işlemden yaklaşık olarak 10 dakika öncesinde bölgenin uyuşmasını sağlayan ilaç enjekte edilir. İlacın etkisini göstermesi için 5 ila 10 dakika beklemesi yeterli olabiliyor. Ancak bazı hastalarda  bu sürenin 15 ila 20 dakikaya kadar çıkması da mümkündür. Uyuşma gerçekleştiğinde daha fazla beklenmesine gerek olmaz ve işleme başlanır.

  İmplant Tedavisinin Süresi Değişir Mi?

  Her hastanın ağız yapısı aynı değildir. Bu nedenle implant tedavisinin her hastada aynı süre içerisinde tamamlanmasını beklemelisiniz. Bazı hastalarda işlem sadece yarım saat gibi kısa bir sürede tamamlanırken bazı hastalarda bu süre bir kaç saate kadar uzayabiliyor.  Bununla birlikte implant öncesinde hastanın kemik yapısının incelenmesi de gerekebilir. Çene kemiğinin durumuna bağlı olarak işlem süresinin de değişebildiğini bilmenizde fayda var.

  implant
  implant tedavisi

  İmplant Pahalı Bir Tedavi Midir?

  İmplant, diş kayıplarında dişe en yakın doğal sonucu almak için uygulanmaktadır. Kalıcı sonuçlar verir. Kalıcı sonuç vermesinin nedeni de hem kullanılan malzeme, hem de doğal diş yapısında olduğu gibi, çene kemiğine tutturulmasıdır. Ve kişiye özel süreçlerin ardından, kalıcı sonuçlar veren bir yöntemdir.

  Peki, implant pahalı mıdır? Evet ağız ve diş sağlığı tedavilerinde nispeten pahalı bir uygulamadır. Ama onu diğer tedavilerden ayıran, bıraktığı kalıcı sonuçlar ve kullanılan malzemedir. Tedavi uygulanacak kişinin çene yapısı, kemik uyumu ve çene kemiğinin direnci gibi birçok etmen bu malzemenin seçimini belirler.

  En yaygın malzemesi titanyumdur. Titanyum; hafif ve dış etmenlere karşı dayanıklıdır. Paslanmaz ve kimyasallara karşı direnci yüksektir. Bükülme, kırılmalara karşı dayanıklı ve alerjik bir probleme yol açmaz.

  Hangi Durumlarda İmplant Uygulaması Risklidir?

  İmplant tedavisinin yapılabilmesi için 18 yaşının doldurulması gereklidir. Çünkü kemik oluşumu daha tamamlanmamıştır. Çok fazla sigara kullanan kişilere implant tedavisi önerilmez.

  Çünkü sigaranın içinde bulunan maddeler bakteri plaklarının oluşmasını hızlandırır ve enfeksiyon riskini arttırabilir. Sigara içen kişilerin iyileşme süreci sancılı ve acılı geçmektedir. Sigara içen kişilerin tedaviye başlanmadan 2 hafta önce sigarayı kullanmamaları ve tedaviden 1 ay sonra kullanmaya başlamalıdırlar.

  diyabet implant uygulamasi

  Diyabetli Hastalar İmplant Yaptırabilir Mi?

  En çok merek edilen konulardan birisi de diyabetli hastaların implant tedavisi yaptırıp yaptıramayacağıdır. İmplant tedavisi yaptırmadan önce şeker seviyesinin kontrol altına alınması önemli hususlardan birisidir. İmplant teknolojilerindeki son gelişmeler diyabetli hastalarımızda implant tedavisinin başarısını oldukça yükseltmiştir. Aynı zamanda diyabetli hastalarımızda diş eksikliklerine bağlı olarak yaşanan çene kemiğindeki erimelerin implant tedavisi sonrası durdurulabildiği de görülmektedir.

  Özetlemek gerekirse diyabet hastalığı artık ağız ve diş sağlığı tedavileri için bir engel oluşturmamaktadır. Şeker seviyemizi kontrol altında tuttuktan sonra  günde iki kez ikişer dakikadan olmak üzere dişlerimizi fırçalayarak dilimizin üstünü temizlememiz ve diş ipi kullanarak diş hekimimize düzenli kontrol olmamız halinde diyabet hastalığının olumsuz yan etkilerinden korunmuş oluruz.

  İmplant Yapıldıktan Sonra Nasıl Beslenmeliyim?

  İmplant tedavisinin ardından dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri tüketeceğiniz besinler ve beslenme şeklinizdir. Öncelikle implant tedaviniz uygulandıktan sonra, anestezi etkisi geçmediği sürece herhangi bir besin tüketmemelisiniz. Sert ve parçacıklara sahip gıdalardan, sıcak ve soğuk gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız. Doktorların ilk 24 saat içerisinde tüketilmesini önerdiği gıdaların arasında besleyici ve yumuşak gıdalar bulunuyor. Yumuşak peynir çeşitleri, taneciksiz çorbalar, pişmiş yumurta, katkı maddesi bulunmayan şekersiz meyve ve sebze suları, makarna gibi gıdalar implant sonrası beslenme için sizi zorlamayacak ve besin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kivi, mandalina, portakal, greyfurt gibi meyveler ise bu süreçte ihtiyacınız olan vitaminleri karşılayabilmenizi sağlayacaktır.

  implant tedavisi
  implant tedavisi

  İmplantın Markası Önemli Midir?

  Nedeni ne olursa olsun diş çürümeleri sonrası yaptırılan implantlar ömürlük olup diğer protez dişlere oranla estetik bir görüntü sağlamaktadır.

  Sektörde çeşitli markaların implantları çoğaldıkça fiyat ve kalite de değişkenlikler gözlemlenmektedir.

  Doktorun önereceği implantlardan tercih etme hakkınız mevcut olup kaliteli bir implant yapılması diş implantı yaptıranlar için önemli bir konu olmaktadır.

  Her sektörde olduğu gibi markanın güvencesinde diş implantı yaptırmak gerekir. Sonrasında yaşanılacak sorunlar adına marka ürününün arkasında duracaktır. Markalı ürünler garantili olup, daha uzun ömürlü olur. Uzun araştırmalar sonrası üretilen markalı implantlar her ağız ve çene yapısına uyumlu olarak piyasaya sürülür. Her açıdan kalite farkı gözle görülür.

  Sigara İçenler İmplant Yaptırabilir mi?

  Sigara içiliyor olması implant tedavisini/implant uygulamasını doğrudan engellemez. Fakat ne kadar sigara içildiği ve o kişinin ağız diş bakımının nasıl olduğu önemlidir.

  Sigara içen çok sayıda hasta söz konusu, sigaranın tabii ki diş etlerine ve iyileşmeye zararı var. Ama bu zararlar implantın kemikle kaynaşmasını tamamen engelleyecek boyutlarda olmayabilir. Ama hiç zararı da yok diyemeyiz. Sigaranın vücuda ne kadar zararı varsa  ağız sağlığına da o kadar zararı vardır. İmplantlar yapılabilir ama iyi hijyen sağlandığı takdirde. İmplantlar iki üç ay bekleme sonucunda kemikle kaynaştığında hastalar azaltılmış olarak sigara içmeyi sürdürürlerse implant başarısı yüzde on yüzde yirmi azalmakla beraber ağızda kalabiliyor.

  Sigara dumanında yer alan  binlerce zehirli madde cerrahi işlem yapılan,  sinir ve damar  zedelenmelerinin yüksek olduğu implant bölgesine  nüfuz eder ve  implantın kemikle kaynaşmasını olumsuz etkileyebilir ve bu bölgede enfeksiyon riskini arttırır. Cerrahi tedavi sonrası cerrahi işleme konu olan bölgeler dikişle kapatılmış olsa bile yara uçları arasından söz konusu zehirli maddeler ilgili bölgelere nüfuz edebilir, implant bölgesine ve  implanta doğrudan temas edebilir. Çok sigara tüketen ve aşırı düzeyde sigara bağımlısı olan hastalarda  en azından bir kaç  hafta sigaraya ara vermeleri ve ilgili bölgenin iyileşmesi tavsiye edilir. En ideal ise hiçbir zaman sigara içilmemesidir.

  Az sayıda sigara tüketen hastaların bile ağız ve diş sağlığı bakımını diğer hastalara göre çok daha düzenli, dikkatli ve detaylı yapması gerekir. Düzenli bir şekilde diş fırçalama, ağız duşu ve diş ipi kullanmanın yanısıra hastaların ağızlarını sık sık suyla çalkalamalarında fayda vardır.Yapılan birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde implantın düşme riski normalden 2-3 kat yüksektir.

  implant uygulamasi

  İmplantların Temizliği Önemli Midir?

  Dişlerini yaptırmak isteyenlerin en büyük önceliği olan implantlar ile alakalı yanlış bilinen doğrular vardır. Bunların başında ise implantların temizliği gelir. Temizliği yapılması zorunlu değilmiş gibi düşünülen implantların aslında kesinlikle temizlenmesi ve bakılması gerekir. Kendi ana dişiniz gibi bakımlarını yaptırmak, kontrole gitmek ve dikkatli kullanmak önemlidir. İmplant konusunda ömrünü uzatan en temel etmenler bunlardır.

  Aksi durumda fırçalanmayan dişler çekilmeye başlar. Yüzeyleri zarar görür ve yapım maddeleri aşınmaya başlar. Dişlerden yeterince verim alınmamasına bağlı olarak da artık işlev görmez. Yaşanmaması için doktorunuzun önerilerine uymak ve gereken bakım işlemlerini atlamamak gerekir. Ancak bu şekilde uzun süre ve memnun kalarak implant kullanımı yapılması mümkün olacaktır.

  İmplant Vidası Kemik İle Kaynaşmaz İse (Osseointegre Olmaz İse) Ne Olur?

  Diş implant tedavilerinde en beklenmedik sonuçlardan birisi implant vidasının kemik ile kaynaşmamasıdır. İmplat vidası doğrudan çene kemiğine yerleştirilmektedir. Ancak bazı kişilerde çene kemiğinin bu vidayı tutmaması durumu söz konusu olmaktadır.

  Çene kemiğine bağlanan implant vidasının tutmaması durumunda implant çıkartılarak çene kemiğinin kendisini yenilemesi beklenerek tekrar implant vidası yerleştirmek uygulanabilecek ilk seçenektir. İkinci kez çene kemiğine implant vidası takılmasından sonra o bölgede farklı bir yöntem kullanılmaktadır. Çene kemiğine uygulanan impant vidasının kaynaşmaması durumunda izlenecek diğer bir yöntem ise damak protezi yapmaktır. İmplant sayısı fazla olması durumunda farklı seçenekler de uygulanabilmektedir.

  implant tedavisi
  anestezi ile implant tedavisi

  İmplant Ağız Kokusu Yapar Mı?

  Son yıllardaki en modern diş tedavilerinden biri olan implant hakkında merak edilen birçok soru bulunuyor. Profesyonel bir şekilde üretilen implantların birçok üstün özelliği bulunuyor. Deneyimli diş hekimlerinden implant tedavisi alan kişiler, tedavi sonrası bakımlarının nasıl yapılacağı konusunda araştırma yapıyor. Gerekli olan tüm bilgiler diş hekimleri tarafından ayrıntılı olarak paylaşılıyor

  İmplant tedavisi sonrasında herhangi bir şekilde ağız kokusu sorunu yaşanmıyor. Tedavi sonrasındaki ilk günler belirli kurallara dikkat eden kişiler, implant kullanımında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Ortaya çıkabilecek farklı sorunlara karşı uzman diş hekimleri tarafından destek sunuluyor. İmplant tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen kişiler, telefon numaralarının yanı sıra internet sitesi üzerinden de ulaşım sağlayabiliyor.

  En İyi İmplant Markaları

  Diş ağrısı çekmek dayanılmaz anlar yaşamaya sebep olan bir durumdur. Bu durum kişileri çok korkarak da olsa diş hekimine yönlendirir. Diş ağrısından kurtulmanın en kolay şekli dişi ex etmektir. Ancak bu durum diş eksilmesine sebep olur. Son dönemde diş eksikliği sıkıntısı çekenler İmplant uygulamasına yöneliyor. İmplant ağızda eksik olan dişleri tamamlıyor. Ancak implantın kalite kalite seçenekleri bulunuyor. Bu kalite implant fiyatlarının da değişmesine sebep oluyor. Diş hekimlerinin en çok uyguladığı ve bilinen implant markası ITI Straumann’dır. İsviçre’de üretilmiş ve ilk implant markası olan Nobel biocare çok kalitelidir ve bu nedenle fiyatı yüksektir. Ritter ise en eski İmplant markalardan biridir ve en kaliteli İmplant markası Ritter’dir.

  implant uygulamasi
  implant

  Yerli İmplant Markaları Hangileri?

  İmplant sektörü gün geçtikçe gelişmekte, yenilenen ve keşfedilen teknolojiler eşliğinde daha sağlam bir yer edinmektedir. İmplant markaları gün geçtikçe bir artış göstermekte ve implant uygulamaları sıklaşmaktadır. Kişiler implant tedavisini daha güvenilir bir yöntem olması sebebiyle diğer yöntemlere göre daha fazla tercih etmektedirler.

  İmplant tedavisinde kullanılan teknik, malzeme ömrü, kalitesi göz önünde bulundurulduğunda farklı etkinliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan malzeme ömürleri, malzeme kalitesi farklı olan implantlar ağız dokusunda farklı etkileşimlere girerek belirli süreler içerisinde değişim ihtiyacı oluşabilmektedir.

  Türkiye’de implant konusunda büyük bir pazar oluşması sonrasında bu alanda hizmet veren firmaların sayısı artmıştır. Yerli implant markaları kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

  Yerli implant markalarından bazıları şunlardır:

  • Nucleoss
  • DTI
  • Implance
  • Mode
  • Evoss
  • Dentium
  • NTA

  İmplant sektörüne duyulan ilgi ve bu alandaki gelişmeler süreklilik kazandıkça yerli implant markalarının yaygınlaşacağı öngörülmektedir. İmplant sektöründe ithalat yapan bir ülke olan Türkiye’de her geçen gün yerli implant markalarının sayılarının arttığını söylemek mümkündür.

  Türk İmplant Markaları Hangileridir?

  Dişler düzenli fırçalanmadıkları zaman çürümeye başlarlar. Bu çürükler gün geçtikçe ağrı yapar. Bu ağrılardan mustarip olan hastalar diş doktorlarına giderler. Diş doktorları dişleri çekmeden önce kurtarmak için çabalarlar. Ancak dişler iyice çürüdüğü zaman dişleri çekerler. Çekilen dişlerin damaktaki yerlerinde boşluklar oluşur. Bu boşluklar yemek yemeyi zorlaştırabilirler veya diğer dişlerin boşluklara doğru eğrilmelerine sebep olabilirler.

  Bu nedenlerden dolayı dişlerin çekilmeleri ile oluşacak boşluklar için tedavi uygulanır. Bu tedaviye implant tedavisi denir. İmplant tedavisi sayesinde yapay dişler damağa monte edilir. Böylece dişlerin çekilmesi sonucu oluşan boşluklar doldurulmaya çalışılır. Boşlukları doldurmak için kullanılan implant tedavisinde Türk malı çeşitli implant markalarından faydalanılır.

  Bunlar:

  • İmplance implant sistemleri
  • Dti implant sistemleri
  • Evoss implant sistemleri
  • Mode implant sistemleri
  • Nta implant sistemleri
  • Dentium implant sistemleri şeklinde sıralanabilir.

  Bu implant markaları sayesinde implant tedavileri uygulanır. Böylece ağız ve diş sağlığı korunmuş olur.

  Bu bölümde İmplant Tedavisi üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

  Kimlere İmplant Tedavisi Uygulanabilir?

  İmplant tedavisi, hemen her yaştan kişiye uygulanabilmekle birlikte, yalnızca gelişmekte olan çocuklar için uygun değildir. Bunun dışında genç, orta yaş ve ileri yaştaki herkese başarı ile implant tedavisi uygulanabilir.

  İmplant Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

  Dünyada implantın ağızda kalma oranı yüzde 95-98 arasındadır. İyi bir tedavi planlanması ve uygun kemik hacmi ile implantların ortalama 10 yıl süre ile ağızda kalması başarı olarak görülmektedir.  Bazı tedavilerde, uygulamanın gerçekleştiği 5 yılın ardından diş kayıpları yaşanabilmektedir.

  İmplant Uygulanırken Acı Verir Mi?

  İmplant uygulamasının tüm aşamaları lokal anestezi altında gerçekleştirilir.  Bu nedenle hastanın acı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz. Ancak uygulama sonrasında hafif düzeyde de olsa bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı ya da sızı da ağrı kesici ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabiliyor.

  İmplantın Ömrü Ne Kadar?

  İmplant tedavisinde kullanılan materyallerin 30 yılı aşkın bir kullanım ömrü olduğunu belirtelim. Yapılan araştırmalar da 30 yılı aşkın bir süre boyunca implantların ağızda sağlıklı bir şekilde kalabildiğini ortaya koydu. Ayrıca bazı markaların ürünleri ömür boyu garanti de sunabiliyor.

  İmplant Tedavisi İçin En Doğru Adaylar Kimler?

  Bu tedaviden dileyen herkesin faydalanabileceğini belirtmek gerekiyor.  Eksik diş yapısına sahip olanlar için mevcut tedaviler arasında en doğru seçenek implant tedavisidir. Bu tedaviden faydalanabilmek için mutlaka belirli bir yaşta olmanız ya da belirli kıstaslara sahip olmanız gerekmiyor. Ağız ve kemik yapınızın uygun olması durumunda rahatlıkla implant tedavisi ile eksik dişlerin tamamlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Ancak hamilelikte emzirme döneminde implant tedavisinin uygulanamayacağı belirtmek isteriz.