İmplant Tedavisi

Eksik dişleri telafi etmek amacıyla, günümüzde en yaygın kullanılan diş tedavilerinden birisi diş implantlarıdır. Diş implantları, sonuç bakımından en başarılı ve diş sağlığını koruyucu tedavilerden bir tanesi olarak, tercih edilen tedavilerin başında gelir. Temel olarak implant tedavisi, lokal anestezi uygulanarak, çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış suni diş kökleridir. Operasyon sonucunda çene kemiğine yerleşen implantlar, kemik ile hücresel düzeyde bir bağlantı kurmakta ve vücudun normal bir parçası haline gelmektedir.

Kimlere implant tedavisi uygulanabilir?

İmplant tedavisi, hemen her yaştan kişiye uygulanabilmekle birlikte, yalnızca gelişmekte olan çocuklar için uygun değildir. Bunun dışında genç, orta yaş ve ileri yaştaki herkese başarı ile implant tedavisi uygulanabilir. Diyabet ve yüksek tansiyon hastalıkları söz konusuysa, implant tedavisinde bazı önlemler alınmaktadır ancak başarılı ile tüm işlemler uygulanabilir ve eksik dişler giderilir.

Diş veya dişeti problemi bulunan, diş çürüğü ve benzer sebeplerle diş eksikliği yaşamış her hasta implant tedavisi alabilir.  

Hareketli ya da sabit protez kullanan hastalarda implant tedavisi, protezlerin sabitlenmesi amacıyla kullanılabilmektedir. İmplantlar, sabit köprülerin yerine de uygulanabilmektedir.  

İmplant tedavisinde sigara tüketimi, tedavinin başarısını düşüren faktörlerdendir. Ancak implant tedavisinin uygulanabilirliğini ortadan kaldırmamaktadır. Sigara içen ve diş kaybı olan hastalara da rahatlıkla implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

implant

İmplant tedavisi, hangi durumlarda uygulanmaktadır?

Eksik dişler için uygulanan tedaviler arasında, en çok tercih edilen tedavi türlerinden olan implant tedavisi, aşağıdaki durumların geçerli olduğu vakalarda sıkça uygulanmaktadır. Tek diş eksikliği olan durumlarda bu tedavi tercih edilmektedir. İmplant tedavisine alternatif olan köprü tedavisi ile arasında bazı farklar vardır. İmplant tedavisinde eksik dişlerin komşu dişlerinin kesilmesine gerek yoktur. Çürüme riski söz konusu değildir ve doğal diş görünümüne en yakın olan tedavi, implant tedavisidir. Birden fazla sayıda diş eksikliği durumunda da implant tedavisi uygulanabilmekedir. Fazla sayıda diş eksikliği durumunda implantlar, hareketli protezlere göre daha iyi sonuç vermektedir. Hareketli protez tedavilerinde kemik erimesi riski söz konusu olabilmektedir. Hareketli protez tedavisinde dişlere yerleştirilen kroşeler, yani tutucu parçalar dişlere yük binmesine neden olarak zayıflatır. İmplant tedavisinde böyle bir durum söz konusu değildir.

implant

İmplant tedavisi, diş eksikliklerinin tedavisinde en iyi tedavi yöntemidir. Diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında, birçok avantaja sahiptir. Tek diş eksikliklerinde, köprü gibi yöntemlerde komşu dişlerin kesimi esnasında dişlerin koruyucu tabakası olan mine dokusu zarar görebilmekte, bundan ötürü sinirlerde çeşitli hasarlar meydana çıkabilirdi. İmplant tedavisinde böyle bir durum asla söz konusu değildir.

İmplant tedavisi, ilerleyen süreçte diş temizliği anlamında en iyi tedavidir. Porselen altında kalan kesilmiş çürük dişlerin olduğu diğer tedavilerde, diş temizliği problemleri yaşanabilmektedir. İmplant tedavisinde ise böyle olumsuz bir durum söz konusu olmamaktadır.

Diş implantlarında, 5-7 yıl içerisinde diş kaybı yaşama riskiniz yoktur. Bazı tedavilerde, uygulamanın gerçekleştiği 5 yılın ardından diş kayıpları yaşanabilmektedir. Hareketli protez uygulamalarında, 5 yılın ardından %30’a varan diş kaybı olasılıklarının bulunduğu, çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. İmplant tedavisinde ise diş kaybı olasılığı bulunmamaktadır.

Çene kemiğinde, uygun bir yere yerleştirilen implantlar, gündelik yaşamda sizi asla rahatsız etmeyecek yapılardır. Lokal anestezi ile implantlar yerleştirildikten sonra, operasyon sonrasında yalnızca hafif şişmeler meydana gelmektedir ve yaşam kalitenizi olumsuz olarak etkilemez. Tedavi sürecinde, implantlar iyileşme sürecinde diş etinin altında bekletilir. İyileşme sürecinin tamamlanması ile birlikte, implantın üzerine iyileşme başlığı adı verilen küçük bir metal parça takılmaktadır. Bir hafta ile on gün arasında değişen iyileşme süresinin ardından, diş etleri protez diş için hazır hale gelir ve implantların üzerine protezin yapımına geçilir.

İmplant tedavisinin süresi, hastanın durumu ve uygulanacak implant sayısına göre değişmektedir. Operasyon 10 dakika sürebildiği gibi, birkaç saat de sürebilmekedir. Lokal anestezi ile yapılan implant tedavisi işlemlerinde, çok fazla korku ve endişe hisseden hastalarda genel anestezi de uygulanabilmektedir. Anestezi uygulandığından dolayı, hastalar implant işlemlerinde herhangi bir ağrı hissetmemektedirler. Dolayısı ile impant, zorlu ve ağrılı bir tedavi değildir. Operasyon sonrasında yaşanan ağrılar, ağrı kesiciler kullanılarak kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Bir haftalık süre içerisinde, olumsuz bir durum yaşanmadığı takdirde dikişler alınmaktadır ve uygulanan implantın kemikle birleşme süreci beklenmektedir.

İmplant türleri nelerdir?

Tercih edilen tedavi modeline göre, farklı implant uygulamaları söz konusudur.

Endosteal implantlar

Cerrahi yolla çene kemiğine yerleştirilen implantlardır. İmplantların yerleştirilmesinden sonra, diş eti dokusunun iyileşmesi beklenir. Ardından ikinci bir işlem ile diş eti şekillendirilir ve son aşamada yapay dişler, köprü ya da protez formunda implanta bağlanır. En çok kullanılan implant şeklidir.

Subperiosteal implantlar

Diş eti dokusunun alt kısmında, çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeve ile uygulanan implant tedavisidir. Diş eti iyileştikten sonra metal çerçeve çene kemiğine sabit duruma gelir. Çerçevede bulunan yapılar diş etlerinden dışarı çıktığında ise, implantlar monte edilir. En çok kullanılan endosteal, vida şeklinde olanlardır.

implant
implant

İmplant tedavisi uygulandıktan sonra nasıl avantajlarınız olur?

  • Eksik dişler için en iyi tedavi yöntemleri içinde yer alan implant uygulamasının ardından, ağız ve diş sağlığınız için son derece önemli avantajlarınız olacaktır.
  • Eksik dişleriniz tamamlanacağı için, yemek yerken daha iyi çiğneyebilir ve istediğiniz her gıdayı tüketebilirsiniz.
  • Her şeyi tüketebileceğiniz için, daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.
  • Daha estetik ve güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz.Diş eksikliği kaynaklı özgüven eksikliğini yenerek, sosyal hayatınızda daha mutlu olabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi detaylı bir şekilde ağız içi muayenesi yapılması ve radyolojik muayene ile başlar.Ardından uygun olan kemik bölgesine implant tedavisinde kullanılan ve vida şeklinde dizayn edilen materyaller yerleştiriliyor. Bu işlem lokal anestezi altında yapıldığı için hastanın herhangi bir ağrı ya da sizin hissetmesi mümkün olmuyor. 1 hafta sonrasında hem dikişlerin alınması hem de genel kontrolün yapılması için yeniden doktora gidilmesi gerekiyor. Şayet istenen iyileşme gerçekleşmişse geçici protezler yerleştiriliyor. Geçici protezler 3 ay boyunca hastanın rahatlıkla istediği yiyeceği tüketebilmesi için kullanılıyor. 3 aylık sürenin sonunda geçici protezler çıkarılarak asıl implantlar uygulanıyor. Ancak hastanın kemik yapısı nedeniyle kemik tozu uygulaması durumunda bu sürenin 6 aya kadar çıkabildiğini belirtelim.

implant tedavisi
implant görseli

İmplant Uygulanırken Acı Verir mi?

İmplant uygulamasının tüm aşamaları lokal anestezi altında gerçekleştirilir.  Bu nedenle hastanın acı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz. Ancak uygulama sonrasında hafif düzeyde de olsa bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı ya da sızı da ağrı kesici ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabiliyor. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca hafif düzeyde bir ödem oluşması da normal kabul ediliyor. Bu ödem zamanla kendiliğinden dağılıyor ve herhangi bir müdahaleye gerek kalmıyor. İmplant tedavisi ağrı ya da sızı endişesi nedeniyle korkulacak bir tedavi yöntemi değildir. Son derece konforlu bir süreçte tedavi tamamlanabiliyor.

İmplantın Ömrü Ne Kadar?

İmplant tedavisinde kullanılan materyallerin 30 yılı aşkın bir kullanım ömrü olduğunu belirtelim. Yapılan araştırmalar da 30 yılı aşkın bir süre boyunca implantların ağızda sağlıklı bir şekilde kalabildiğini ortaya koydu. Ayrıca bazı markaların ürünleri ömür boyu garanti de sunabiliyor. Şayet ömür boyu garanti sunan bir markanın implantı tercih edildiyse  kullanım ömrü konusunda da bir sıkıntı yaşanmasına gerek kalmıyor.

implantı vücut kabul eder mi

İmplantların Vücut Tarafından Kabul Edilmeme Riski Var mı?

İmplant tedavisinde kullanılan bir de görünümlü materyal titanyum malzemeden yapılıyor. Titanyum vücut ile uyumlu bir materyaldir. Ancak ender de olsa bazı kişilerin titanyuma alerjisi olabiliyor. Bu durumda vücut tarafından alerjik reaksiyon gösterilebilir. Bu alerji implant tedavisinden değil implantın yapımında kullanılan titanyum malzemeden kaynaklanır.

İmplant Tedavisi Anlaşılır mı?

İmplant tedavisi  ile ilgili hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri de bakıldığında implantın anlaşılıp anlaşılamayacağı oluyor.  Bu tedavide hastanın gerçek dişlerine en uygun renk tonuna sahip olan diş protezleri kullanılıyor. Dolayısıyla profesyonel bir klinikte   implant tedavisi yaptırmanız durumunda dışarıdan bakıldığında bu tedavinin anlaşılması mümkün olmayacaktır.  Bununla birlikte implant tedavisinde dışarıdan görülebilen herhangi bir materyal kullanılmıyor. Gülümserken, yemek yerken ya da konuşurken bazı dişlerinizin protez olduğunun anlaşılmasından  endişe etmenize gerek yok. Önemli olan bu tedaviyi profesyonel bir klinikte yaptırmanız ve kaliteli implant çeşitlerinin kullanılmasını sağlamanızdır.

implant tedavisi
her dişe implant yapılabilir mi

Her Diş İçin Bir İmplant Gerekli midir?

Hastaların büyük bir bölümü her diş için bir implant kullanılması gerektiğini düşünüyor. Oysa hastanın ağız yapısına bağlı olarak her diş için mutlaka bir implant kullanılması gerekmez. Şayet hastanın ağız yapısı buna uygunsa implantlar köprü şeklinde de kullanılabiliyor ve böylelikle her diş için ayrı bir vida yerleştirilmesine gerek kalmıyor. Ancak bunun için implantın ağızdaki diş eksikliğini giderecek çapta ve uzunlukta olması gerekiyor. Tek bir implant ile eksik dişleri gidermek her ağız yapısında ve her diş eksikliğinde  kullanılabilecek bir yöntem olmayabilir.  Bunun için öncelikle muayene olmanız gerekiyor.  İmplant tedavisinde gerçek dişlere asla protez bağlanmadığını belirtmek gerekiyor.  Bu nedenle hastanın ağız yapısı ve eksik dişlerin hangileri olduğu önem taşıyor.

Diş Çekildiğinde Hemen İmplant Yapılabilir mi?

Diş eksikliği özellikle gülümseme esnasında görülen dişler söz konusu olduğunda hastalarda bir paniğe ve endişeye neden olabiliyor. Bu nedenle dişin çekildiği gün hemen implant tedavisinin uygulanması talebi ile sıklıkla karşılaşıyoruz.   Ancak implant tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikle kemiğin yeterli olması gerekiyor. Bununla birlikte çevredeki dokuların sağlıklı olması da son derece önemli bir kıstastır. En önemli unsur ise çekilen dişte bir enfeksiyon olmamasıdır. Şayet bu koşullar mevcutsa dişin çekildiği gün implant tedavisine başlanabilir.  Ancak çoğu zaman diş tozu uygulaması ile kemiği yeterli kalınlığa ulaştırıp sonrasında tedaviye başlıyoruz. Hastaların büyük bölümünde kemik yeterli oranda bulunmuyor. Bu bilgiyi de göz önünde bulundurmak gerekir.

implantlar

İmplant Tedavisi İçin En Doğru Adaylar Kimler?

Bu tedaviden dileyen herkesin faydalanabileceğini belirtmek gerekiyor.  Eksik diş yapısına sahip olanlar için mevcut tedaviler arasında en doğru seçenek implant tedavisidir. Bu tedaviden faydalanabilmek için mutlaka belirli bir yaşta olmanız ya da belirli kıstaslara sahip olmanız gerekmiyor. Ağız ve kemik yapınızın uygun olması durumunda rahatlıkla implant tedavisi ile eksik dişlerin tamamlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Ancak hamilelikte emzirme döneminde implant tedavisinin uygulanamayacağı belirtmek isteriz.

İmplant Öncesinde Anestezi Yapılıyor Mu?

Bu tedavi için genel anestezi uygulanmasına asla gerek olmaz.  Ancak işlemi esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemeniz için müdahale edilecek bölgenin uyuşturulması gerekiyor.  Bu nedenle işlemden yaklaşık olarak 10 dakika öncesinde bölgenin uyuşmasını sağlayan ilaç enjekte edilir. İlacın etkisini göstermesi için 5 ila 10 dakika beklemesi yeterli olabiliyor. Ancak bazı hastalarda  bu sürenin 15 ila 20 dakikaya kadar çıkması da mümkündür. Uyuşma gerçekleştiğinde daha fazla beklenmesine gerek olmaz ve işleme başlanır.

implant

İmplant Tedavisinin Süresi Değişir Mi?

Her hastanın ağız yapısı aynı değildir. Bu nedenle implant tedavisinin her hastada aynı süre içerisinde tamamlanmasını beklemelisiniz. Bazı hastalarda işlem sadece yarım saat gibi kısa bir sürede tamamlanırken bazı hastalarda bu süre bir kaç saate kadar uzayabiliyor.  Bununla birlikte implant öncesinde hastanın kemik yapısının incelenmesi de gerekebilir. Çene kemiğinin durumuna bağlı olarak işlem süresinin de değişebildiğini bilmenizde fayda var.

İmplant Pahalı Bir Tedavi Midir?

İmplant, diş kayıplarında dişe en yakın doğal sonucu almak için uygulanmaktadır. Kalıcı sonuçlar verir. Kalıcı sonuç vermesinin nedeni de hem kullanılan malzeme, hem de doğal diş yapısında olduğu gibi, çene kemiğine tutturulmasıdır. Ve kişiye özel süreçlerin ardından, kalıcı sonuçlar veren bir yöntemdir.

Peki, implant pahalı mıdır? Evet ağız ve diş sağlığı tedavilerinde nispeten pahalı bir uygulamadır. Ama onu diğer tedavilerden ayıran, bıraktığı kalıcı sonuçlar ve kullanılan malzemedir. Tedavi uygulanacak kişinin çene yapısı, kemik uyumu ve çene kemiğinin direnci gibi birçok etmen bu malzemenin seçimini belirler.

En yaygın malzemesi titanyumdur. Titanyum; hafif ve dış etmenlere karşı dayanıklıdır. Paslanmaz ve kimyasallara karşı direnci yüksektir. Bükülme, kırılmalara karşı dayanıklı ve alerjik bir probleme yol açmaz.

Hangi Durumlarda İmplant Uygulaması Risklidir?

İmplant tedavisinin yapılabilmesi için 18 yaşının doldurulması gereklidir. Çünkü kemik oluşumu daha tamamlanmamıştır. Çok fazla sigara kullanan kişilere implant tedavisi önerilmez.

Çünkü sigaranın içinde bulunan maddeler bakteri plaklarının oluşmasını hızlandırır ve enfeksiyon riskini arttırabilir. Sigara içen kişilerin iyileşme süreci sancılı ve acılı geçmektedir. Sigara içen kişilerin tedaviye başlanmadan 2 hafta önce sigarayı kullanmamaları ve tedaviden 1 ay sonra kullanmaya başlamalıdırlar.

Şeker hastalarının implant yaptırması çok risklidir. Çünkü doku iyileşmesi diyabetli hastalarda yavaş olduğu için enfeksiyon kapma riski çok fazladır. Ama şekeri kontrol altında tutulabilen hastalara implant tedavisi uygulanabilir fakat implant yapılan alan olabildiğince küçük tutulması lazımdır.