İnsanların daha güzel ve daha genç görünmek için başvurdukları işlemlerin başında estetik gelir. Günümüzde birçok doku ve organın estetiği yapılabiliyor. Dışarıdan en çok dikkat çeken organımız olan dişler de estetik yapılabilen organlar arasındadır. Dişlere yapılan estetiğin diğer adına bonding denir. Bunun için yapılan işlemlere ise bonding uygulaması denilir.

Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding işlemleri dişlerin görünümünü düzeltmek ve daha çekici hale getirmek için yapılan bir dizi işlemden ibarettir. Dişlerin yapısal ve fiziksel bozukluklarının estetik anlamda giderilmesi için yapılan uygulamalardır. Uygulama sonucu; eğri, kırık, eksik, lekeli ve buna benzer diş problemleri ortadan kaldırılır.

bonding

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dişlerde herhangi bir kesme veya delme işlemi uygulanmaz. Uygulamalarda ekleme, cilalama ve kompozit uygulamalar yapılır. Bu sayede de dişlerin boyları, renkleri ve kusurları ortadan kaldırılır.

bonding tedavisi

Nerede ve Nasıl Kullanılıyor?

Bonding işlemleri genellikle bir saat ile bir buçuk saat arasında değişen bir sürede tamamlanır. Uygulama sonrası dişler istenilen görüntüye kavuşur. Bundan sonraki süreçte ise herkes gibi yiyebilir ve içebilirsiniz. Herhangi bir sorun oluşumu gözlenmez. Belirli zaman aralıklarıyla bir süre kontrol süreci devam eder. Bonding yapılan kişilerde özellikle çok çay tüketimi yapılırsa renk değişimi gözlenebilir. Bu durumda da cilalama işlemi sayesinde kolayca renk değişimi ortadan kaldırılır.

Bonding Uygulanan Dişlerde Renk Değişimi Meydana Gelir Mi?

Uygulamada kullanılan malzemeler dişin doğal yapısıyla hemen hemen aynıdır. Bu yüzden renk değişimi olayını normal dişler gibi düşünmek gerekir. Ayrıca uygulamalar esnasında yapılan cilalama işlemi leke oluşumu ve renk değişimi yapan yüzeyi ortadan kaldırdığı için normal dişlere göre daha az renk değişimi gözlenir.

Kişinin beslenme şekli ve diş bakımı da renk değişimi sürecini etkiler. Fazla asitli yiyeceklerin tüketilmesi leke oluşumları yapar. Bu olay normal dişlerde de gözlenen bir süreçtir. Dişlerde sararma ve renk değişimine en fazla neden olan içeceklerin başında ise çay, kahve ve sigara gelmektedir. Bu ürünler diş yüzeyine yapışarak renk değişimi meydana getirir.

Normal diş yüzeyleri daha pürüzlü olduğu için bu ürünlerin etkisi daha çabuk olur. Bonding yapılmış diş yüzeyleri daha düzgün olduğu için içilen bu ürünlerin etkisi daha geç gözlenir. Burada yapılması gereken çok basittir. Bu tür yiyecek ve içeceklerin daha az tüketilmesi renk değişimi problemini ortadan kaldırır.

Herkese Uygulanabilir Mi?

Bonding bir estetik çeşididir. Diş yapısına göre herkese uygulanabilir. Kesme veya cerrahi bir müdahale içermediği için her yaş grubu için uygulanma şansı vardır.

bonding

Pahalı Bir Tedavi Mi?

Uygulamanın amacı porselen diş gibi çok maliyetli işlemlere alternatif olmaktır. Dişlerin porselen kaplama yapılması veya komple porselen yapılması maliyeti çok yüksek bir işlemdir. Bonding ise porselen kaplama işlemlerine göre daha ucuz ve maliyeti daha düşük bir uygulamadır.

Bonding Uygulaması Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Plastik bir karışımdan üretilen kompozit reçine isimli malzeme, bonding uygulamasında kullanılıyor. Ön dişler için kullanılmasıyla başlayan uygulama günümüz modern tıp teknolojisi sayesinde arka dişlerde de uygulanabiliyor.

Koruyucu diş tedavileri arasında yer alan Bonding, dişlerin rengini beyazlatmak ve çeşitli problemleri gidermek amacıyla kullanılabiliyor. Doğal dişin yüzeyine uygulanan yöntemler ile renk ve şekilde bozuklukları giderilebiliyor. Hastaların farklı şikayetler sebebiyle başvurduğu Bonding uygulamasını profesyonel uzmanlar gerçekleştiriyor.

Bu alanda tecrübe edinmiş diş hekimlerinin uyguladığı tedaviden önce dişlerdeki çürükler temizleniyor. Kısa bir süre içinde tamamlanan tedavi ile aynı seans içinde farklı dişlere uygulama yapılabiliyor. Bonding uygulaması 7 ve 10 yıl süreyle ağızda kalabiliyor. Uygulama hakkında net bilgi almak isteyen hastalar, telefon numaralarıyla ulaşım sağlayabiliyor.

Kompozit Laminaların Porselen Laminalara Göre Farklılıkları Nelerdir?

Kompozit laminalar ile porselen laminalar farklı malzemelerden üretilmektedir. Kompozit laminaların üretildiği malzeme kompozit iken porselen laminalar porselen malzemeden üretilir. Kompozit lamina hastanın ağzına aynı gün uygulanabilmektedir. Ancak porselen lamina uygulamalarında diş hekiminin dişin ölçüsünü alması ve ölçüyü laboratuvara göndermesi gerekir. Porselen lamina laboratuvarda yapılabilmektedir.

Bu nedenle zaman açısında kompozit lamina daha hızlı bir uygulamadır. Ayrıca porselen lamina uygulamaları kompozit lamina uygulamalarına göre daha yüksek fiyatlıdır. Kırılma veya yıpranma gibi bir durum yaşandığında kompozit lamina yenilenmesi daha kolay olmaktadır. Kompozit lamina uygulaması tek seansta gerçekleştirilebilen bir uygulamadır, porselen lamina uygulaması için en az iki seans gerekmektedir.