Protetik Diş Tedavisi

Protetik diş tedavisi hareketli ve sabit protezleri, implantoloji ve çene yüz protezlerini kapsamında barındıran, geniş bir diş tedavisi alanıdır. Eksik, bozulmuş ve işlevselliğini kaybetmiş dişlerin sağlığını, estetiğini ve rahatlığını tekrardan kazanmanız adına protetik diş tedavisi çalışmaları kapsamlı ve etkili bir tedavi alanıdır.

protetik diş tedavisi

Hareketli protezler

Hareketli protezler çıkartılıp takılabilen ve işlevsel olarak eksik dişlerin yerini tutan yapılardır. Doğal dişlerin tamamının kaybedildiği durumlarda kullanılan hareketli protezler total protez olarak adlandırılır. Total protezler, halk arasında takma diş olarak da bilinen yapılardır.

Ana dişlerden bazılarının olduğu, bazılarının ise olmadığı durumlarda parsiyel protez uygulaması yapılmaktadır. Klasik akrilik protez ya da iskelet protez olarak iki farklı tipde uygulanan bu tedavideki protezler, ana dişlere bağlanır ve kroşe olarak adlandırılan teller ile tutulması sağlanır. Tel tutucuları dışarıdan bakıldığında görülebilmektedir. Bu tedavinin estetik bulunmadığı durumlarda, hassas bağlantılı estetik protez tedavisi de uygulanabilmektedir.

Bu tedavi türlerinin dışında, protetik tedavi kapsamında ağızdaki doğal diş ve diş kökleri üzerine uygulanan diş üstü protez uygulamaları da vardır. Bu tedavi doğal dişler veya kökler, uygulanan proteze stabilite sağlar ve tutuculuğunu artırır.

Fiyat Al

İletişim formunu eksiksiz doldurun; sizi biz arayalım.

Adınız ve Soyadınız

Telefon

Mesajınız

protetik diş tedavisi

Proteze alışma süreci nasıldır?

Proteze alışma sürecinde, özellikle gıda tüketimi konusundaki bazı alışkanlıklarınızda protezi dikkate alarak hareket etmeli ve bu süreçte sabırlı olmalısınız. Proteze alışmak ve onu kabul etmek, zaman isteyen bir konudur. Protez çok iyi yapılmış olsa da, proteze alışmak kişiden kişiye göre değişen bir konudur. İlk günlerde, gıda tüketiminde sadece hafif seçenekler tercih edilmesi gerekmektedir. Takma diş, yani total protezlerde normal bir şekilde rahat yemek yemek için gereken süre 4-6 hafta arasıdır. Bu süreçte kararlı olmak ve yemek yerken kesinlikle dikkatli olmak gerekmektedir. Ufak lokmalar ile yemek yemek, dudakları açmadan yemek ve yavaş çiğnemek önemlidir. Protezde tam oturmamış ve zaman zaman vuran yerler varsa, düzeltilebilir ve protez daha iyi bir hale getirilebilir. Daha önce protez kullanmış kişiler, alışma konusunda yeni protez takan kişiler kadar zorluk çekebilmekteler. Protezi çıkartıp eski protezi takmak yerine, alışmak için ilk birkaç hafta sabırlı olmak önemlidir.

protetik diş tedavisi

Daha önce protez kullandıysanız, proteze alışma süreciniz hiç kullanmamış kişilere göre daha hızlı olabilir. Ancak her yeni protez, farklı bir alışma süreci ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

  • Proteze alışma sürecini en kısa sürede tamamlamak için, ilk günlerde yatarken de olsa çıkarmamanız, 24 saat takmanız faydalı olacaktır.
  • Protez tozları ve diğer protez yapıştırıcı ürünler, önerilmediği sürece kullanılmamalıdır.
  • Protezler çıkartıldığında, nemli ve temiz bir ortamda tutulmalıdır.
  • Proteze alışma sürecinin ardından ağız dokularının dinlendirilmesi için yatarken protezin çıkartılması faydalı olacaktır.

Protez kullanımında bir problem yaşamamak için, protezin bakımını da dikkatli bir şekilde ve özen göstererek yapmanız gerekmektedir.

  • Protezdeki besin artıkları, her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir. Sağlıklı bir ağız için, protezdeki artıkların temizlenmesi önemlidir.
  • Protez temizlenirken, yumuşak bir fırça ve sabun kullanabilirsiniz. Günlük protez temizliğinin dışında, haftalık olarak da protez temizlenmelidir.
  • Temizleme işlemi esnasında, protezinizin kırılma tehlikesi geçirmemesi için, düşme ve kırılma riski olmayan yerlerde bu temizliği yapmanız gerekmektedir.
  • Protezler, sadece hafif bir şekilde fırçalanmalı, temizlenmelidir. Kuvveti fazla uygulamanız halinde, proteziniz zarar görebilir.
  • Protezler, asla çok sıcak suya konulmamalı, orada muhafaza edilmemelidir.

Protez dişlerle konuşma problemi çekilir mi?

Protez diş yapıları, ağızda çok ciddi bir yer tutmamaktadır. Dolayısı ile konuşma problemi çekmenize neden olmaz. Ancak bazı seslerin telaffuzunda daha farklı tınılar ile karşılaşmanız da olası olabilir. Bu duruma karşı, ayna karşısında yüksek sesle telaffuz çalışması yapabilir, doğru telaffuz edemediğiniz kelimeleri tekrar okuyarak, çalışabilirsiniz.

Protezler gün içerisinde 24 saat kullanılmak zorunda mı?

Protez kullanımının 24 saat boyunca sürdürülmesi zorunlu değildir. Ancak hastaların, protezlerine hızlı bir şekilde alışması, adapte olması için en azından ilk günlerde protezlerin sürekli kullanılması önemlidir. Alışma süreci atlatıldıktan sonra, protezler geceleri yatarken muhakkak ağızdan çıkarılmalı ve uygun temizleyici solusyonların içinde bekletilmelidir. Protez altındaki dokuların dinlenmesine izin verilmelidir.

Protezi kullanmaya başladıktan sonra kontrol süreci

Protezi kullanmaya başlamanız ile birlikte, ortalama olarak altı ayda bir kontrole gelmeniz önemlidir. Bunun nedeni, protezde ve dokularda yaşanabilecek değişimlerin kontrol edilmesi ve herhangi bir patolojik değişim yaşandığı takdirde, uygun olan işlemlerin yapılmasıdır.

protetik diş tedavisi
protetik diş tedavisi

Protezler hayat boyu kullanılır mı?

Protetik tedavi kapsamında dişlere uygulanan protezler, hayat boyu kullanılan yapılar değillerdir. Herhangi bir problem yaşanmadığı takdirde, normal şartlarda bir protezde beş yılda bir bazı değişiklikler yapılması uygundur. Bu süre hastaya, vakaya ve uygulamaya göre değişkenlik gösterir. Protezlerin yıllar içinde değişkenlik göstermesi ve kullanılmayacak duruma gelmesinin nedeni dokulardaki değişimlerdir. Protezlerin dollaşması, düşmesi ve yemek yerken zorluk çıkarmasının nedeni budur. Canlı dokulardaki değişimler ve bu dokuların protezle olan etkileşimi neticesinde protez üzerinde bazı işlemler yapılması ya da protezin değiştirilmesi gerekebilir.

Protez ne kadar zamanda yapılabilmektedir?

Bir protezin yapım süreci, hastadan ölçü alınması ile başlamaktadır. Ölçü alınmasından itibaren protez süreci genellikle beş seans ile tamamlanmaktadır. Ancak her hastaya göre ve her duruma göre, seans sayıları değişebilmektedir. Bir hareketli protezin tamamlanması ve hastanın bu protezi kullanmaya başlaması için genellikle gereken süre, bir ay ile bir buçuk ay arasında değişir.

Protez ile yemek yeme ve çiğneme alışkanlıkları

Protez kullanımında, yemek yeme konusunda ilk etapta zorluklar çekebilirsiniz. Özellikle tam protezlerde, ilk haftalarda normal yemek yemek zordur. Etkili bir çiğneme için ve normal şekilde yemek yiyebilmek için, 4-6 hafta geçmesi ve protezin oturması, dokuların alışması gerekmektedir.İlk haftalarda et, çiğ sebze ve fındık gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Yediğiniz her şeyi küçük parçalara ayırmanız ve hafif bir şekilde tüketmeniz önemlidir.Ön dişleri kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir. Ön dişler ilk haftada, kuvvetli bir şekilde kullanılmamalıdır. Ön dişlerdeki baskı, protezi hareket ettirebilir.

Su içme esnasında, protezler ilk günlerde yerinden oynayabilir. Ancak proteze alıştıkça, bu his zamanla yerinden kaybolacaktır ve bu hissi yaşamadan su içebileceksiniz.Kemikli besinlerin kemiklerini, tüketmeden önce mutlaka ayıklamanız gerekmektedir. Özellikle tavuk ve balık gibi gıdalarda bu konuya dikkat etmeniz önemlidir.

protetik diş tedavisi
protetik diş tedavisi

Protez kullanımında hangi problemlerle karşılaşabilirsiniz?

Protez kullanımında, ilk günlerde farklı hisler yaşayabilirsiniz. Bunların en başında, protezi ağzınızda yabancı bir cisim olarak algılamak yer alır. Yanaklarınızda doygunluk hissi de,ağızda tükrük salgısının artması, protez kullanımında ilk günkü belirtilerdendir. Ancak bu his çok kısa bir süre içinde geçmektedir.Alt protezler, üst protezlere göre daha hareketlidir ve ilk dönemde daha çok hareket eder. Alt protezlere alışma süreci, üst protezlerden biraz daha uzundur.Protezlerde bir vuruk meydana gelirse, bunu doktorunuza gösterebilirsiniz. Vuran yerler klinik tarafından düzeltilebilmektedir.

Protez, hasta tarafından törpülenmemelidir. Protezinizi törpülemek, çok ciddi problemlere yol açabilir.

Protez Dişlerin Yapım Süresi Ne Kadardır?

Protez dişlerin yapımının ne kadar süreceği hastanın ağız yapısına bağlı olarak değişebiliyor. Sabit protezlerde özellikle implant üzerine yapılacak olan diş protezlerinin kullanıma hazır hale gelmesi çok daha uzun bir süreyi gerektirebiliyor. En kısa sürede hazırlanan diş protezleri hareketli olanlardır.  Sabit olanlar için biraz daha uzun bir süre beklemek gerekebiliyor. Genel olarak bu sürenin 2 hafta ile 2 ay arasında değişebildiğini belirtelim. Ancak size en doğru zamanı diş hekiminiz bildirecektir.

protez diş fotoğrafı

Protez Dişler Tat Alma Kaybına Neden Olur Mu?

Ağızdaki tat alma organı dildir.  Dişler ve dişetleri tat alma konusunda belirleyici organlar değildir. Bu nedenle hareketli ya da sabit protez diş kullanıyor olmanız yiyeceklerin ya da içeceklerin tadını almanızı engellemez. Rahatlıkla doktorunuz tarafından önerilmesi durumunda sizde hareketli ya da sabit diş protezi kullanabilir ve yaşadığınız sorunlardan kurtulabilirsiniz. Diş protezleri tat alma kaybına neden olmadığı gibi his kaybına da neden olmazlar. Günümüzde çok daha ilerleyen tekniklerle hazırlanan diş protezleri hastalar için daha konforlu bir kullanım imkanı tanıyabiliyor. Bu konuda hiçbir endişeye mahal vermeden diş hekiminizin önerilerini dikkate alabilirsiniz.

Protez Dişler Ağızda Bakteri Oluşumuna Neden Olur mu?

Ağız temizliğine dikkat edilmemesi durumunda elbette bakteri oluşumu meydana gelebilir. Protez dişlerin düzenli olarak diş hekimi tarafından önerilen şekilde temizlenmesi gerekir. Diş protezlerinin temizliğinin ihmal edilmesi ya da önerilen şekilde temizliği yapılmaması ağızda bakteri oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu durumda derhal bir diş hekimine görünmeniz gerekiyor. Protez dişlerin temizliğinin belirtilen şekilde ve düzenli olarak yapılması durumunda bakteri problemi ile karşılaşmazsınız. Ancak genel olarak diş protezi kullanıyor olmanız tek başına ağızda bakteri oluşumuna sebebiyet vermez.

protetik diş ağrı yapar mı

Protez Dişler Ağrıya Neden Olur mu?

Hastaların büyük bölümü diş protezi kullanmaya başladığı ilk günlerde ağrı ya da baskı hissedeceğini düşünüyor. Oysa protez dişler ağrı veya sızı gibi hislere neden olmaz. Sadece ilk günlerde bir alışma süreci yaşayacağınız için rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık çoğu hastada kısa bir sürede ortadan kalkıyor. Hafif düzeyde olmak kaydıyla damaklarda bir baskı da hissedebilirsiniz. Ancak alışma süreci tamamlandığında bu baskı hissi de ortadan kalkacaktır.